Nekad je nužno odabrati stranu

Kraj krize u švicarskom bankarskom divu: UBS preuzima posrnuli Credit Suisse

Dogovor bi mogao biti objavljen već u narednih nekoliko sati

General view of Credit Suisse UK headquarters in Canary Wharf, the capital's financial district.
Canary Wharf in London, UK - 16 Mar 2023,Image: 763243294, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Bankarska grupa UBS nalazi se blizu dogovora o preuzimanju posrnulog Credit Suissea, javlja Wall Street Journal. Prema njihovim informacijama, zasad neslužbenim, dogovor bi mogao biti objavljen već u narednih nekoliko sati.

Nadležni regulatori odlučili su da dioničari Credit Suissea neće morati glasati o UBS-ovom preuzimanju, kako bi se kupoprodajni proces ubrzao. Credit Suisse, švicarski bankarski div, već se nekoliko mjeseci nalazi u problemima, a situacija je eskalirala u posljednjih nekoliko dana. Dionice su potonule nakon što je njihova revizorska kuća PwC objavila da su utvrdili “slabosti” u kontroli financijskih izvješća.

Štediše i klijenti odmah su se prepali, a nije pomogla ni odluka švicarske narodne banke da ubrizga 50 milijardi franaka u Credit Suisse. Tim je novcem trebalo osigurati likvidnost banke i smiriti paniku na tržištu, no dionica je nastavila padati.

UBS je znatno veća grupacija

Nije poznato hoće li UBS preuzeti cijelu operaciju Credit Suissea, ili razmatra prodati neke njegove dijelove. Prema WSJ-u, trenutno se pregovara o maloprodajnoj mreži Credit Suissea, a dvije banke razmatraju sve opcije. UBS trenutno ima tržišnu vrijednost od 65 milijardi dolara, naspram 8 milijardi, koliko vrijedi Credit Suisse. UBS je lani zabilježio 7,6 milijarde dolara neto dobiti, dok je Credit Suisse imao 7,9 milijarde gubitka.

Credit Suisse posljednjih je godina, zbog niza pogrešnih poteza počeo gubiti, nekad vrlo veliki ugled među klijentima i ulagačima. Samo prošle godine ulagači su povukli 123 milijarde švicarskih franaka, s time da se u posljednjem kvartalu povlačenje značajno ubrzalo. Banka je godinu završila s gubitkom od 7,3 milijarde franaka, što je najveći minus od posljednje globalne krize 2008. godine.

Prošle godine u listopadu Credit Suisse najavio je “radikalni plan restrukturiranja”, koji je uključivao smanjenje broja zaposlenih za oko devet tisuća, te fokusiranje na poslove upravljanja imovinom. Iz Saudijske narodne banke, koja je najveći pojedinačni dioničar Credit Suissea, odbili su sudjelovati u eventualnoj dokapitalizaciji ili povećati svoj udio.