Vrijeme je da se regulira rad agencija za utjerivanje dugova. A ne da tisuće puta zovu dužnike i maltretiraju im susjede

Da je njegov dug prodan, dužnik doznaje tek nakon što primi poziv agencije, što je prilično neugodno

Dio saborske opozicije – Klub zastupnika zeleno-lijevog bloka i SDP – najavio je da će u proceduru uputiti prijedlog zakona kojim bi se trebao riješiti zaštite potrošača u trgovanju dugovima. Konkretno, prema onome što se za sada zna, potrošački krediti građana ne bi se mogli prodavati agencijama za naplatu potraživanja.

Krajem prošle godine oko 230 tisuća građana bilo je u blokadi računa, a njihov ukupni dug iznosio je 18 milijardi kuna. Radi se o situaciji iz koje je vrlo teško izaći, pogotovo kada se u priču upletu tzv. agencije za naplatu potraživanja.

Agencije za naplatu potraživanja manje regulirane od pekara

Njihovo poslovanje je vrlo slabo – ili nikako – regulirano, a bave se vrlo osjetljivom djelatnošću otkupa i naplate dugova. Njihov rad ne nadzire ni HANFA, ni HNB. Radi se o običnim trgovačkim društvima, kakva može osnovati svatko, bez ikakvih posebnih uvjeta. Sandra Benčić, predstavnica zeleno-lijevog bloka, dobro poentirala rekavši da su agencije za naplatu potraživanja manje regulirane od pekarnica ili frizerskih salona.

Kupoprodaja dugova sama po sebi nije nelegalna, a niti nemoralna. Ona omogućuje da vjerovnik koji ne može naplatiti potraživanje dođe do barem dijela gotovine. Isto tako, svima je jasno da se dugovi moraju vratiti.

Dužnici ne znaju kome su dužni, dok ih ne nazove agencija

No potrošači – građani, bi ipak trebali imati nekakvu zaštitu, a agencije propisana pravila kako se ta naplata vrši. U javnost su izlazile horor priče klijenata da ih agencije zovu po tisuću puta, da zovu susjede, rodbinu, prijatelje, što baš i ne bi trebala biti normalna praksa.

Problematično je i da dužnik zapravo ne zna što se s njegovim dugom događa. Da je prodan nekoj agenciji doznat će tek nakon što primi njihov poziv, što je vjerojatno prilično neugodna situacija. Znate da imate dug prema banci, s kojom ste potpisali ugovor, a onda vas odjednom zovu iz nekog d.o.o-a za koji nikad niste čuli i traže novac.

Inače, banke te dugove agencijama prodaju uz prilično velike popuste. Agencije su plaćale tek 20 ili 30 posto nominalnog iznosa duga. Ponekad je to manje, a ponekad više, ali diskonti su svakako veliki.

Iz najpoznatije agencije iscurili podaci 77 tisuća dužnika

Znači, dug od 10 tisuća eura agencija kupi od banke za dvije ili tri tisuće eura. Banke valjda procjenjuju da im je jednostavnije tako, nego možda s klijentom koji ima problema s otplatom dogovoriti kakav otpis, kad su očito spremne izgubiti dobar dio plasiranog novca.

Od konkretnih afera, imali smo krajem prošle godine veliko curenje podataka iz jedne od najpoznatijih agencija za naplatu potraživanja. B2 Kapital, za koji su sasvim sigurno čuli brojni dužnici, bez obzira radi li se o neplaćenom kreditu ili računu za telefon, izgubio je, podatke oko 77 tisuća dužnika. To je sigurno jedno od najvećih curenja podataka u povijesti Hrvatske i jasno pokazuje zašto ovakve firme trebaju posebnu regulativu i nadzor u odnosu na obične tvrtke.