Malo dobrih vijesti s burze: Nakon rekordnih padova, Wall Street se oporavlja

Dow Jones indeks zabilježio je najveći dnevni skok od 1933. godine. Živnule su i europska i azijska burza

A trader works during the closing bell at the New York Stock Exchange (NYSE) on March 17, 2020 at Wall Street in New York City. - Wall Street stocks rallied Tuesday on expectations for massive federal stimulus to address the economic hit from the coronavirus, partially recovering some of their losses from the prior session. (Photo by Johannes EISELE / AFP)
FOTO: AFP

Na Wall Streetu je u utorak Dow Jones indeks zabilježio najveći dnevni skok od 1933. godine, nakon što je iz Kongresa poručeno da je blizu dogovor o paketu pomoći koji bi trebao ublažiti gospodarske štete od širenja koronavirusa.

Dow Jones skočio je 2.112 bodova ili 11,36 posto, na 20.704 boda, dok je S&P 500 porastao 9,38 posto, na 2.447 bodova, a Nasdaq indeks 8,12 posto, na 7.417 bodova.Time su burzovni indeksi nadoknadili dobar dio gubitaka od prošloga tjedna, kada su potonuli više od 15 posto, što je bio njihov najveći tjedni pad od financijske krize 2008.

Dogovor o gospodarskim mjerama je blizu

Republikanski i demokoratski zastupnici u Kongresu poručili su jučer da su blizu dogovoru o paketu gospodarskih poticaja vrijednom 2.000 milijardi dolara, što je znatno više u odnosu na paket pomoći koji je Kongres usvojio za financijske krize 2008. i 2009. godine. Tim bi se paketom pomoglo i građanima koji su ostali bez posla i industrijama koje su najviše uzdrmane zbog paralize dijelova gospodarstva.

Podršku tržištu pružaju i izvanredne mjere američke središnje banke, koja je nedavno smanjila ključne kamatne stope na nulu. Potom je počela kupovati državne, pa čak i korporativne obveznice kako bi povećala likvidnost na tržištima. Fed je najavio i da će podržati kreditno tržište time što će izravno kreditirati kompanije, što nikada dosad nije činio.

Sve ovisi o trajanju epidemije

„Sa svim ovim poticajima treba nam samo iskra koja će zapaliti plamen. A to bi moglo biti kada se broj slučajeva koronavirusa počne smanjivati. Mislim da će tada sve na tržištima porasti“, kaže King Lip, direktor u tvrtki Baker Avenue Asset Management. No, pitanje je kada će širenje koronavirusa dosegnuti vrhunac i početi slabiti.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) objavila je jučer da se globalna pandemija jako ubrzala, posebno u Europi i SAD-u, i da očekuje veliko povećanje broja zaraženih i umrlih, sa sadašnjih 334.981 zaraženih i 14.510 smrtnih slučajeva širom svijeta. S obzirom na posljednje makroekonomske podatke i na to da sada gotovo trećina Amerikanaca živi u izolaciji, mnogi analitičari kažu da je američko gospodarstvo već uronilo u recesiju i da je samo pitanje koliko će duboka i duga recesija biti.

„Ne znamo koliko će vremena proći do vrhunca pandemije. Ne znamo kako tretirati koronavirus. Nemamo cjepiva. Dakle, sve te neizvjesnosti izazivaju niz udara na tržišta“, kaže said Nancy Perez, portfelj menadžerica u tvrtki Boston Private Wealth.

Rastu europske i azijske burze

I na europskim su burzama cijene dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks skočio je 9,05 posto, na 5.446 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 10,98 posto, na 9.700 bodova, a pariški CAC 8,39 posto, na 4.292 boda.

Na azijskim su burzama u srijedu cijene dionica porasle drugi dan zaredom jer je ulagače ohrabrio jučerašnji skok Wall Streeta, nakon što je američki Kongres poručio da je blizu dogovor o paketu pomoći gospodarstvu koje je na udaru ‘koronakrize’. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 6,30 sati u plusu 1,7 posto, ojačavši drugi dan zaredom.

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks skočio 5,7 posto, dok su cijene dionica u Singapuru, Šangaju, Hong Kongu, Australiji i Južnoj Koreji porasle između 1 i 5 posto. Azijske ulagače ohrabrio je jučerašnji skok Dow Jones indeksa na Wall Streetu za više od 11 posto, što je njegov najveći dnevni skok od 1933. godine.