Šef startupa Vollo upravo je dogovorio suradnju s Uberom. Objasnio nam je zašto je to važno

Marko Jukić o prvoj suradnji u Hrvatskoj koja povezuje dva online servisa

Marko Jurić
FOTO: Borko Vukosav

Iz startupa Vollo, koji je lansirao online platformu za pretraživanje i kupovinu autobusnih karata, javili su nam da su ušli u partnerstvo s Uberom. Pričali smo s osnivačem Volloa, Markom Jukićem, koji nam je objasnio zašto je ovo partnerstvo važno. Riječ je o prvoj suradnji u Hrvatskoj, a vjerojatno i šire, koja povezuje dva online servisa, i tako potiče daljnji razvoj digitalne ekonomije.

“Radimo na tome da zajedničkim snagama, Uber na lokalnoj i Vollo na međugradskoj razini, integriramo prijevoz od točke A do točke B. Uber vozi do kolodvora, a mi od kolodvora. Cilj nam je uspostaviti digitalni prijevoz od, recimo, studentskog doma ili ureda do druge destinacije, korištenjem digitalnih servisa”, objašnjava Jukić.

Organizacija putovanja iz kauča

Suradnja s Uberom prvi je korak u digitalizaciji intermodalnog prijevoza, odnosno transporta koji uključuje više različitih prijevoznih sredstava. U Vollu kažu kako im je sljedeća faza uključivanje trajektnog, željezničkog i avio prijevoza na platformu. Žele omogućiti da se karte za sav prijevoz mogu kupiti na njihovoj platformi, po povoljnijim cijenama, sa svim važnim informacijama na jednom mjestu.

Osim online kupnje, nude mogućnost usporedbe prijevoznika, informacije o rutama, terminima i duljini putovanja te dodatnim opcijama poput toga je li u autobusu dostupan Wi-Fi, postoje li utičnice za struju, naplaćuje li prijevoznik dodatno za prtljagu i slično. Važno nam je da ljudima na jednom mjestu ponudimo mogućnost izbora, i da pritom imaju sve potrebne informacije, a da ne moraju prekopati cijeli internet i sve mogu obaviti doma iz kauča, kaže Jukić.

“Ne manje važno, i mi i Uber se susrećemo sa sličnim problemima na hrvatskom tržištu. Od birokracije, pa sve do našeg mentaliteta. Ljudi su u Hrvatskoj još uvijek dosta nepovjerljivi prema online servisima i internet poslovanju, jako zaziru od online plaćanja, i ostavljanja broja kartice na internetu, pa masu toga i dalje funkcionira kao da smo u osamdesetima. Mi u Hrvatskoj kasnimo za razvijenim svijetom barem deset godina i zato nam je važno to povezivanje, da Uber potiče ljude da koriste digitalne platforme za prijevoz.”

U manje od 6 mjeseci povezali 20 zemalja

Stvar funkcionira tako da će korisnik Ubera, kada otvori aplikaciju na određenim lokacijama, dobiti obavijest da drugi dio putovanja može nastaviti Vollom. Klik na taj pop up korisnika vodi na Vollo aplikaciju, gdje može po nižim cijenama kupiti autobusnu kartu za nastavak putovanja. Sve funkcionira i u obrnutom smjeru pa tako korisnici Vollo aplikacije dobivaju obavijest da ostatak putovanja mogu nastaviti Uberom, i za to imaju popust.

Kupnjom karte na Vollo platformi, Uber novim korisnicima daje besplatnu vožnju do kolodvora do 65 kuna i obrnuto; svim novim korisnicima Vollo omogućava 35 kuna popusta na naknadu prilikom prve kupnje. U manje od 6 mjeseci postojanja, Vollo je na svojoj platformi povezao preko 20 zemalja. Uključili su pritom 100 prijevoznika iz Hrvatske i Europe.

Najbrže rastući startup u Hrvatskoj

S Markom Jukićem prvi smo put razgovarali još ljetos, nakon što je Vollo pobijedio na natječaju Smart City Tourism, za startupe koji se bave razvojem turističkim aplikacijama, koju je raspisao Grad Zagreb i Razvojna agencija Grada Zagreba.

Upravo su izbacili aplikaciju za Androide, a u međuvremenu, stiglo je još nekoliko priznanja. “Na konferenciji EBAN – Zagreb Connect osvojili smo nagradu grada Zagreba od pet tisuća eura, i put u Tel Aviv. Takve stvari pomažu cijeloj hrvatskoj startup zajednici bildati nove veze, a nama pomažu u pronalasku investitora s dodanom vrijednošću. Osim toga, dobili smo i nagradu CESA (Central European Startup Awards) kao najbolji i najbrže rastući startup”, objašnjava Jukić.

Od putovanja u Tel Aviv očekuju kvalitetne kontakte i povezivanje s izraelskom startup zajednicom, jednim od najjačih hubova za startupe i nove tehnologije. “Na konferenciji EBAN jedan od predavača bio je i Dov Moran iz Tel Aviva, najpoznatiji po tome što je izmislio USB stick. On je objasnio da u Izraelu klince od djetinjstva potiču na bavljenje poduzetništvom. Osim toga, država snažno potiče bavljenje startupovima i tehnologijom, i zato su nam ti kontakti jako važni”, zaključuje Jukić.