Nekad je nužno odabrati stranu

EU nudi Grčkoj 11 milijardi eura ako se Tsipras danas u Bruxellesu pojavi s listom reformi koje će provesti

Tsipras će navodno pristati na nove poreze, mjere štednje i veći suficit

Ostaje za vidjeti hoće li Merkel i Cipras pronaći zajednički jezik
FOTO: TOBIAS SCHWARZ/AFP

Njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik François Hollande u nedjelju navečer dali su ultimatum grčkom premijeru Aleksisu Tsiprasu. U ponedjeljak se u Bruxellesu mora pojaviti s listom uvjeta kreditora koje prihvaća ili summita neće biti.

Prihvati li uvjete koji su dosad dogovoreni u mučnoj višemjesečnoj komunikaciji punoj uvreda, Tsipras će Grčkoj osigurati još šest mjeseci pomoći od ukupno 18 milijardi eura, a kasnije su spremni razgovarati o djelomičnom otpisu duga kako je Grčka tražila u pregovorima. Navodno vrlo dramatičnim telefonskim razgovorima u nedjelju navečer pridružio se u predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker.

Europska unija ne želi posljedice Grexita

Dok čekaju 30. rujna kad bi Grčka trebala platiti 1,6 milijardi dolara Međunarodnom monetarnom fondu, kreditori jačaju pritisak na Tsiprasa oko j liste reformi koje mora provesti, prijeteći da će inače pustiti Grčku da bankrotira i ispadne iz eurozone. Većina komentatora uvjerena je da se to neće dogoditi se Europskoj uniji puno više isplati produljiti pomoć Grčkoj nego se nositi s posljedicama njezina bankrota, na što Tsiprasova populistička vlada okupljena oko Syrize cijelo vrijeme i računa pokušavajući se izvući iz dogovora o mjerama štednje koji se kosi s njihovim predizbornim obećanjima.

Dok su se Tsipras i njegov ministar financija Yanis Varoufakis svađali s europskim političarima, grčki financijski sustav je tonuo. Vlada sad više nema puno manevarskog prostora a kod kuće je suočena s pobunom najsiromašnijeg i najbogatijeg sloja građana koji strahuju da će izgubiti značajne privilegije.

Tsipras je spreman na nove poreze i veću štednju

Najteže rasprave se vode oko rezanja mirovina i drugih beneficija. MMF je navodno blokirao razgovore o grčkom prijedlogu da se u sklopu mjera štednje umjesto proračuna za mirovine smanji proračun za obranu. Izvor iz Atene koji citira Guardian kaže da je Tsipras spreman popustiti samo oko smanjenja viših mirovina jer se to tiče tek 80.000 ljudi i oko uvođenja novih poreza ali ne i povećanja PDV-a.

Na sjednici vlade u nedjelju Tsipras je predstavio uvjete koje postavljaju Europska središnja banka, MMF i Europska komisija. Kreditori žele da im Tsipras danas predoči revidirane fiskalne ciljeve, plan rezanja mirovina i povećanja PDV-a.

Među uvjetima koji bi danas mogli biti dogovoreni navodno su i ukidanje naknada za prijevremenu mirovinu i ovrha imovine tvrtkama koje ne plaćaju dugove. Prema tvrdnjama grčke državne televizije ERT, novi grčki prijedlog uključuje i pristanak vlade na opsežnije mjere štednje nego ranije. Vlada će navodno postaviti novi ciljni suficit tekućeg proračuna na 1 posto BDP-a.

Dizanje granice kratkoročnog zaduživanja

Kako više nema vremena za zahtjevnije dogovore, jedini način da Grčka ne bankrotira je da ECB smanji ograničenje kratkoročnog zaduživanja kako bi Grčka mogla izdati nove vrijednosnice za financiranje rate duga MMF-u. Ako se do 30. lipnja bilo što riješi, Grčkoj će ponuditi neku vrstu restrukturiranja duga, ovisno o reformama koje usvoji, a i to restrukturiranje neće biti dio trenutnog programa pomoći kako je to tražila grčka vlada.

Šestomjesečno produljenje programa pomoći Grčkoj koje bi trebalo biti najavljeno nakon današnjeg summita u Bruxellesu, znači da će Grčka dobiti dodatne 7,2 milijarde eura, dok će se 10,9 milijardi predviđenih dosadašnjim programom pomoći prebaciti za pomoć bankama, a u slučaju potrebe plaćanja duga i grčkoj vladi.

Nema vjere u promjene, ima u kompromis

Malotko vjeruje da će Grci u ponedjeljak napraviti išta bitno za dogovor. Reuters je u nedjelju izvijestio da su grčke banke preko vikenda zatrpali zahtjevi za povlačenjem ukupno milijardu eura, prošli tjedan izvučeno je 4 milijarde eura pa je Europska središnja banka ipak počela raspravljati o produljenju pomoći likvidnosti banaka u ponedjeljak, jer strahuju da se u protivnom one u utorak više neće otvoriti, na što je grčke bankare upozorila i tamošnja središnja banka.

Ministar financija Yanis Varoufakis ponovno je odgovornost pokušao prebaciti na njemačku kancelarku. U nedjelju je izjavio da je grčka sudbina u rukama Angele Merkel “koja se nalazi pred teškom odlukom” a njegov je glasnogovornik najave reprogramiranja duga odbacio kao varku i predstavnike eurozone nazvao “patološkim lašcima.”