Meta prijeti da će u Americi ukloniti vijesti s Facebooka ako prođe novi zakon

Kongres SAD-a mogao bi usvojiti zakon koji bi medijskim kućama omogućio da budu plaćene za sadržaj

Facebook CEO Mark Zuckerberg listens during a joint hearing of the Senate Commerce, Science and Transportation Committee and Senate Judiciary Committee on Capitol Hill April 10, 2018 in Washington, DC. - Facebook chief Mark Zuckerberg took personal responsibility Tuesday for the leak of data on tens of millions of its users, while warning of an "arms race" against Russian disinformation during a high stakes face-to-face with US lawmakers. (Photo by Brendan Smialowski / AFP)
FOTO: AFP

Meta, Zuckerbergova kompanija koja u vlasništvu ima Facebook, u ponedjeljak je zaprijetila da će u Americi ukloniti vijesti s te društvene mreže ako Kongres SAD-a usvoji prijedlog čije bi uvođenje olakšalo novinskim organizacijama kolektivno pregovaranje s tvrtkama poput Googlea i Facebooka, oko plaćanja objavljenog medijskog sadržaja.

Zastupnici, naime, razmatraju dodavanje Zakona o novinarskom natjecanju i očuvanju u godišnji zakon o obrani koji se mora usvojiti kao način da se pomogne posrnuloj lokalnoj industriji vijesti, tvrde izvori. Zakon je predstavila u Kongresu senatorica Minnesote Amy Klobuchar i ima dvostranačku podršku.

To bi izdavačima dalo veće ovlasti za kolektivno pregovaranje s tvrtkama društvenih medija za veći udio prihoda od oglasa. Medijske tvrtke tvrde da Meta generira ogromne svote novca od novinskih članaka koji se dijele na platformi.

‘Meta jede medijske kuće’

Lokalne medijske kuće su, primjerice, posebno imale problema tijekom pandemije, jer je Meta ostvarila veliku zaradu. Međutim, Meta tvrdi da su te tvrdnje pogrešne. Umjesto toga, kažu, Meta usmjerava promet na izvore vijesti, piše BBC.

Pristaše donošenja zakona kažu da će društveni mediji postati američke “de facto lokalne novine” ako zakon ne prođe. Matt Stoller, direktor istraživanja u American Economic Liberties Projectu, rekao je da Meta “jede” medijske kuće. “Metina nastojanja da ucjenjuje Kongres ponovno dokazuju zašto je ovaj monopol prijetnja demokracijama diljem svijeta”, dodao je.

Glasnogovornik Mete Andy Stone u objavi na Twitteru je rekao da će tvrtka biti prisiljena razmotriti uklanjanje vijesti u potpunosti ako zakon bude usvojen “umjesto da se podvrgne pregovorima koje je odobrila vlada i koji nepravedno zanemaruju bilo koju vrijednost koju pružamo novinskim kućama kroz povećan promet i pretplate”.