Microsoft misli da je Intelova zakrpa za ranjivost procesora toliko loša da su ju odlučili onemogućiti

Microsoft je izdao zakrpu kojom se može onemogućiti Intelova zakrpa za Spectre bug

FOTO: Laineema/Flickr

Intel je nedavno priznao kako je njihova zakrpa za Spectre ranjivost praktički gora nego sam Spectre, a čini se kako se Microsoft s time slaže. Microsoft je reagirao, pa su u ponedjeljak izdali zakrpu koju korisnici moraju ručno instalirati, a putem koje se onemogućuje Intelova zakrpa za Spectre bug. Microsoftova zakrpa je izdana za sve njihove aktivne operativne sustave, dakle Windows 7, 8.1 i 10 u serverskoj i korisničkoj verziji.

Microsoft je putem internog testiranja ustanovio kako Intelova zakrpa može prouzrokovati neočekivano gašenje ili restartanje računala. Također su potvrdili kako njihova zakrpa zaustavlja taj problem, sve dok Intel ne izbaci novu verziju koja će raditi ispravno. Intel je pokušao savjetovati korisnicima da ne instaliraju njihovu zakrpu, no to je praktički nemoguće za privatne korisnike obzirom da se ona nalazi unutar Microsoftovih vlastitih sigurnosnih zakrpi.

Spectre i Meltdown ranjivosti Intelovih procesora otkriveni su početkom godine, a Spectre dozvoljava pristup kernelu procesora koji je u središtu samog operativnog sustava. Neovlaštenim pristupom kernelu, potencijalni hakeri bi mogli upraljati bilo čime u računalu.

Linus Torvalds je zakrpu proglasio smećem

Linus Torvalds, stvoritelj kernela za Linux operativni sustav, imao je samo grube riječi o Intelovoj zakrpi. Torvalds još uvijek nastavlja svoj rad na operativnom sustavu kojeg je začeo još 1991. godine, stoga je logično da je sam pregledao Intelov patch. “Patchevi su kompletno i potpuno smeće. Je li netko razgovarao s njima i rekao im da su j*beno ludi?”, napisao je Torvalds u svojem stilu.

Torvalds je na isti dan kada je zakrpa izdana raspravljao o tome koliko je loša s Davidom Woodhouseom, inženjerom Amazona UK, u javnom lancu e-mailova . Iz njihove korespondencije može se zaključiti kako Torvalds misli da je Intelova implementacija “suluda”, te da zakrpa ustvari ne radi ništa osim što uvodi nove greške. Nakon toga, Intel je izjavio kako povratna mišljenja industrije smatraju ozbiljnima, te da surađuju s Linux zajednicom, ali i samim Linusom.

Intel je prvo sve priznao Kinezima

U prošlom Intelovom financijskom izvješću ustanoviljene su minimalne financijske posljedice povezane sa Spectre i Meltdown problemima. Međutim, tek će sljedeća financijska izvješća pokazati stvarne posljedice. Intel je u posljednje vrijeme pod optužbama kritičara, budući da su u početku tvrdili kako su greškama zahvaćeni samo stariji procesori, no na koncu su priznali kako su problematični i noviji, piše Engadget.

Wall Street Journal piše o tome kako je Intel greške javio kineskim kompanijama poput Lenova i Alibabe, prije nego što ih je javio američkim vlastima. To naravno podiže sumnje o tome da su kineske vlasti mogle znati prije američkih o ranjivosti procesora, te na koncu te ranjivosti eksploatirati za hakiranje. Intel još jednom uvjerava javnost kako je sve u redu, te da će prave zakrpe stići uskoro. Procesori koji neće biti podložni Meltdown i Spectreu dolaze na tržište kasnije ove godine.