Mladi robotičari iz Hrvatske postigli dosta genijalan uspjeh; osvojili su 9 medalja na uglednom natjecanju

Natjecanje RoboCup 2016 održano je u Lepizigu u Njemačkoj

Mladi robotičari iz Hrvatske osvojili su devet medalja na međunarodnom natjecanju RoboCup 2016, u njemačkom Leipzigu. Osvojili su dva prva mjesta u super timovima Co Space i Rescue Line Secondary te četiri druga i tri treća mjesta. U Hrvatskom robotičkom savezu to nazivaju povijesnim uspjehom.

“To je najveće natjecanje u natjecateljskoj robotici, Hrvatska sudjeluje u junior kategorijama, koje obuhvaćaju učenike osnovnih i srednjih škola”, kaže Željko Krnjajić, tajnik Hrvatskog robotičkog saveza, za Telegram.

U nedjelju je bio zadnji dan natjecanja, a kako je Hrvatska osvojila koju medalju, tako je Hrvatski robotički savez na službenim Facebook stranicama uzbuđeno objavljivao rezultate.

Gepostet von Jelka Hrnjic am Sonntag, 3. Juli 2016

Natjecali se s robotima koji mogu spašavati i plesati

Hrvatski robotički savez inače organizira natjecanja, preko kojih rade selekciju te na taj način biraju najbolje natjecatelje za reprezentaciju koja zastupa Hrvatsku na svjetskom natjecanju. U Njemačku je otišlo osam timova, koji su se natjecali u osam kategorija.

Mladi natjecatelji sami su izrađivali svoje robote tijekom školske godine, zatim su ih na pripremama u Primoštenu dorađivali, da bi ih u Njemačkoj prezentirali. Prema kategorijama, roboti su namijenjeni za spašavanje (detektiranje topline), izlazak iz labirinta, igranje nogometa ili scenski nastup uz glazbu.

Sami su ih slagali i programirali

“Nosili su sa sobom robote koji nisu kupljeni gotovi, oni su ih napravili sami, slagali su komponente i za neke dijelove koristili tehniku 3D printinga. To je zbilja kompleksan posao i, normalno, učenici su ih sami programirali”, kaže nam Krnjajić.

Cveteki

Naši timovi natjecali su se zasebno i u sklopu super tima, ovisno o kategoriji. Natjecanje se održavalo od 30. lipnja do 3. srpnja u Njemačkoj. U posljednjih 20 godina ovo ugledno natjecanje izbacilo je preko 3500 uspješnih znanstvenika iz više od 40 zemalja. Popis učeniika koji su osvojili medalje i njihovih mentora možete pročitati ovdje.

Zadatak u supertimovima u kategoriji Rescue Line Secondary: – prvi robot mora preći stazu sa preprekama, ući u crvenu sobu u kojoj se također nalaze prepreke, srušiti rampu, pronaći crno polje, zaustaviti se i dati znak drugom robotu da može krenuti u spašavanje pokupljenih žrtava …. To smo samo mi odradili. Nije lako smisliti rješenje za nešto što prvi put vidiš. Svi su navijali za nas. Sudačka komisija je oduševljena. Naši učenici su sjajni. To su Andro Katanec, Branimir Ćaran i Beti Tedeško.