Možda da Vlada naprosto uvede Sekretarijat za cijene pa naređuje koliko što smije koštati. Tako bismo bar znali na čemu smo

Ako ste misli da ne može luđe - može. Oni sad, naime, žele spriječiti preveliki pad cijena

FOTO: Pixsell/Telegram

Neka nam početkom svakog mjeseca Plenković na sjednici Vlade pročita koliko će što koštati. Filipović može internetsku stranicu koja je trebala služiti za praćenje cijena, pretvoriti u stranicu za objavu cijena i znat ćemo na čemu smo

Taman kada smo pomislili da nitko ne može nadmašiti ludorije koje u posljednja tri, četiri mjeseca izvodi Ministarstvo gospodarstva, pokušavajući na silu obuzdati rast cijena, iz Ministarstva poljoprivrede stiže nova ideja. Oni, naime, žele spriječiti preveliki pad cijena.

U medije je procurio nacrt prijedloga novog Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom, prema kojem bi se smanjili maksimalni dozvoljeni popusti. Kako piše Jutarnji list, na osjetljive i lako kvarljive prehrambene proizvode, poput mliječnih proizvoda, voća i povrća trgovci bi mogli dati maksimalni popust od 20 posto.

Popust na jogurt najviše 20 posto, za pomoć poljoprivredi

Ideja genijalaca iz Ministarstva poljoprivrede jest tako pomoći poljoprivrednom sektoru, jer smatraju da trgovci prisiljavaju proizvođače na spuštanje cijena, pa im proizvodnja postaje neisplativa.

Da se poljoprivredi može pomoći tako što se trgovačkim lancima akcije na jogurte ograniče na najviše 20 posto cijene može zvučati logično jedino možda djeci u nižim razredima osnovne škole, a kakve će sve negativne efekte ovo imati tek će se vidjeti nakon što novi zakon stupi na snagu i ako ostanu kod te ideje.

Znaju li se potencijalni negativni efekti?

Vrlo bi se lako moglo dogoditi da se zapravo oteža položaj hrvatskih proizvođača i smanji njihova zastupljenost na policama velikih trgovina. I tako je dobar dio proizvoda na policama na koje će se ova odluka primjenjivati iz uvoza, od proizvođača iz inozemstva, koji su i tako cjenovno konkurentniji od lokalnih proizvođača. Pa je pitanje – čak i kada bi cijene u opskrbnom lancu funkcionirale tako kako zamišljaju u Ministarstvu – kome se pomaže.

S druge strane, ova odluka sasvim sigurno ne ide na ruku kupcima – hrvatskim građanima, kojima je, naravno, u interesu proizvode kupiti po što nižoj cijeni. No, ova Vlada kao da je iz nekog drugog vremena, od prije 50 i više godina i uporno želi kontrolirati cijene.

Ministri na sjednicama Vlade čitaju cijene svinjetine

Na sjednicama Vlade ministri predstavljaju cijene mesa, mlijeka, ulja i brašna, kao da smo u SSSR-u. Ministarstvo gospodarstva propisuje najviše cijene svinjske lopatice i carskog mesa i pokreće bizarnu internetsku stranicu za usporedbu cijena, na kojoj su cijene samo tri trgovačka lanca i koju posjećuje vjerojatno jedan promil kupaca.

No, svejedno se hvale da su svojim aktivnostima uspjeli sniziti cijene – ni manje, ni više nego 299 proizvoda. Inflacija ima svoj tijek i nakon zaista silovitog rasta cijena, došlo je, naravno, do smirivanja, što nema nikakve veze s time što pokušava raditi Ministarstvo.

Neka se Plenković prestane mučiti i uvede Sekretarijat za cijene

Raspoloženje u Vladi je očito takvo da bi bilo najbolje da se prestanu mučiti i kao u Jugoslaviji uvedu Sekretarijat za cijene, koji će točno propisivati što će koliko koštati, jer očito po njihovom mišljenju neki činovnik bolje od svih zna koliko nešto treba koštati. Bolje i od proizvođača, i od trgovca, a i od kupca.

Neka nam početkom svakog mjeseca Plenković na sjednici Vlade pročita koliko će što koštati. Filipović može internetsku stranicu koja je trebala služiti za praćenje cijena, pretvoriti u stranicu za objavu cijena i znat ćemo na čemu smo.