Musk ide dalje. Twitter odustaje od svoje politike zabrane dezinformiranja o covidu

Otkako je u listopadu preuzeo Twitter za 44 milijarde dolara, Musk je uveo niz upitnih promjena u toj kompaniji

(FILES) In this file photo taken on March 9, 2020 Elon Musk, founder of SpaceX, speaks during the Satellite 2020 at the Washington Convention Center in Washington, DC. - Twitter shares climbed at the open of Wall Street trading on April 25, 2022 amid reports the company will soon accept Elon Musk's takeover offer, though indices generally declined. (Photo by Brendan Smialowski / AFP)
FOTO: AFP

Elon Musk odlučio je da Twitter više neće provoditi politiku borbe protiv dezinformacija o covidu-19 na toj društvenoj platformi. Odluka koja je stupila na snagu 23. studenog dio je Muskovog zavjeta da će Twitter učiniti “šampionom slobode govora”, prenosi The Telegraph.

Twitter je borbu protiv lažnih vijesti o koronavirusu započeo krajem 2020. godine, a prije su to učinili i YouTube i Facebook. Tada je Twitter objavio da će korisnici morati ukloniti objave koji promiču štetno lažne ili obmanjujuće tvrdnje o cijepljenju protiv covida-19 ili, primjerice, tvrdnje da pandemija ne postoji. Također, Twitter je takve objave označavao upozorenjem da se radi o neutemeljenim informacijama.

Kompanija je do rujna ove godine blokirala više od 11.ooo računa koji su kršili pravila o dezinformacijama, piše CNN. Iako iz Twittera zasada nije objašnjeno što konkretno znači napuštanje ove politike, CNN piše kako bi Musk mogao vratiti neke od računa koji su blokirani upravo zbog širenja lažnih informacija o covidu.

Vratio Trumpa na Twitter

Otkako je Musk u listopadu preuzeo Twitter za 44 milijarde dolara, uveo je niz promjena u toj kompaniji. Nedavno je vratio korisnički račun Donalda Trumpa, nakon što je o tome proveo anketu među korisnicima. Njegov račun, podsjetimo, bio je suspendiran nakon prošlogodišnjeg napada na američki Capitol.

Poseban kaos izazvalo je Muskovo pokretanje pretplate na plavu kvačicu, koja se izdaje kao potvrda autentičnosti profila. Brojni korisnici Twittera iskoristili su to za stvaranje lažnih profila slavnih, uloživši 8 dolara za kupnju kvačice. Tako se, primjerice, na Twitteru pojavio i verificirani profil pokojnog Johna Lennona.

Musk je naposljetku obustavio takav sustav pretplate te odgodio njezino ponovno pokretanje.