Na Wall Streetu je panika zbog Applea; čim su najavili da očekuju manje prihode, burza je potonula

Dow Jones potonuo je za 2,83 posto, a najviše je pao S&P indeks tehnološkog sektora

Traders work on the floor of the NYSE at the closing bell at the New York Stock Exchange on Wall Street in New York City on January 3, 2019. The Dow Jones Industrial Average dropped 660.02 points, or 2.8 percent, to 22,686.22.   Photo by /UPI, Image: 405204708, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, UPI
FOTO: Profimedia, UPI

Dow Jones potonuo je 660 bodova ili 2,83 posto, na 22.686 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 2,48 posto, na 2.447 bodova, a Nasdaq indeks 3,04 posto, na 6.463 boda. Najviše je jučer pao, 5,1 posto, S&P indeks tehnološkog sektora, što je ponajviše posljedica potonuća cijene dionice Applea za 10 posto, nakon što je taj tehnološki div smanjio procjene prodaje u posljednjem lanjskom tromjesečju zbog slabije potražnje za iPhoneom, posebice u Kini.

Upozorenje Applea podržalo je strahovanja na tržištima od usporavanja rasta najvećih svjetskih gospodarstava, djelomice zbog američko-kineskog trgovinskog sukoba, što bi moglo izazvati i slabljenje prihoda te dobiti kompanija. Ulje na vatru dolio je podatak Instituta za menadžment nabave (ISM) da je rast tvorničke aktivnosti u SAD-u u prosincu skliznuo na najnižu razinu od kraja 2016. godine.

Rast industrijske aktivnosti znatno usporio

To pokazuje da je na kraju prošle godine rast industrijske aktivnosti u najvećim svjetskim gospodarstvima, od Kine i eurozone do SAD-a, znatno usporio. “Usporavanje kineskog rasta bilo je očekivano, no slabiji nego što se očekivalo podaci ISM-a iznenadili su ulagače jer se činilo da je SAD jedina sigurna luka u oluji”, kaže Sam Stovall, direktor u tvrtki CFRA Research.

Sada se, kaže, čini da je i američko gospodarstvo suočeno s čeonim vjetrovima. “Ulagači se plaše da sve ove vijesti pokazuju da bi se situacija mogla pogoršati, a da je Apple samo vrh sante leda”, zaključuje Stovall. Ulagače su iznenadili i podaci o slaboj prodaji novih automobila u SAD-u u prosincu, pri čemu je prodaja Forda pala za 8,8, a General Motorsa za 2,7 posto. Zbog toga je cijena dionice Forda pala za 1,5, a GM-a za više od 4 posto.

Od 11 najvažnijih sektora S&P 500 indeksa, cijene su dionica jučer pale u njih devet. Blago su ojačali samo defanzivni sektori, komunalni i nekretninski. I na europskim su burzama cijene dionica jučer pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,62 posto, na 6.692 boda, dok je frankfurtski DAX skliznuo 1,55 posto, na 10.416 bodova, a pariški CAC 1,66 posto, na 4.611 bodova.