Nagli pad Wall Streeta, počele kliziti dionice u IT sektoru. Odmah problemi i na europskoj burzi

Padaju dionice Applea, Amazona, Facebooka, Netflixa... Sve zbog rasta prinosa na državne obveznice

Traders work on the floor at the opening bell of the Dow Industrial Average at the New York Stock Exchange on March 12, 2020 in New York. - Wall Street stocks were deep in the red early Thursday, resuming after a 15-minute suspension as the economic pain from the coronavirus deepens and widens. About 25 minutes into trading, the Dow Jones Industrial Average was at 21,505.07, down more than 2,000 points or 8.7 percent.The broad-based S&P 500 tumbled 8.1 percent to 2,519.43, while the tech-rich Nasdaq Composite Index shed 7.9 percent to 7,323.31. (Photo by Bryan R. Smith / AFP)
FOTO: AFP

Na Wall Streetu su u četvrtak burzovni indeksi oštro pali, pri čemu je Nasdaq zabilježio najveći dnevni gubitak u četiri mjeseca, što je posljedica pritiska na tehnološki sektor nakon rasta prinosa na državne obveznice.

Dow Jones pao je 559 bodova ili 1,75 posto, na 31.402 boda, dok je S&P 500 potonuo 2,45 posto, na 3.829 bodova, a Nasdaq indeks 3,52 posto, na 13.119 bodova.

Pali Apple, Netflix, Facebook…

Najveći dnevni pad Nasdaqa u četiri mjeseca, a S&P 500 i Dow Jonesa u posljednjih mjesec dana ponajviše je posljedica pritiska na tehnološki sektor, koji je u prosjeku izgubio 3,5 posto.

Cijene dionica Applea, Amazon.coma, Microsofta, Alphabeta, Facebooka i Netflixa pale su između 1,2 i 3,6 posto. Taj je sektor prošle godine, zahvaljujući zatvaranju gospodarstava i radu od kuće, predvodio na tržištu po rastu, no u posljednje se vrijeme ulagači, zabrinuti zbog visokih cijena, povlače iz tog sektora.

Obveznice postale konkurentne dionicama

S druge strane, zbog strahovanja da će golemi fiskalni i monetarni poticaji potaknuti jačanje inflacije, posljednjih tjedana znatno rastu prinosi na američke državne obveznice.

Jučer su prinosi na 10-godišnje obveznice dosegnuli 1,614 posto, najvišu razinu u godinu dana, stoga su sada prinosi na trezorska izdanja veći od dividendnog prinosa iz S&P 500 indeksa, što čini dionice manje atraktivnima.

„To je bitno. Prinosi od 1,5 posto usporedivi su s dividendnim prinosom S&P 500. A s 10-godišnjim obveznicama nema rizika po kapital, vratit će vam se glavnica. Odjednom su obveznice konkurentne dionicama”, kaže Peter Tuz, predsjednik u tvrtki Chase Investment Counsel.

Početkom mjeseca snažan rast

Unatoč jučerašnjem padu, burzovni su indeksi na putu dobitaka u veljači jer su u prvom dijelu mjeseca snažno porasli. No, pritom su cijene dionica u tehnološkom i drugim sektorima koji su lani predvodili po rastu gotovo nepromijenjene na mjesečnoj razini.

S druge strane, snažno su, u prosjeku oko 7 posto, porasle cijene dionica u cikličkim sektorima, kao što su energetski, industrijski i financijski, koji bi trebali imati najviše koristi od novih poticajnih fiskalnih mjera i oporavka gospodarstva od koronakrize.

Nakon optimizma na tržištu oprez

Optimizam u vezi novog paketa fiskalnih poticaja vrijednog oko 1.900 milijardi dolara i ubrzanje procesa cijepljenja protiv covida-19 potaknuli su polovicom veljače burzovne indekse na rekordne razine. No, od tada na tržištu vlada oprez.

„Početkom veljače vijesti o poticajima bile su pokretačka snaga tržišta, no te su vijesti već ugrađene u tržišne cijene, a kako na horizontu nema ničega što bi moglo dodatno potaknuti investitore, postoje strahovanja da je daljnji uspon ograničen”, kaže Mike Zigmont, direktor u tvrtki Harvest Volatility Management.

Dionice pale i na europskim burzama

Na oprez poziva i Peter Tuz. „Tržište dionica puno je puta od početka godine dosegnulo rekordne razine i prema povijesnim normama sada je skupo. Pripremljeni smo za rasprodaju”, kaže Tuz.

I na europskim su burzama cijene dionica jučer pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,11 posto, na 6.651 bod, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,69 posto, na 13.879 bodova, a pariški CAC 0,24 posto, na 5.783 boda.