Najavljena je dražba splitske Spaladium arene. Banke traže 58 milijuna eura, Grad Split je jamac

Dvorana gomila gubitke otkad je po nalogu Sanaderove vlade izgrađena 2009.

16.07.2015., Split - Zbog nedovrsene i zapustene zgrade Spaladium Arene Gradu Splitu prijeti bankrot, zbog tuzbe banaka u iznosu od 53 milijuna eura. 
 Photo: Davor Puklavec/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Prva dražba splitske Spaladium arene počet će do ljeta na tamošnjem Trgovačkom sudu. Dvoranom upravlja Tvrtka posebnih namjena Sporstki grad čiji je direktor Perica Mitrović u ponedjeljak najavio početak rasprodaje imovine, piše Poslovni.hr. Spaladium arena izgrađena je 2009. kad je Hrvatska bila domaćih Svjetskog rukometnog prvenstva. Gradnju dvorana forsirala je tadašnja Vlada premijera Ive Sanadera iako je u javnosti postojao konsenzus da se one neće moći puniti dovoljno da budu profitabilne. Tvrtku Sportski grad osnivale su tvrtke Konstruktor inženjering, IGH i Dalekovod kao konzorcij privatnih partnera. Spaladium arena od otvorenja gomila dugove.

Zagrebačka banka u stečajnom postupku traži 8 milijuna eura i već je bila pokrenula ovrhu na Općinskom sudu u Splitu, ali zbog promjene stečajnog zakona 1. rujna 2015. općinski sudovi više nisu nadležni za prodaju imovine dužnika već to mora obaviti Trgovački sud. Hipoteku nad imovinom tvrtke Sportski grad imaju i Erste banka i Unicredit koje zajedno traže oko 50 milijuna eura, što znači da je ukupni dug oko 58 milijuna eura. Mitrović je za ožujak najavio Skupštinu vjerovnika.

Banke od Splita traže 53 milijuna eura

Novi stečajni zakon dopušta najviše tri dražbe i na svakoj slijedećoj cijena se mora spuštati. Ako se ne javi kupac, četvrta dražba mora ponuditi imovinu za jednu kunu a zainteresirani dalje mogu licitirati. Mitrović tvrdi da je Spaladium arena u tako kompliciranim problemima da će biti nužan angažman splitske gradske uprave, države i banaka koje se jedine mogu naplatiti od prodaje imovine. Arena je izgrađena u javno-privatnom partnerstvu.

Grad Split je jamac, država je vlasnik zemljišta, a investitori su Erste i Unicredit koje su u arbitaržnom postupku pred Hrvatskom gospodarskom komorom kojim poušavaju dobiti novac od tvrtke Sportski grad. Banke od Grada Splita kao jamca traže 53 milijuna eura, potvrdio je lani gradonačelnik Ivo Baldasar i zatražio pomoć države koju tada nije dobio.