Najavljuje se da će Vlada ograničiti cijene osnovne hrane. Taj potez mogao bi izazvati nestašice

Zbog niže cijene proizvod može postati neisplativ, pa je logično da proizvođač ne želi gubitke

Što se dogodi kada se ograničenje cijena uvede nepromišljeno imali smo prilike vidjeti kod motornih goriva...

Vlada će uskoro objaviti mjere za pomoć građanima i gospodarstvu za koje smatraju da će pomoći ublažavanju posljedica energetske krize i vrlo snažne inflacije. Rast cijena posebno je izražen kod prehrambenih proizvoda što pogađa najsiromašnija kućanstva.

Iako službeni podaci još uvijek nisu poznati, špekulira se da će paket mjera biti težak od šest do 10 milijardi kuna i pomalo podsjeća na vladine mjere koje smo imali za vrijeme pandemije.

Uz energetske dodatke umirovljenicima, kako bi im se pomoglo u plaćanju režijskih računa koji će ove zime biti znatno viši nego proteklih godina, Vlada navodno priprema i kontroverznu mjeru – ograničenje cijena pojedinih proizvoda.

Ograničenje mlijeka, šećera…

Konkretno, prema informacijama koje sada kolaju medijskim prostorom, Vlada namjerava ograničiti cijene nekih osnovnih namirnica poput mlijeka, ulja, šećera ili mljevenog mesa.

Iako izvanredne situacije zahtijevaju izvanredne mjere, ograničenje cijena vrlo lako može stvoriti neželjene posljedice, poput nestašica proizvoda, ako se proizvođačima i trgovcima po tim ograničenim cijenama ne isplati prodavati proizvode.

Primjer iz Srbije

Naime, ako je do porasta cijena došlo iz razloga povećanja troškova proizvodnje, niža cijena znači da proizvod postaje manje isplativ ili potpuno neisplativ i logično je da nitko njegovom proizvodnjom i prodajom ne želi stvarati gubitke.

Krajem prošle godine mjere ograničenja cijena uvedene su u Srbiji. Ograničenje cijena također se odnosilo na osnovne proizvode, a osim toga bilo je propisano da proizvođači po novim cijenama ne smiju smanjivati količine isporučenih proizvoda, u odnosu na prosjek u posljednjih 12 mjeseci. Time su valjda željeli doskočiti nestašicama, odnosno prisiliti proizvođače da i dalje dostavljaju robu.

Sličan potez u pandemiji

I Hrvatska je tijekom pandemije imala ograničenje cijena određenih proizvoda, koja su trajala tijekom nekoliko mjeseci 2020. godine, ali do nestašica tada nije došlo jer su uzete u obzir nabavne cijene proizvoda. Odnosno cijene su se smjele povećavati, ako su proizvodi poskupjeli u nabavi ili proizvodnji, tako da nije dovedena u pitanje isplativost poslovanja. Nadajmo se da će Vlada i kod ovog paketa mjera voditi o tome računa.

Što se dogodi kada se ograničenje cijena uvede nepromišljeno imali smo prilike vidjeti kod motornih goriva. Naime, Vlada je u studenom prošle godine odlučila ograničiti cijene benzina, koje su tada strelovito rasle, a imaju utjecaj, odnosno ugrađene su i u cijene svih ostalih proizvoda.

Nepromišljenost dovodi do nestašica

Kod običnog benzina poput eurosupera 95 nije bilo problema s nestašicama, jer je trgovcima ostavljena dovoljna marža da bi mogli normalno poslovati.

Problem je nastao s premium gorivima, čije cijene su također bile ograničene, iako se ne radi o proizvodu bez kojeg se ne može, te su trgovci tada najavljivali da ga više neće biti nakon što rasprodaju zalihe, jer im ga je jednostavno bilo neisplativo prodavati.

No, Vlada je ipak shvatila da je pogriješila te je ograničenje cijena za premium goriva ubrzo ukinuto.