Nekad je nužno odabrati stranu

Kineske burze nisu se izvukle, očekuje se još jedan nervozan danu Americi

Europske burze počele su trgovanje u srijedu s 1 posto pada

Stanje kineskih dionica u srijedu se počelo popravljati nakon što je Narodna banka Kine snizila kamate za 0,25 posto. Na početku trgovanja Indeks šangajske burze narastao je 1.5 posto na 3,008.83 bodova, no završio je na 1,27 posto minusa na 2,927.29 bodova. Ukupno je u zadnjih tjedan dana pao 16 posto, javlja BBC. Utorak je završio padom od 7.6 posto. Na kineskim burzama od sredine lipnja izgubljeno je 5 bilijuna dolara, polovica vrijednosti. Kineski indeksi najavili su još jedan stresan dan na zapadnim burzama. Europsk indeksi ujutro su pali prosječno 1 posto.

Zadnji pad je počeo prošlog tjedna kad su ulagači postali nervozni zbog novih izvještaja o usporavanju kineskog gospodarstkog rasta i devalvacije yuana od 11 kolovoza, najveće u zadnjih 20 godina.

Najavljeno novo smanjenje obveznih rezervi

Kad su indeksi prošlog tjedna opet počeli oštro padati, kineska vlada nije intervenirala kao u prethodnim slučajevima što je izazvalo paniku na svim svjetskim tržištima. Stanje se popravilo kad je Narodna banka Kine u utorak snizila kamate 0,25 posto kako bi bankama pojetinila posuđivanje novca, ali ulagači još nisu sigurni što će biti dalje pa je i jučerašnji dan na američkim burzama završio padom. Riječ je o petom snižavanja kamata u Kini, a burze i dalje padaju a gospodarski rast se usporava.

Kineska središnja banka najavljuje i novo smanjenje obveznih rezervi za sve banke, povezano s devalvacijom yuana. Stručnjaci kažu da smanjenje obveznih rezervi neće nadokanditi manjak likvidnosti koji je izazvala devalvacija yuana ali još je moguće da se kinesko gospodarstvo u četvrtom kvartalu počne oporavljati.

Neki kineski dužnosnici tvrde da pad vrijednosti dionica neće bitno utjecati na gospodarstvo pa je stoga 200 milijardi dolara koliko je država dosad potrošila da spriječi urušavanje burzi pretjerano. Dužnosnici koji podržvaju intervenciju države kažu da pad vrijednosti dionica ugrožava bankarski sustav.

Hitne mjere protiv špekulacija

Kako su vladine stimulativne mjere golemu količinu ulaganja usmjerile u dionice, u Kini se masovno kupovalo, ponajviše na kredit, pa milijuni tvrtki i pojedinačnih ulagača nakon pada burzi neće moći vraćati kredite. Potražnja je bila tolika da je ionako razgranato kinesko sivo bankarstvo eksplodiralo i kad su burze počele padati jedna od prvih stvari koje je država učinila bio je udar na taj biznis.

Kina je u srijedu uvela i niz hitnih mjera za sprečavanje špekulacija terminskim ugovorima (futures). Kineska burza terminskih ugovora (CFFEX) objavila je u srijedu da dižu cijenu naknada i zahtjeve marže, te ograničavaju pozicije za neke terminske ugovore na dioničke indekse. Vrijednosti terminskih ugovora na dionice u ponedjeljak i utorak padale su do 10 posto i gotovo probili dnevni limit.

U Hong Kongu najviše rastu dionice banaka

Hongkonški indeks Hang Seng u srijedu je narastao 1 posto iako su vrijednosti dionica udvostručile mjesečni prosjek. Indeks CSI 300 narastao je 1,5 posto, dobici dionica financijskih konpanija i proizvođača robe široke potrošnje nadoknadili su gubitke tehnoloških dionica. Vrijednost dionica Kineske građevinske banke, drugog najvećeg kreditora u zemlji porasla je 4,6 posto, dionice Pekinške banke 9,9 posto, dionice najvećeg kineskog proizvođača automobila SAIC Motors skočile su 8,2 posto.

Analitičari upozoravaju da bi šangajski indeks morao završiti srijedu iznad kritične granice od 3200 bodova da bi se situaciju moglo nazvati mirnijom. Za to bi trebao skočiti gotovo osam posto u odnosu na utorak. U protivnom, očekuje se da će pasti i do 13 posto.