Nakon prvog uspješnog testa Hyperloopa, sustava kojim bismo mogli putovati 1000 km na sat, sad je testiran i vagon za putnike

Drugi uspješan test Hyperloopa ukazuje da su sve bliže gotovom proizvodu

FOTO: Screenshot/Youtube

Postignuta je nova prekretnica u razvoju Hyperloopa, sustava koji bi mogao biti revolucija u transportu. Sustav sadrži vagone koji levitiraju u vakuumu unutar cijevi. Konačni cilj im je postići brzine veće od 1000 km/h, čime bi putovanje od Los Angelesa do San Francisca skratili na samo 50 minuta. Prije dva tjedna, testirali su umanjenu verziju gondole, kolica koja sadrže samo pogonske elemente.

Tada je test trajao samo 5 sekundi, a unutar tih 5 sekundi postignuta je brzina od 115 km/h. Tada su svi elementi uspješno odradili svoj test, od pogona i kočenja, do levitiranja i vakuumskog sustava. Tijekom tog testa predstavili su i koncept vagona koji bi trebao prevoziti putnike, a veličine je nešto aerodinamičnijeg autobusa. Promjer cijevi je 3,35 metara, a dužina testne staze je oko 500 metara.

Može li sustav biti praktičan i isplativ?

Danas je pak objavljeno da je na istoj testnoj ruti, vagon za putnike dužine 8,5 metara također uspješno odradio test. Postignuta je brzina od 310 km/h, dok je cijeli test ponovno trajao 5 sekundi. Električni sustav za pogon vagona ima preko 3000 konjskih snaga. Kada je postigao dovoljnu brzinu, vagon je uvukao svoje kotače poput aviona, te samostalno levitirao.

Uspješno su izbacili većinu zraka iz cijevi, stoga su stvoreni uvjeti gotovo istovjetni vakuumu. Otpor zraka ipak nije bio jednak vakuumu, već istovjetan visini od 61 km iznad Zemlje. Međutim, izazov ne leži u tome da sustav proradi, već da se pokaže praktičnim i isplativim. Pred njima je izazov pridobiti putnike koji bi inače putovali konvencionalnim načinima prijevoza, avionima ili brzim željeznicama.