Nakon što ih je EU pritisnula, Ženeva uzvraća udarac; žele značajno smanjiti stopu korporativnog poreza

Ženeva će 30. kolovoza predložiti smanjenje stope korporativnog poreza

Picture taken on November 9, 2015 in Geneva, shows the facade of a branch of Swiss private banking J Safra Sarasin.  AFP PHOTO / FABRICE COFFRINI / AFP PHOTO / FABRICE COFFRINI
FOTO: AFP/AFP

Nakon što je Europska unija pritisnula Švicarsku da ukine porezne olakšice za strane tvrtke, Ženeva je doživjela veliki gubitak, piše Bloomberg. Ženeva će, naime, 30. kolovoza predložiti rezanje korporativnog poreza sa 24.2 posto na 13.49 posto, sudeći prema riječima tri izvora koji su upoznati s ovim slučajem.

Tijekom prijelaznog razdoblja od pet godina, porezna stopa će biti nešto viša i iznositi će 13.79 posto. Iako je to 2.2 posto bodova više nego prosječna preferencijalna stopa koja se trenutno nudi mnogim stranim tvrtkama, novi režim će poboljšati kompetitivnu poziciju Ženeve, sudeći prema Credit Suisse Grupi.

Visoki ulozi za političare

“Međunarodnim tvrtkama će biti drago da imaju neku sigurnost nakon što se napokon implementira nova stopa”, rekao je Thierry Boitelle, odvjetnik u Bonnard Lawsonu. Kao i ostatak Švicarske, Ženeva se suočava s jačanjem franka i problemom kvota za imigrante. Ulozi su visoki za političare koji razmatraju novu poreznu stopu kojom bi privukli multinacionalne tvrtke koje su pod Procter & Gamble tvrtkom kao i Mercuria Energy Grupu čime bi se otvorilo 76 tisuća novih radnih mjesta i ojačala ekonomiju.

“Radi se o najvećoj bitci za nas. Ne možemo si dopustiti da je izgubimo jer atraktivnost Ženeve i oblik koji će naša ekonomija imati za generacije koje dolaze su u opasnosti.”, rekao je Vincent Subilia, zamjenik direktora međunarodnih poslova i arbitraže iz Ženevske komore za gospodarstvo, industriju i usluge.

Ženeva će biti atraktivnija stranim tvrtkama

Zbog nove porezne stope Ženeva će skočiti za 13 mjesta i postati treći najatraktivniji švicarski kanton iza Zuga i Zuricha, navodi se u studiji Credit Suissea. “Ženeva i zapadni dijelovi Švicarske biti će atraktivniji tvrtkama, pogotovo u usporedbi s Francuskom. Smatramo da će reforma korporativnog poreza stvoriti nove šanse za gospodarstvo Ženeve”, rekao je Thomas Ruehl, voditelj regionalnog istraživanja Credit Suissea.

Prema brojkama objavljenima u KPMG, porezna stopa u Francuskoj iznosi 33.33 posto. Unutar Europe porezna stopa Ženeve će biti na razini samo malog broja gospodarstava poput Irske gdje ona iznosi 12.5 posto i Crne Gore čija je porezna stopa 9 posto. To znači da će se Ženeva po pitanju niskih poreznih stopa natjecati samo s Irskom, Nizozemskom i Ujedinjenim Kraljevstvom.

Problem utvrđenih kvota za imigrante

Unatoč tome, porez neće biti dovoljan za daljnji prosperitet Ženeve, sudeći prema Boitelleu koji ističe da Švicarska treba riješiti pitanje referenduma iz 2014. prema kojem su utvrđene kvote za imigrante. “Porezna reforma to neće promijeniti. Privlačnost Ženeve leži u dobroj poslovnoj kulturi, kvaliteti života, dobro obrazovanoj radnoj snazi i stabilnosti. Oni moraju smisliti neko riješenje za probleme s imigrantima”, rekao je Boitelle.

Novi porezni režim mogao bi, prema projekcijama, donesti financijski gubitak za Ženevu u iznosu od 459 milijuna franaka, a Roland Godel, glasnogovornik ženevskog odjela za financije, rekao je kako će gubitak biti približan tom iznosu.

Broj javnih službenika veći od broja stanovnika

Ekonomist UBS Grupe, Elias Hafner rekao je kako će pitanje budžeta predstavljati pravi izazov jer je u Ženevi broj javnih službenika veći od broja stanovnika, za razliku od ostalih dijelova Švicarske, te to pruža mogućnost za određene rezove koji zabrinjavaju Romaina de Sainte Mariea, šefa Socijalističke stranke.

“Potreban nam je atraktivnija stopa poreza i želimo zadržati većinu radnih mjesta, ali također moramo garantirati jednaku razinu usluga javnog servisa. Za Ženevu je kvaliteta javnog servisa jednako važna kao i stopa korporativnog poreza”, rekao je de Sainte Marie.

Bez dogovor rezultat će biti devastirajuć

S obzirom da se lijeva politička opcija u Ženevi protivi novoj poreznoj stopi to bi moglo uzrokovati raspisivanje referenduma na kojem bi trebalo skupiti samo 500 potpisa. Naime, u susjednom kantonu Vaud, 87.1 posto osoba se izjasnilo za smanjenje korporativne stope poreza sa 21.65 posto na 14.79 posto, a zbog te promijene će se vrlo vjerojatno smanjiti davanja za kazališta, muzeje, čišćenje ulica i dječje jaslice.

Ako se ne postigne dogovor oko korporativne stope poreza, rezultat za Ženevu bi mogao biti devastirajuć. Denis Berdoz, partner Baker & McKenzie tvrtke u Ženevi koji se specijalizirao za poreze i korporativni zakon, rekao je kako bi mnoge multinacionalne tvrtke mogle otići iz Ženeve čime bi se stvorili veći rezovi u prihodima kantona, a gubici bi time mogli biti još veći.