Nakon što je Kina uvela nove zabrane za kriptovalute, vrijednost bitcoina je pala

Kineska središnja banka objavila je kako su od danas transakcije kriptovaluta ilegalne

FOTO: Unsplash

Kina je u potpunosti zabranila sve transakcije kriptovaluta, a obvezali su se i kompletno iskorijeniti rudarenje kriptovaluta u zemlji, što je jedan od najsnažnijih udaraca na tu tehnologiju do sada. Sve transakcije povezane s kriptovalutama će se smatrati ilegalnim financijskim aktivnostima, uključujući i usluge koje nude offshore burze kriptovaluta, objavila je Kineska središnja banka.

Iz Kineske središnje banke su i dodali kako se kriptovalute, uključujući bitcoin i tether, ne smatraju fiducijarnim novcem, te da kriptovalute ne smiju cirkulirati. Vrijednost bitcoina je nakon objave vijesti pala za osam posto, na oko 41.000 američkih dolara.

Dugotrajni efekti zabrane neće biti tako strašni?

Kineski dužnosnici, tvrdi se, žele zabraniti korištenje i trgovanje kriptovaluta zbog njihove povezanosti s kriminalom, prijevarama, pranjem novca i prekomjerne potrošnje energije. Kina je već ranije usvojila pravila kojima se zabranjuje nuđenje usluga povezanih s kriptovalutama. Kako bi se zaobišle te zabrane, trgovci kriptovaluta u Kini su svoje trgovanje prebacili na neka druge platforme za trgovanje, kao i offshore burze kriptovaluta.

“Kineska zabrana trgovanja bilo kakvim kriptovalutama imat će neke kratkoročne efekte za vrijednost kriptovaluta, no dugoročni efekt će vjerojatno biti prigušen”, rekao je Ganesh Viswanath Natraj, profesor financija na Warwick Business Schoolu za Bloomberg. “Premda postoje još sigurno trgovci koju trgovali kriptovalutama unutar Kine, većina takvih aktivisti se kroz godine ionako prebacila van granica zemlje”, smatra Clara Medalie iz istraživačke kompanije Kaiko.

Na Kinu otpada 46 posto globalnog hash ratea

Kineska agencija za ekonomsko planiranje tvrdi kako je razlog zabrane trgovanja kriptovaluta, između ostalog, i golema količina energije koju kriptovalute troše. Kina će zabranom kriptovaluta pokušati doći bliže ciljevima smanjenja emisije štetnih plinova.

Kina je inače zemlja s velikom koncentracijom rudara kriptovaluta. Prema podacima iz travnja, rudari u Kini imali su 46 postotni udio svjetskog hash ratea, odnosno, mjere računalne snage kojom se opisuje brzina kojom se kriptovalute mogu rudariti.