Nakon što je postao službeno sredstvo plaćanja u Salvadoru, bitcoin je imao golemi pad vrijednost

Prvi dan za bitcoin u Salvadoru nije prošao baš sasvim glatko

Salvadoran President Nayib Bukele delivers his annual address to the nation marking his second year in office at the Legislative Assembly in San Salvador on June 1, 2021. (Photo by MARVIN RECINOS / AFP)
FOTO: AFP

Cijena bitcoina snažno je pala, s oko 52.000 dolara na ispod 43.000 dolara nakon što je Salvador uveo tu kriptovalutu kao legalno sredstvo plaćanja. Istovremeno je pao i Ether, s oko 4000 na 3200 dolara. Uvođenje bitcoina i nije prošlo sasvim glatko, pa su diljem zemlje izbili prosvjedi, dok je sustav za plaćanje istovremeno bio prožet tehničkim problemima.

Opozicija je bila brza s ispaljivanjem kritika na račun predsjednika Nayiba Bukelea, pa su rekli kako je ovaj pad vrijednosti koštao Salvador, jednu od najsiromašnijih zemalja Latinske Amerike, oko tri milijuna dolara.

U trenutku kada je snažno pala vrijednost bitcoina, vlada je odlučila kupiti još 150 bitcoina po toj nižoj cijeni. Ukupno, Salvador ima 550 bitcoina, kada se pribroji i 400 njih koje je kupio u ponedjeljak.

Niz tehničkih problema

Među problemima bio je i taj što trgovine aplikacija za Appleove i Huaweijeve mobitele nisu nudile državni kriptonovčanik Chivo, koji služi za sigurno pohranjivanje bitcoina. Istovremeno su i pali serveri Chiva zbog golemog broja registracija, zbog čega je cijeli sustav bio nedostupan. Stanovnici Salvadora koji su se u Chivo registrirali sa svojim osobnim identifikacijskim brojem od države bi dobili bitcoina u protuvrijednosti 30 dolara, što je sasvim logičan razlog goleme navale za registraciju.

Ipak, stanje se s vremenom stabiliziralo pa se Chivo počeo pojavljivati na platformama gdje je bio nedostupan, a istovremeno su ga počeli prihvaćati i trgovci poput Starbucksa i McDonalds’a, piše BBC. Ed Hernandez, trgovac iz glavnog grada San Salvadora, u potpunosti podržava uvođenje bitcoina. Kaže kako je dobra stvar što je uveden tijekom pandemije, budući da ne mora dodirivati novčanice. Istovremeno, uklanja se i mogućnost uzimanja krivotvorenih novčanica.

Salvadorska vlada je u nekoliko navrata navodila kako će uvođenje bitcoina uštedjeti i do 400 milijuna dolara godišnje, budući da stanovnici neće morati plaćati bankama naknadu za slanje novca iz drugih država. No, prema podacima Svjetske banke, ušteda se procjenjuje na oko 170 milijuna.

Više od 1000 prosvjednika pred Vrhovnim sudom

Ispred salvadorskog Vrhovnog suda prosvjedovalo je više od 1000 stanovnika, koji su bacali petarde i zapalili nekoliko automobilskih guma. Većina njih smatra kako vlada predsjednika Bukelea nije dobro objasnila što će uvođenje bitcoina donijeti Salvadoru, a i nisu zadovoljni objašnjenjima kako koristiti bitcoin kao način plaćanja. Jedna od nakana za uvođenje bitcoina je bila i smanjenje korupcije, no kritičari ovog poteza smatraju kako bi on upravo mogao povećati broj ilegalnih transakcija. Kritičari, piše Quartz, smatraju kako bi ovaj potez mogao i ugroziti dugotrajnu financijsku stabilnost zemlje.

Ekonomisti i MMF smatraju da dugoročna makroekonomska stabilnost zemlje ugrožena jer ovaj potez komplicira pregovore o rješavanju duga zemlje. Tvrde da su sada salvadorske banke atraktivnije kriminalcima koji traže način kako bi prali novce. Istovremeno, neupućeni stanovnici koji se odluče investirati u bitcoin jer očekuju rast njegove vrijednosti mogli bi biti neugodno iznenađeni golemim fluktuacijama vrijednosti, čak i na dnevnoj bazi. Jednostavno, s bitcoinom ne postoji nikakva garancija da ono što imate danas neće sutra vrijediti upola manje. No, niti upola više.