Nanobit otvara ured u Bukureštu jer ondje nema poreza na dohodak u IT sektoru

Planiraju zaposliti oko 15 do 25 stručnjaka s iskustvom u gaming industriji

FOTO: Borko Vukosav/Telegram

Najveći hrvatski proizvođač mobilnih igara Nanobit otvara ured u Bukureštu, a jedan od razloga je i taj što u Rumunnjskoj nema poreza na dohodak zaposlenih u IT sektoru, piše Lider.

Nanobit je po prihodima i broju zaposlenih najveća tvrtka za razvoj mobilnih igara u Hrvatskoj. Na Deloitteovoj listi najbržerastućih tech kompanija za 2015. godinu zauzeli su 11. mjesto, a nakon što su 2014. godine ostvarili prihode od 25 milijuna kuna, od 2015. očekuju 40 do 50 milijuna kuna.

Suosnivač Nanobita Alan Sumina za Lider je objasnio da otvaranje ureda u Bukureštu ne znači da se Nanobit, seli nego zapošljava nove ljude s iskustvom rada u većim međunarodnim firmama koje su im sada konkurencija. “Sve ostaje u Zagrebu kako je i bilo, čak će i neki ljudi izvana doći tu raditi, ali s obzirom da nam trenutačno treba veći broj ljudi, po mogućnosti s iskustvom, a ovdje u Hrvatskoj ih je iznimno teško naći, odlučili smo se na taj potez”, kazao je Sumina.

Ured u Bukureštu funkcionirat će kao outsourcing studio

Iako im je u planu širenje u zapadne zemlje, Sumina je kazao da od ureda u Rumunjskoj očekuju da funkcionira kao outsourcing studio za Nanobit u Zagrebu. U planu im je zaposliti oko 15 do 25 stručnjaka s iskustvom u gaming industriji, a kada su računali koliko bi ih novi zaposlenici koštali da ih zapošljavaju ovdje, shvatili su da se to zbog visine poreznih opterećenja dugoročno ne isplati.

S druge strane, u Rumunjskoj je na snazi ujednačeni porez na dohodak od 16 posto, s time da su zanimanja povezana s IT sektorom oslobođena plaćanja poreza. Prednost takve porezne regulative prepoznale su mnoge firme, objašnjava Sumina i kaže da prema nekim procjenama u Rumunjskoj zaposleno oko 90 tisuća IT-jevaca. “Time je Rumunjska nakon ulaska u EU uspjela zadržati najkvalitetniji kadar u zemlji, jer se s prosječnom plaćom u IT-u od 1,5 do dvije tisuće eura neto tamo može iznimno dobro živjeti” zaključuje Sumina.