Napravili smo posve subjektivan popis fora tech stvari koje su se pojavile u ovoj godini

Ovo je popis tech stvari koje su nam se najviše svidjele ove godine

FOTO: Ilustracija/Telegram

Na kraju 2017. napravili smo, posve subjektivan, pregled najzanimljivijih tech stvari koje su se pojavile ove godine. Ova godina bila je jedna od uzbudljivijih, budući da smo konačno vidjeli neke značajnije promjene kod pomalo dosadnih i ziheraških proizvoda, primjerice iPhonea. Na popisu ima par sasvim očekivanih stvari, poput par Android flagship mobitela, koji su se također maknuli iz sigurne zone i malo pomaknuli granice.

Ove godine probudio se i Nintendo, kojem je zadnji veliki uspjeh bio prošlogodišnji NES Classic, koji se ipak ne smatra nekim velikim ili znakovitim proizvodom. Njihov Switch, mnogi su proglasili ponajboljom i najinovativnijom konzolom u zadnjih deset godina, a iz vlastitog iskustva, apsolutno se slažemo. Tesla je ove godine konačno počela proizvoditi i prodavati svoj automobil za široke mase, koji bi mogao biti ključan u popularizaciji električnih automobila.

1. iPhone X

Apple iPhone X William Hook/Flickr

Najskuplji iPhone do sada predstavljen je točno na desetu godišnjicu predstavljanja prvog modela 2007. godine. Apple je konačno ove godine, s iPhoneom X, utišao dio kritičara kojima se nije svidjelo što su novi modeli koje su izbacivali izgledom bili gotovo identični svojim prethodnicima. iPhone X, radikalan je odmak od svih prethodnika. Ispod ekrana, ne nalazi se home tipka, budući da za nju jednostavno nema mjesta. Ekran se provlači (gotovo) od ruba do ruba uređaja što je, zapravo, jedan od glavnih trendova 2017. godine.

Ovogodišnji iPhone X ipak nije prošao bez kritika. Najproblematičniji je bio urez na vrhu ekrana unutar kojeg se nalaze laseri i kamere Face ID sustava kojima mobitel prepoznaje korisnika, nakon čega otključava mobitel. Budući da s prednje stranice nema mjesta za klasični senzor otiska prsta, a Apple ne želi ugraditi senzor sa stražnje strane, Face ID je i jedini način biometrijske autentifikacije korisnika.

2. Nintendo Switch

Nintendo Switch Bryan Ochalla/Flickr

Iako je predstavljen u listopadu 2016. godine, Nintendova nova konzola izašla je u ožujku 2017. godine. Kako ime implicira, radi se konzoli koja se može prenositi posvuda, a možete i odvojiti kontrolere te igrati igre na velikom ekranu. Kao i Wii u, konzola se ponovno zasniva na konceptu tableta, no umjesto fizičke konzole koja mora uvijek biti priključena na utičnicu, Switch sve bitnije komponente nosi unutar tabletnog dijela uređaja.

Switch ima dva bežična kontrolera koji se mogu koristiti spojeni na konzolu ili odvojeno od nje. Pritom jedan igrač može koristiti oba kontrolera ili jedan dati prijatelju, kako bi zajedno igrali igru na jednom Switchu. Nintendova konzola ove je godine imala i niz odličnih naslova, poput novog nastavka Zelde, Super Maria i Mario Karta 8.

3. Samsung Galaxy Note8

Samsung Galaxy Note8 Tinh tế Photo/Flickr

Nakon prošlogodišnjeg fijaska s eksplozivnim Noteom 7, Samsung se potrudio da im se ove godine ne dogodi slično pa su predstavili jedan sasvim dobar mobitel. Jedini nedostatak Notea8 je nešto premalena baterija, koju su morali smanjiti kako bi izbjegli potencijalne zapaljive situacije slične onima iz prošle godine. Po performansama, Note8 se smješta u sam vrh Android ponude, ponajviše zbog vrhunskih specifikacija.

Uz same specifikacije, Samsung je napravio i softverski odmak u odnosu na prošle generacije, pa je ovogodišnja iteracija njegovog Android operativnog sustava jedna od najboljih do sada. Spram prošlih generacija, novija ima pojednostavljeno korisničko iskustvo, ali joj ne nedostaje naprednih funkcija. Ekran, koji je gotovo pa najbitnija komponenta svakog mobitela, po mnogim recenzijama se smatra najboljim iz ove godine zbog odličnog kontrasta i svjetline.

4. Tesla Model 3

Tesla Model 3 Screenshot/Motor Trend

Najjeftiniji Teslin model namijenjen širokim masama, ove godine je krenuo u proizvodnju, ali i u prodaju. Kompaktni Teslin model ima domet između 350 i 500 kilometara, ovisno o verziji, a cijena mu se kreće oko 35.000 dolara. Tom cijenom, Model 3 se nameće kao direktna konkurencija konvencionalnim automobilima pokretanim fosilnim gorivima.

Nakon početka prodaje, krenuli su problemi u proizvodnji, pa time i problemi u isporukama automobila. Prvotni planovi da proizvedu 5.000 komada tjedno do kraja godine, potpuno su propali. Vanjština prati dizajnerske smjernice većeg Modela S, no interijer je nešto radikalniji, s jednim velikim touchscreenom na sredini i sa posve skrivenim ventilacijskim otvorima. Model 3 također je nešto sporiji, no ipak nije spor, budući da ubrzava do stotke za 5.6 sekundi.

5. Google Pixel 2 XL

Google Pixel 2 XL Screenshot/Google

Iako odličan mobitel, Googleov Pixel 2 XL ove se godine nije uspio provući bez problema. Uz kritike plavičastog odsjaja ekrana, korisnici su primijetili i problem sa zamrznutim prikazom. Radi se o problemu kada se na ekranu konstatno prikazuje jedna stvar, primjerice navigacijska traka na dnu, pa se pikseli ekrana, takoreći, naviknu na taj prikaz. Takav problem su imali stariji CRT monitori, ali i neki stariji AMOLED ekrani poput onog na Samsungovom Galaxyju S2.

Ostatak je međutim, vrhunski. Pixel 2 XL jedini je mobitel trenutno na tržištu koji spaja izduženi ekran malenih obruba s prednjim stereo zvučnicima. Kamera je također u samom vrhu trenutne ponude, budući da umjesto dodatnog senzora na stražnjoj stranici koristiti vlastita Googleova rješenja, odnosno umjetnu inteligenciju. Pixel linija mobitela je i jedina koja se isporučuje s posve nepromijenjenim Googleovim Androidom, zbog čega su mu zagarantirane brze nadogradnje na novije verzije.

6. Google Home Mini

Google Home Mini Screenshot/Youtube

Google je ove godine konačno predstavio konkurenta Amazonovom Echo Dotu, jeftinijoj verziji Amazon Echo pametnog zvučnika. Iako službeno nije dostupan na hrvatskom tržištu, Googleov pametni zvučnik ipak je lako nabaviti jer nema toliko geografskih restrikcija kao Amazonov Echo. Google u svoj zvučnik integrira i umjetnu inteligenciju, odnosno, svojeg glasovnog asistenta.

Zbog njega, moguće je upravljati i pametnim uređajima unutar doma, ali i vršiti interakciju s drugim Googleovim uređajima, poput Chromecasta ili Android TV uređaja. Pametni zvučnik može se koristiti i kao zvučnik za preslušavanje glazbe, a obzirom na svoju veličinu, Google Home Mini nudi sasvim pristojnu kvalitetu i glasnoću.

7. Apple AirPods

Apple AirPods Maurizio Pesce/Flickr

Okej, jasno nam je, AirPods službeno su izašle tijekom prosinca 2016. godine, ali su početkom ove godine postale hit jer se rad o jednim od ponajboljih bluetooth slušalica dosad. AirPodsi su posve bežični pa lijeva i desna slušalica nisu povezane kablom poput nekih drugih modela. Svaka slušalica ima svoju bateriju, a punjenje je bežično, unutar njihove kutijice za prenošenje.

Uparivanje s Apple uređajima je iznimno jednostavno, zbog integriranog W1 čipa. Kada slušalice želite upariti s primjerice iPhoneom, potrebno je samo otvoriti poklopac kutijice u blizini iPhonea, koji ih pritom automatski prepoznaje. AirPods su potom povezane sa svim Apple uređajima spojenim na Apple račun, što znači da mogu automatski raditi s Macbookovima, iMacom i iPadom.

8. Microsoft Xbox One X

Microsoft Xbox One X Marco Verch/Flickr

Xbox One X podržava 4K rezolucije i HDR, i trenutno je najsnažnija konzola na tržištu. Bitna je i podrška za Dolby Atmos standard, što je jedna od ključnih karakteristika ambicioznijim zaljubljenicima u kućna kina. Međutim, neke zahtjevnije igre se renderiraju u nižoj rezoluciji, nakon čega skaliraju na punu 4K rezoluciju. Microsoft kaže da je One X barem 40 posto snažniji od svih drugih konzola na tržištu.

Nova konzola je također manja od originalnog Xbox Onea, a ima i nešto zanimljiviji dizajn od videorekordera iz 80-ih godina prve generacije. Podržava sve igre s originalnog Xbox Onea, a zbog skaliranja, starije igre će izgledati bolje nego na prethodnicima. Xbox platforma se može pohvaliti i s par ekskluzivnih naslova, poput Forza Motorsport 7 te možda Haloa, kojem se još uvijek čeka novi nastavak.

9. Super Nintendo Classic

Super Nintendo Classic Uwe Reuter/Wikipedia

Nakon prošlogodišnje hit mini verzije originalnog NES-a, Nintendo je ove godine pokušao ponoviti istu stvar s minijaturom Super Nintenda. Mini NES je prošle godine gotovo svugdje bio rasprodan zbog slabije proizvodnje, pa unatoč ogromnoj potražnji, Nintendo ih je uspio prodati za samo 2,3 milijuna. Mini SNES proizvode u većim količinama, no potražnja i nije toliko velika, pa mu je dostupnost ipak nešto bolja. Do sada su ih prodali oko 2 milijuna.

Konzola unutar sebe sadrži i 21 igru, među kojima su klasici poput Star Foxa, Super Mario Worlda 2 te originalnog Super Mario Karta. Uz konzolu dolaze i dva žičana kontrolera, kako bi se igre mogle igrati kao nekad, s prijateljem ispred ekrana na jednoj konzoli. Super Nintendo Classic se na televizor spaja, srećom, putem HDMI kabela.

10. Razer Phone

Razer Phone Razer press

Kontrirajući svim trendovima, Razer je ove godine predstavio mobitel koji pomalo liči na proizvod iz 2016. godine. Međutim, izduženog ekrana s razlogom nema, budući da su se ispod i iznad ekrana smjestili iznimno jaki stereo zvučnici.

Kao i svi drugi Razerovi proizvodi, njihov mobitel je napravljen za gamere, a u ovom slučaju one koji vole igre igrati na mobitelu. Međutim, običnim korisnicima bi se mogla svidjeti iznimno velika baterija od 4.000 mAh te Android operativni sistem koji je doživio relativno malene promjene u odnosu na Googleove standardne verzije.

11. Sony AIBO

Nakon punih 12 godina, Sony je ove godine predstavio svoj novi model robotskog psa AIBO-a. Radi se novoj verziji napredne igračke s kraja 90-ih koja je ličila na psa i oponašala ga, a unatoč tome što je prvotno bio namijenjenza zabavu, neke institucije su ih koristile i u obrazovne svrhe. Iako AIBO nije nikada doživio neki veliki tržišni uspjeh, on je jedan od Sonyjevih najupečatljivijih proizvoda.

Novi model AIBO-a bi trebao biti mnogo napredniji. Uz bolje kretnje putem 22 zasebne osi rotacije, na glavi će mu se nalaziti dva OLED ekrana, po jedan za svako oko. AIBO će imati i neke tzv. internet stvari, pa će ga se recimo moći koristiti za slanje glasovnih naredbi, poput one za paljenje i gašenje pametnih žarulja.

12. Microsoft Windows Mixed Realty

Windows Mixed Reality Screenshot/Microsoft

Microsoft odgovor na HTC-ov Vive i Oculusov Rift jedan je od najzanimljivijih proizvoda iz 2017. godine. Iako ih Microsoft predstavlja kao uređaje za miješanu realnost, gdje se kombiniraju virtualni i stvari svijet, trenutno uređaji mogu raditi samo u VR načinu. Ne radi se samo o jednom modelu, već više proizvođača, poput Acera, Asusa, Della, HP-a, Lenova i Samsunga proizvode svoje vlastite verzije.

Ove naočale s računalom se spajaju samo putem jednog HDMI i jednog USB 3.0 kabela. Računalo naravno mora pokretati Windows 10, u Fall Creators Update verziji, s relativno snažnim specifikacijama. Cijene uređaja ovise o proizvođaču i o tome uključuju li naočale kontrolere. Početna cijena je 299 dolara, a najskuplji model stoji 499 dolara.