Nedavno otvoreni muzej Appleovih proizvoda u Varšavi mogao bi biti najveći na svijetu

U zbirci se nalazi više od 1600 predmeta koji se izlažu na rotirajućoj osnovi na prostoru od 350 kvadratnih metara

FOTO: Unsplash

Od osnutka 1976. godine, tvrtka Apple je inspirirala desetke tisuća upornih poklonika koji njeguju svoje uređaje i nestrpljivo iščekuju nove proizvode tvrtke, sa željom da se što prije dočepaju najnovije tehnologije. No, malo se ovih posebnih obožavatelja može natjecati s Jacekom Lupinom, pedesetšestogodišnjim poljskim arhitektom koji je svoju ušteđevinu potrošio na stvaranje ogromne kolekcije Apple-a.

Ta golema zbirka, izvještava Agence France-Presse, dostupna je za razgledavanje u Varšavi. Bivša tvornica iz 19. stoljeća Fabryka Norblina čuva ono za što Lupina tvrdi da je “najveća i najcjelovitija kolekcija Applea na svijetu”.

U zbirci se nalazi više od 1600 predmeta

Lupina nije prvi koji tvrdi da ima najveću kolekciju Appleovih proizvoda. No, on je možda prvi koji je morao prodati većinu namještaja da bi napravio mjesta za nove akvizicije Appleovih proizvoda. Svoju je kuću pretvorio u muzej 2017. godine, a sada je predmete premjestio u tvornički kompleks jer je zbog enormne količine Appleovih stvari njegov dom postao nemoguć za život. Varšavski Appleov muzej službeno je otvoren krajem svibnja.

Prema web stranici muzeja, u zbirci se nalazi više od 1600 predmeta koji će biti izlagani na rotirajućoj osnovi na prostoru od oko 350 kvadratnih metara. Tu su kompjuteri i uređaji nastali tijekom desetljeća Applea i NeXT-a, softverske firme koju je Jobs osnovao za vrijeme pauze od Applea, kao i softver, hardver i razni prototipovi. Izložba sadrži interaktivne elemente, uključujući 100 sati videa koji kontekstualizira artefakte.

Izložena je i replika kompjutera Apple I iz 1976. godine

Jedan od najupečatljivijih izložaka je replika kompjutera Apple I iz 1976. godine. Tih kompjutera napravljeno ih je samo 200, a oko 60 još uvijek postoji. Iako su Appleovi suosnivači Steve Jobs i Steve Wozniak prodavali su kompjuter za 666.66 dolara, danas oko 3300, po AFP, a jedan preživjeli kompjuter nedavno je prodan na aukciji za pola milijuna dolara.

Lupinin Apple I nije original, već približna kopija sastavljena uz pomoć originalnih dijelova iz toga razdoblja. Wozniak je pregledao kopiju prvog računala tijekom posjeta Poljskoj 2018. godine i “stvarno je cijenio moj trud i potpisao je matičnu ploču računala”, kazao je Lupina za AFP.

Izlažu se i marketinški materijali kompanije

Muzej je ukrašen reklamnim plakatima iz različitih kampanja tvrtke, uključujući postere “Think Different” iz 1997. godine sa slikama Einsteina i Picassa. Iako je Apple najpoznatiji po svome napretku u tehnologiji, vodeći je i u oglasnoj industriji, promičući marketinški model temeljen na jednostavnosti i intuitivnom dizajnu.

Tvrtka Apple rijetko je bila prva u inovacijama koje je zagovarala ali su se istaknuli u izgradnji postojeće tehnologije, stvarajući proizvode koji su uglađeniji, inovativniji i korisniji za širu javnost od konkurencije.

Izloženi su ključni proizvodi iz Appleove povijesti

Kada su Wozniak i Jobs napustili fakultet i osnovali tvrtku, osobni kompjuteri bili su nezgrapni, skupi i zahtijevali su od korisnika da sami sastave svoje jedinice. Apple II debitirao je 1977. godine kao unaprijed sastavljeno računalo i prvi s grafikom u boji, a pravi procvat uslijedio je 1984. godine, uvođenjem računala Apple Macintosh, PC-ja koje je bio pristupačan većini pa su i djeca brzo shvatila kako ga koristiti.

Uvođenjem iPhonea, prvog pametnog telefona sa zaslonom osjetljivim na dodir i dućanom aplikacija, Apple je još jednom promijenio svijet tehnologije. Kada je 2007. godine izašao prvi iPhone mislilo se da će propasti na tržištu kojim je dominirao Blackberry. Danas iPhone dominira tržištem i čini pola tržišnog udjela pametnih telefona.

Postoje i drugi muzeji koji tvrde da su najveći na svijetu

Lupinin muzej nije prvi koji prikuplja Apple proizvode, i Smithsonianov Muzej američke nacionalne povijesti ima nekoliko značajnih Appleovih proizvoda u svojoj kolekciji, uključujući i prvi Appleov kompjuter.

Nisu ni jedini koji tvrde da im je zbirka najveća. Muzej Sve o Appleu, u Savoni u Italiji ima oko 10.000 predmeta povezanih s Appleom. A 2020. godine MacPrices.net pisao je o najvećoj Apple zbirci u Pragu koju je donirao anonimni donator, ali je muzej poslije zatvoren zbog optužbi o krađi artefakata od strane osobe iz neprofitne organizacije koja je vodila muzej.