Neki Facebookovi investitori zbog skandala traže da se Zuckerberg makne; teško da će im to proći

Zuckerberg je, naime, postavio kompaniju tako da ga nitko ne može izbaciti

Facebook's CEO Mark Zuckerberg looks on before to deliver his speech during the VivaTech (Viva Technology) trade fair in Paris, on May 24, 2018.  / AFP PHOTO / GERARD JULIEN
FOTO: AFP

Jučer popodne nekoliko glavnih javnih fondova objavilo je priopćenje da podupiru inicijativu za micanje osnivača Facebooka, Marka Zuckerberga sa položaja predsjednika uprave, piše Gizmodo. Zbog tako puno skandala, stalnog pada vrijednosti dionica, ovo bi uspjelo u bilo kojoj drugoj tvrtki.

Jučer su državni rizničari Rhode Islanda, Illinoisa i Pennsylvanije udružili snage sa kontrolorom grada New Yorka kako bi se pridružili prijedlogu koji je prvi, u lipnju, pokrenuo Trillium Asset Management. Državni dužnosnici kontroliraju stotine milijardi dolara u državnim investicijama i mirovinskim fondovima. Oni traže da dioničari Facebooka razmotre zamjenu Zuckerberga sa neovisnim predsjednikom. U priopćenju su istaknuli činjenicu da 59 posto tvrtki po S&P 1500 indeksu tržišta dionica, odvaja uloge CEO i predsjednika kako bi osigurali neovisni nadzor korporativnog upravljanja. Također kažu da je nadzor nužan jer je Facebook prekršio brojne teške kontroverze.

Nepotpuni popis nedavnih skandala uključuje: Rusija se, putem Facebooka, umiješala u američke izbore, dijeljenje osobnih podataka 87 milijuna korisnika koji su našli put do tvrtke Cambridge Analytics, dijeljenje podataka proizvođačima uređaja, uključujući Huawei što je američka obavještajna služba označila, sa malo javnih dokaza, kao prijetnju nacionalnoj sigurnosti, objava lažnih vijesti na platformi i širenje postova koji su potaknuli nasilje u Mianmaru, Indiji i Južnom Sudanu, depresija i druga pitanja mentalnog zdravlja, kao stres i ovisnost koje proizlaze iz korištenja facebooka, dopuštanje oglašivačima da isključe crne, hispanske i druge etičke skupine da ne vide oglase.

Cijena dionice je u padu

Da je priopčenje izdano samo nekoliko sati kasnije, popis bi uključivao i vijest da je Facebook, navodno, namjerno napuhavao podatke mjerenja pregleda videozapisa sa namjerom da obmanjuje oglašivače i uvjerava medijske tvrtke da pojačano ulažu u video odjele, kažu dokumenti nedavno podneseni kao dio potencijalne tužbe. Facebook optužbe niječe. Prema WSJ mirovinski fond NYC, sa novcem tešlo zarađenih mirovina njujorških radnika, drži 4,7 milijuna dionica Facebooka trenutno vrijednih 745 milijuna dolara. Ostala tri državne institucije kontroliraju 32 milijuna dionica.

Od 25. srpnja cijena dionica Facebooka je u padu, od 217 dolara na 158 dolara po dionici. Iako masovni propusti tvrtke imaju veze sa padom vrijednosti, smatra se da je krivo to što se Facebook sve više udaljava od ljudi da privuče korisnike i osigura “gorivo” za rast. Hoće li ovaj prijedlog imati bezrezervnu podršku dioničara potpuno je nevažno. Zbog posebne strukture, Zuckerbergove dionice njegov glas broje 10 puta više od ostalih dioničara, a on trenutno kontrolira 60 posto glasačke moći u kompaniji.

Moguće je da pokazivanje nezadovoljstva dioničara dovede do Zuckerbergovog časnog odstupanja ali to je vrlo malo vjerojatno. U srpnju je Zuckerberg kazao za Recode “Ja sam dizajnirao platformu pa ako nekoga treba otpustiti, to sam ja.” Unatoč ovoj izjavi, još je tamo i ne čini se da će odstupiti.