Nenad Bakić ima novu kampanju, sada želi mikroračunala dovesti i u knjižnice; kratko smo popričali s njim o projektu

Pokrenuo je novu Indiegogo kampanju, a cilj mu je skupiti 37.000 dolara

FOTO: Vjekoslav Skledar/Telegram

Nenad Bakić danas je najavio kako nastavlja svoju STEM revoluciju i da ju, nakon osnovnih škola, planira preseliti u knjižnice. Budući da njegovom pokretu Croatian Makers i ovaj put treba pomoć, pokrenuo je novu Indiegogo kampanju kako bi realizirao ideju. Cilj im je, naime, prikupiti 37.000 dolara kako bi micro:bitovima opremili 60 knjižnica diljem Hrvatske.

Iako je u prošli projekt, koji je s micro:bitovima upoznao 80.000 djece, bilo uključeno i 38 knjižnica, Bakić sada želi dodatnih 60 knjižnica opremiti micro:bitovima. Osim opreme, putem kampanje žele prikupiti i novac kojim bi honorirali edukatore koji će u svakoj knjižnici održati radionice za obuku osoblja knjižnice ili volontera.

STEM revolucija se nastavlja, idemo u knjižnice!Nastavljamo, dižemo letvicu, imamo sjajnu priliku da poguramo Hrvatsku…

Gepostet von Nenad Bakic am Mittwoch, 31. Januar 2018

Već im se javilo 56 knjižnica diljem Hrvatske

“Bili smo iznenađeni da nam se u kampanji STEM revolucija javilo i četrdesetak knjižnica, što nikako nismo očekivali. Njima smo dali po dvadeset micro:bitova za edukaciju. Tada smo, ustvari, shvatili potencijal knjižnica kao obrazovnih institucija u Hrvatskoj, iako mnogi od nas sad rjeđe zalaze u knjižnicu jer smo prešli uglavnom na digitalni sadržaj. No, zapravo, kad smo malo razmotrili, shvatili smo kako su knjižnice zdrav dio naše društveno-kulturne scene”, kaže nam Bakić.

Preliminarno im se javio 56 knjižnica diljem Hrvatske, ali vjeruju kako će taj broj rasti. Projektom žele dvadeset većih knjižnica opremiti s 40 micro:bitova od kojih bi 25 bilo za posudbu. Također, s 25 micro:bitova planiraju opremiti i dvadeset manjih knjižnica te njih još 20 koje nemaju opremu za radionice ili su već dobile micro:bitove za edukacije. Tim knjižnicama žele dati dodatnih 20 micro:bitova koje bi klinci mogli posuditi.

Velika Britanija inspirirala ih je za pilot projekt

Za jednu manju knjižnicu potrebno im je 610 dolara, za veću 875 dolara, a 360 dolara za knjižnice koje već organiziraju radionice ili nemaju opremu za njih. Samu opremu za micro:bitove donira Bakićev Institut za razvoj i inovativnost mladih, a koncept su im pomogli razraditi trajni donatori i partneri, Bruketa&Žinić&Grey. Prve projekte već su pokrenuli u knjižnicama u Sisku, gdje su sami donirali opremu, te u Bjelovaru, u kojem je projekt financirao Grad. Uskoro slijede knjižnice u Glini i središnja u Zagrebu kojima donacije osigurava Rotary klub Zagreb Centar.

Bakić kaže kako ih je, zapravo, inspirirala Velika Britanija koja micro:bitove dovodi u oko 1.000 knjižnica. Upravo zbog toga odlučili su u Hrvatskoj pokrenuti pilot projekt. “Vjerujemo u sebe kao i inače, ali veselimo se svakoj pomoći koja će nam omogućiti ostvarenje našeg cilja. Prošle smo godine puno puta sami donirali više novca nego što je skupljeno u kampanji. U kampanju idemo, zapravo, jer želimo opet dobiti podršku javnosti”, nastavio je Bakić.

Cilj kampanje je, kaže Bakić, da javnost shvati kako je moguće napraviti veliku promjenu te koliko je ta promjena ustvari blizu. “Uložit ćemo koliko god novca treba da projekt uspije, ali bitna nam je i poruka. Bitno je da svatko u Hrvatskoj shvati da svako dijete ima pravo na priliku i da je ta prilika blizu. Imamo problem što se veliki broj ljudi osjeća isključenim iz budućnosti. Oni nisu nikad vidjeli da mogu programirati nešto, ali se i boje umjetne inteligencije i robota. Ovime ustvari želimo ne samo doći u škole, već i u obitelji”, pojasnio nam je Bakić.