Nestašica ključnih elektroničkih dijelova će ove godine blokirati proizvodnju 3,9 milijuna vozila

Vrijednost tih vozila je oko 110 milijardi dolara

An employee mounts a wheel on a Mercedes Benz A Class on the assembly line at the Daimler AG factory in Rastatt, southwestern Germany, on February 4, 2019. - Daimler posts 2018 financial results on an annual press conference in Frankfurt Germany, on February 6, 2019. (Photo by THOMAS KIENZLE / AFP)
FOTO: AFP

Automobilska industrija neće moći dovršiti proizvodnju oko 3,9 milijuna vozila planiranih za ovu godinu zbog uskih grla u opskrbi ključnim elektroničkim dijelovima, utvrdila je njemačka konzultantska kuća Alix Partners. Tih 3,9 milijuna vozila vrijedno je oko 110 milijardi dolara, a iznos je gotovo dvostruko veći no što je procijenjeno u siječnju, priopćio je u petak Alix Partners.

Značajan broj neproizvedenih vozila odrazit će se i na prodaji kompanija, rekao je menadžer Alix Partnersa Marcus Kleinfeld, iako će one smanjiti zalihe i time djelomice ublažiti taj efekt.

Očekuju određeno poboljšanje u drugoj polovini godine

U Volkswagenu procjenjuju da u prvom tromjesečju zbog nestašice poluvodiča nisu uspjeli sklopiti oko 100. 000 vozila. Posljedice bi mogle biti još očitije u drugom tromjesečju, objavili su nedavno.

Američki proizvođač Ford ove godine zbog zastoja predviđa dodatnih oko 2,5 milijardi dolara troškova. Većina kompanija, uključujući VW i Daimler, očekuje ipak poboljšanje u drugoj polovini godine.

Iz IBM-a kažu kako će se posljedice osjećati još dvije godine

Nestašica poluvodiča već mjesecima koči globalnu automobilsku industriju, budući da su se veliki proizvođači u koronakrizi preusmjerili na proizvodnju poluvodiča za potrošačku elektroniku kako bi udovoljili velikoj potražnji za vrijeme pandemije. Veliki proizvođači najavili su proširenje kapaciteta, ali to je dugotrajan proces i košta milijarde dolara, podsjeća agencija dpa.

Iz američkog IBM-a su jutros izjavili kako će se nestašica čipova u svijetu osjećati još dvije godine. “Moglo bi proći nekoliko godina prije nego što otvorimo dovoljno dodatnih kapaciteta za ublažavanje svih aspekata problema u vezi s nestašicom čipova. Dugo je potrebno od razvoja tehnologije do puštanja postrojenja u pogon i zatim puštanja proizvoda na tržište”, rekao je predsjednik američke korporacije IBM James Whitehurst.