Nintendo je predstavio nove dodatke za Switch, što ne bi bilo ništa posebno da nisu napravljeni od kartona

Labo je u trenutnoj fazi više koncept, no svejedno demonstrira prilagodljivost konzole

FOTO: Screenshot/Youtube

Nintendo ideju modularnosti svoje Switch konzole, koja korisnicima dozvoljava igranje u ručnom, stolnom i modu spojenom na televizor, sada pomiče na sasvim drugu razinu. U srijedu su predstavili Nintendo Labo, niz kartonskih dodataka koje korisnici moraju sami sastaviti, a putem kojih se umetanjem Joy-Con kontrolera mogu pretvoriti primjerice u udicu za pecanje.

Labo je ustvari naziv cjelokupnog projekta kartonskih dodataka, dok pojedinačni dijelovi, poput spomenute udice, nose zasebni naziv Toy-Con. Cijeli sustav radi putem aplikacije unutar koje se nalaze i uputstva za slaganje pojedinih kartonskih dodataka. Aplikacija također služi za pokretanje igara namijenjenih Toy-Conovima. Nintendo Labo paketi su trenutno dostupni za prednarudžbu u SAD-u, dok bi se u trgovinama trebali pronaći 20. travnja.

Virtualno pecanje i autić na daljinsko upravljanje

Početna cijena jednog seta Toy-Conova je 70 dolara, a unutar nje, dobiva se pet različitih dodataka. Prvi je autić na daljinsko upravljanje, kojeg se može upravljati putem dodirivanja ekrana Switcha. Jedan Joy-Con se umeće u kartonski oblik nalik predimenzioniranoj bubi, koja se kreće putem vibracijskog motora samog Joy-Cona.

Udica za pecanje je nešto kompliciraniji oblik, koji sadrži rotacijsku rolu u koju se umeće Joy-Con na koju je pričvršćen i konop. Kada Joy-Con zavibrira, virtualna riba je zagrizla, pa se namotavanjem može vaditi iz virtualnog mora. Kartonska kuća ima otvore na stranicama u koje se umeću kontroleri, pa se putem njih može igrati niz igara.

Robotskim odijelom, igrači se mogu boriti protiv vanzemaljaca

Unutar početničkog paketa se također nalazi upravljač motora, u kojeg se umeće Joy-Con. Okretanjem upravljača lijevo i desno se može skretati, a okretanjem Joy-Cona kontrolera prema dolje, dodaje se gas. Zanimljivi dio paketa je i kartonski klavir, koji sadrži 13 tipaka. U njega se može umetnuti Switch konzola, koja služi kao kajdanka, a sa strane se umeće Joy-Con. Naravno, pritiskom tipaka, proizvodi se zvuk klavira.

Dostupan će također biti napredni paket za 80 dolara, koji sadrži samo jedan dodatak, robotsko odijelo. Joy-Conovi se umeću u bočne dijelove ruksaka, dok se ispred očiju postavlja vizir. Sam Switch se u ovom modu mora priključiti na televizor, a putem robotskog odijela (koje više djeluje kao ruksak), se upravlja robotom unutar igre. U videu, Nintendo je demonstrirao igru u kojoj igrač može upravljati robotom kojim se može uništavati zgrade ili štititi grad od napada vanzemaljaca.

Labo pokazuje pravu svestranost Switcha

Najzanimljivija je činjenica kako Labo koristi isključivo ugrađene senzore u Joy-Conove, primjerice kameru putem koje se može pratiti koje se tipke pritišće unutar kartonskog klavira. Sa igrom se interakcija može vršiti putem dodirnog ekrana Switcha, stoga Joy-Conovi nisu potrebi za pritiskivanje tipki. Nintendo može unutar Labo aplikacije ugraditi ogroman broj mini-igara, a dodatne kartonske module prodavati odvojeno, bez potrebe za kupnjom cijelog paketa.

Kartonski dodaci nisu baš neka novost na tržištu, budući da je Google 2014. godine predstavio Cardboard. Umetanjem mobitela u kartonske naočale, dobivao bi se rudimentarni uređaj za virtualnu stvarnost, koji je potom izazvao cijeli val popularizacije VR sustava. Nintendo se nada da će putem Labo dodataka moći doći do sasvim nove publike za svoju konzolu, ponajviše do ljudi kojima su uradi-sam projekti glavni hobi. Trenutno se još ne zna koje bi sve oblike Labo mogao poprimiti, no ovaj koncept se doima zgodnim alatom za demonstriranje modularnosti njihove konzole.