Niske otkupne cijene mlijeka i mesa upropaštavaju poljoprivrednike i uzrokuju napetosti u Europskoj uniji

Otkupna cijena mlijeka po litri znatno je niža od troškova proizvodnje

FOTO: prtscr RTL

Nakon izbijanja vala prosvjeda zbog niske cijene otkupa mlijeka u Velikoj Britaniji, kojima su najviše bili izloženi trgovački lanci Aldi, Lidl i Morrisons, Guardian javlja da je postignut sporazum između trgovačkih lanaca i proizvođača.

Prošlotjedni maratonski pregovori s mljekarima rezultirali su dogovorom prema kojem su prerađivači Aldi i Lidl pristali na iznos od 28p (2,41 kn) koji će od danas plaćati za litru sirovog mlijeka, a Morrisons će nešto kasnije ovog mjeseca sirovo mlijeko početi plaćati 26p po litri. Prosječna otkupna cijena trenutno iznosi 23,66p.

Kako ni ova viša otkupna cijena mlijeka ne pokriva troškove proizvodnje, koja se prema National Farmers Union procjenjuje na 30p po litri, izvjestan je daljnji nastavak prosvjeda. Otkupne cijene sirovog mlijeka u odnosu na prošlu godinu u Velikoj Britaniji su smanjene za čak 25 posto, kada su mljekari za litru dobivali 31,66p.

U Velikoj Britaniji najugroženija mljekarska industrija

Protesti diljem Velike Britanije počeli su pozivom farmera upućenim građanima da ne kupuju mlijeko u trgovačkim lancima Morrisons, Aldi, Lidl i Asda, nakon što su tri glavne mliječne prerađivačke industrije Arla, First Milk i Dairy Crest najavile novo smanjenje iznosa koji plaćaju za sirovo mlijeko.

Otkupne cijene mlijeka u Velikoj Britaniji su u kontinuiranom padu, djelomično zbog manje potražnje iz Kine i ratova cijenama koje prakticiraju trgovački lanci, pri čemu najviše stradaju mljekarske farme. Mnogo bolja situacija nije ni u ostatku Europe.

Kriza mljekarske industrije

Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda izvijestila je da su cijene mlijeka u srpnju pale za 7,2 posto u odnosu na lipanj, objašnjavajući ovaj trend manjom potražnjom Kine, Bliskog Istoka i Sjeverne Afrike.

Mljekari u Velikoj Britaniji organizirani u udruženja poput Farmers for action već duže vrijeme upozoravaju na krizu u mljekarskoj industriji.

Predsjednik udruženja Farmers for Action David Handley, izjavio je da postignuti dogovor nije velika pobjeda, nego tek početak jer trgovci moraju shvatiti da se nešto mora učiniti. “Žalosno je da smo morali pokrenuti prosvjede da ih dovedemo za pregovarački stol”, kazao je Handley.

Prosvjedi u Europi traju tjednima

U Francuskoj se prosvjedovalo zbog niskih cijena mesa i mlijeka još u srpnju, blokadom prometnica i zaustavljanjem kamiona koje uvoze prehrambene proizvode u zemlju.

Farmeri optužuju supermarkete da održavaju cijene ovih namirnica umjetno niskima, ali žale se i na inozemnu konkurenciju, zbog koje su otežavali isporuke proizvoda iz Njemačke i Španjolske.

Francuska vlada najavila je podizanje cijena mesa i mlijeka te farmerima mjere u vrijednosti do 1,1 milijardu eura, koje će se primjenjivati kroz porezne olakšice, odgode plaćanja kredita i kreditna jamstva.

Napetosti između zemalja Unije

Njemačka je zbog prosvjeda francuskih farmera i mjera francuske vlade odmah izrazila javno nezadovoljstvo. Napetost se dodatno pogoršala kada je francuski predsjednik Hollande osobno iznio svoju podršku mjerama za poticanje francuskih kupaca da kupuju domaće proizvode.

Federacija njemačke mljekarske industrije MIV je zbog ovakvih poteza francuskih vlasti poslala protestno pismo Europskoj komisiji. U izjavi Eckharda Heusera, predsjednika njemačkog MIV-a, koju je prenio Reuters istaknuto je da “ako odluke francuskog ministra rezultiraju bojkotom njemačkih proizvoda u Francuskoj, dovode se u pitanje temeljni principi Europe”. Španjolci također upozoravaju da bi provođenje ove prakse moglo dovesti do bojkotiranja francuskih prehrambenih proizvoda u Španjolskoj.