Ništa od ukidanja roaminga još 3 godine, članice ne žele da domaćim operaterima naglo padnu prihodi

Hrvatska dosad nije podržavala ukidanje jer telekomi zarađuju od turista

Izgleda da Europska komisija neće uspjeti ukinuti naplatu roaminga do kraja 2015. jer članice i dalje štite nacionalne telekom operatere, objavio je EurActiv pozivajući se na dužnosnike EU koji sudjeluju u pregovorima.

Europska komisija je 2013. predložila ambiciozan plan stvaranja jedinstvenog europskog telekom tržišta, s rokovima za ukidanje naknada na roaming među članicama EU. Od svih predloženih reformi Komisija je upravo naplatu roaminga promovirala kao ključnu temu jer je htjela pokazati da građanima može dati realne i pozitivne rezultate, ali još se jednom pokazalo da su nacionalni interesi u EU zakon.

Države traže više vremena za pregovore

Nakon dvije godine pregovaranja i izmjena prijedloga Europske komisije, članice su tražile da se rok za dovršetak pregovora pomakne na prosinac 2018.. Tvrde da trebaju više vremena za kompromis s Europskim parlamentom koji želi da se naknade za roaming ukinu do kraja ove godine kako je i planirano. Treći krug pregovora koji je završio u utorak navečer nije riješio ništa. Očekivanja su ionako bila mala jer su pozicije zasad nepomirljive.

Europska komisija, organizacije za zaštitu prava potrošača i Europski parlament su su frustrirani stavovima članica koji ne vode računa o interesu potrošača.

Juncker je dosta ljut na EU članice

“Neka članice odluče hoće li biti advokati svojih građana i potrošača ili telekom kompanija” rekao je predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker u intervjuu njemačkom listu Sueddeutsche Zeitung on Monday.

Članice iz istočne Europe u kojima su domaće tarife jeftine, brinu da će njihove operateri morati dizati cijene domaćeg prometa ako se naknade za roaming uskoro ukinu, jer drugim operaterima plaćaju naknade kad njihovi korisnici putuju u inozemstvo.

Manje članice strahuju da bi na jedinstvenom telekom tržištu došlo do brže konsolidacije i da ga preuzelo nekoliko velikih operatera koji bi praktički imali monopol jer bi mogli koristiti infrastrukuturu i porezne sustave koji im odgovaraju, a naplaćivati usluge svima u EU.

Hrvatska je dosad bila protiv besplatnog roaminga

Članice čiji domaći telekomi imaju veliki prihod od turista, poput Španjolske i Grčke, žele zadržati visoke cijene koje naplaćuju telekomima iz zemalja odakle turisti dolaze. Hrvatska spada sve tri skupine i u prvom se krugu pregovora protivila ukidanju roaminga.

Prva verzija prijedloga Europske komisije o stvaraju jedinstvenog tržišta telekoma u EU promijenjena je nakon što su članice zatražile postupnije ukidanje roaminga. Telekom operateri i dalje će u korisničkim paketima moći prodavati određenu količinu besplatnog roaminga za pozive, SMS poruke i internet a nakon što je korisnici potroše naplaćivati usluge po cjenicima koji sada važe. Članice su pristale da se te cijene ipak donekle smanje.

Do novog roka 2018. Europska komisija mora dati prijedlog novih mjera nužnih za postupno ukidanje raominga. Da bi se prijedlog usvojio i postao zakon, moraju ga podržati i Europski parlament i Vijeće EU odnosno članice.