Novi detalj o Uberu iz doba Kalanicka; otkriveno pismo koje opisuje kako su hakirali i prisluškivali konkurenciju

Pismo je objavljeno tijekom sudskog procesa koji Waymo vodi protiv Ubera

FOTO: Profimedia, Redux

Sudac koji nadgleda tužbu Googleove kompanije Waymo protiv Ubera učinio je javnim pismo koje je napisao odvjetnik bivšeg Uberovog zaposlenika, a u kojem se tvrdi da je posebna grupa zadužena za sigurnost u Uberu hakirala računala konkurentskih firmi, krala podatke i snimala privatne razgovore rivala. Autor pisma je odvjetnik Richarda Jacobsa, bivšeg Uberovog menadžera, a napisano je još u svibnju i poslano odvjetniku koji zastupa Uber i koji obrađuje pritužbe zaposlenika.

Glasnogovornik Ubera je novinarima Business Insidera rekao da kompanija još nije potvrdila tvrdnje iz pisma. “Još nismo potkrijepili sve tvrdnje iz pisma, niti išta vezano uz slučaj s Waymom, naše novo vodstvo jasno je reklo da će nastupati otvoreno, iskreno i pošteno”, rekao je.

Grupa koja je redovito hakirala

Jacobs je otpušten u travnju, a njegov odvjetnik tvrdi da je razlog otpuštanja to što je njegov klijent odbio sudjelovati u aktivnostima koje je smatrao neetičnim i nelegalnim. Jacobs u pismu detaljno opisuje te aktivnosti, koje je, tvrdi, izvodio odjel unutar Ubera pod imenom Threat Operations.

Ta se grupa, stoji u pismu, redovno bavila prijevarom i krađom. Na primjer, navodi se da su između 14. i 16. prosinca nezakonito infiltrirali u jednu grupu na WhatsAppu i od tamo prikupljali informacije. Jacobs je, tvrdi odvjetnik, na to upozoravao, ali je ignoriran.

Koristili tajne kanale komunikacije

Ukratko, pismo optužuje Uber za hakiranje mreža kompetitora, krađu dijelova koda koji su im omogućavali da prate njihove aktivnosti te krađu drugih podataka. Osim toga, Uber je navodno hakirao u baze podataka taksi kompanija koje su sadržavale podatke o vozačima, s ciljem da te vozače regrutira u Uber. U pismu se kompanija optužuje i za postavljanje naprava za prisluškivanje u hotelima u kojima su odsjedali šefovi konkurentskih kompanija, i to, navodno, na naredbu bivšeg direktora Travisa Kalanicka.

Navodno su i regrutirali špijune u drugim kompanijama. U pismu se navodi i da je grupa Threat Operations radila i na tome da prikrije svoje aktivnosti. Za komunikaciju su koristili jednokratne mobitele i komunicirali platformama za dopisivanje koje automatski brišu poruke. “Tim je implementirao sofisticirane strategije kako bi uništio, prikrio i lažirao dokumente i to kako bi opstruirali eventualne istrage “, stoji u pismu.

Sve se događalo pod Kalanickom

Pismo je objavljeno u procesu tužbe koju je protiv Ubera podigao Waymo, kompanija koja se bavi autonomnim vozilima i koja je u vlasništvu Googleove roditeljske kompanije Alphabet. Tužba je podignuta u veljači, a Uber je optužen za krađu poslovnih tajni. Veći dio aktivnosti koje se spominju u pismu navodno su se događale dok je Travis Kalanick još bio na čelu Ubera.

Kalanick je, podsjetimo, napustio kompaniju u lipnju. Nakon što je prije dva tjedna isplivalo da postoji pismo bivšeg zaposlenika, novi šef Ubera Dara Khosrowshahi na Twitteru je napisao da zna da su zaposlenici kompanije komunicirali aplikacijama koje skrivaju povijest komunikacije, ali da je nakon dolaska u kompaniju zabranio njihovo korištenje.

Isti dan, novi savjetnik u Uberu, Tony West, zaposlenicima je rekao da, koliko zna, takvih stvari u Uberu više nema, ali da naređuje svima, koji su možda još uključeni u aktivnosti povezane sa špijuniranjem rivala, da odmah prestanu.