Novi teški debakl hrvatske Vlade u borbi s inflacijom. Opet smo drugi najgori u čitavoj eurozoni

Eurostatove tablice su neumoljive: stopa inflacije nam je više nego dvostruko veća od prosjeka eurozone

05.08.2023., Drnis - Obilazak tvornice aluminija Aluflexpack Novi. ministar gospodarstva i odrzivog razvoja Davor Filipovic, predsjednik Vlade RH Andrej Plenkovic Photo: Dusko Jaramaz/PIXSELL
FOTO: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Stopa inflacije u Hrvatskoj mjerena indeksom potrošačkih cijena usporila je u listopadu na 5,8 posto na godišnjoj razini, objavio je DZS, što predstavlja najnižu stopu inflacije od lanjskog siječnja.

Državni zavod za statistiku (DZS) objavio je prvu procjenu indeksa potrošačkih cijena, prema kojem je u listopadu stopa inflacije iznosila 5,8 posto u odnosu na listopad 2022. godine, dok je u odnosu na prethodni mjesec, to jest rujan ove godine, bila viša za 0,4 posto.

To je znatno usporavanje rasta potrošačkih cijena na godišnjoj razini, s obzirom na to da je u rujnu inflacija iznosila 6,7 posto. Stopa od 5,8 posto najniža je stopa inflacije od siječnja prošle godine, kada je iznosila 5,7 posto.

Konačni podaci stižu sredinom studenog

Promatrano prema glavnim komponentama indeksa, procijenjena godišnja stopa inflacije za skupinu u kojoj su hrana, piće i duhan iznosila je 8,1 posto, za usluge 7,3 posto, za industrijske neprehrambene proizvode bez energije 5,6 posto, dok je kod energije zabilježen pad za 0,2 posto, navedeno je u priopćenju DZS-a.

Na mjesečnoj razini, u odnosu na rujan 2023., cijene u komponentama industrijskih neprehrambenih proizvoda bez energije porasle su za 2,4 posto, a usluga za 0,4 posto. Istodobno, prema prvoj procjeni, cijene energije pale su za 1,1 posto, a hrane, pića i duhana za 0,5 posto.

DZS je najavio da će konačne podatke o indeksu potrošačkih cijena u listopadu prema klasifikaciji ECOICOP (klasifikacija individualne potrošnje prema namjeni – European Classification of Individual Consumption according to Purpose) objaviti 16. studenog.

Hrvatski inflacijski debakl u eurozoni

S podacima o inflaciji izašao je i Eurostat koji javlja da je stopa na razini eurozone znatno usporila u listopadu, kliznuvši na 2,9 posto, dok se Hrvatska ponovno svrstala u skupinu zemalja s najsnažnijim rastom cijena, više nego dvostruko snažnijim od prosjeka, pokazuju izračuni.

U listopadu je godišnja stopa inflacije u eurozoni, mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HICP), kliznula na 2,9 posto, sa 4,3 posto u rujnu, pokazale su prve procjene. To znači da su potrošačke cijene u mjesecu na izmaku porasle najblaže od srpnja 2021. godine.

Kako su se kretale cijene po sektorima

Na mjesečnoj razini cijene su u listopadu u 20-članom gospodarstvu u prosjeku porasle za 0,1 posto. U rujnu bile su veće za 0,3 posto.

Cijene energije u listopadu su oštro pale, za 11,1 posto u odnosu na isti mjesec lani, nakon 4,6-postotnog pada u rujnu. Svježa hrana poskupjela je pak za 4,5 posto, ali znatno blaže nego u rujnu kada je stajala 6,6 posto više nego prije godinu dana. Kad se isključe cijene hrane i energije, inflacija je u eurozoni u listopadu iznosila pet posto i bila je pola postotna boda niža nego u rujnu.

Niža stopa temeljne inflacije odražava blaže poskupljenje industrijskih proizvoda, čija je cijena u listopadu bila viša za 3,5 posto nego u istom mjesecu prošle godine. U rujnu su bile više za 4,1 posto. Usluge su poskupjele 4,6 posto, gotovo kao i u rujnu.

Samo je još Slovačka gora od nas

Slovačka je i u listopadu bilježila daleko najsnažniji rast potrošačkih cijena na godišnjoj razini, za 7,8 posto. Slijedi Hrvatska sa stopom inflacije u listopadu, mjerenom HICP-om, od 6,7 posto. U rujnu iznosila je 7,4 posto. Na mjesečnoj razini cijene mjerene HICP-om porasle su u listopadu za 0,2 posto, nakon što su se u rujnu smanjile prvi puta od kraja prošle godine, i to za 0,7 posto.

Najbliža je Hrvatskoj po rastu cijena na godišnjoj razini, mjerenom HICP-om, ponovno bila Slovenija sa stopom inflacije u listopadu od 6,6 posto, pokazuju Eurostatove tablice. Daleko najblaži rast potrošačkih cijena u odnosu na prošlogodišnji listopad imali su Italija i Luksemburg, od 1,9 odnosno 2,1 posto. Slijede Latvija i Finska sa stopom inflacije od 2,4 posto.

Cijene su na godišnjoj razini ponovno pale u Nizozemskoj, za jedan posto. Smanjene su još samo u Belgiji, za 1,7 posto u odnosu na listopad lani, pokazuju procjene Eurostata.