Novi ozbiljan potop na otvaranju američke burze, trgovanje stopirano nakon pada od 7 posto

S&P 500 je skliznuo za 7 posto, Dow Jones pao je za 1.700 bodova

Traders work on the floor of the New York Stock Exchange on March 11, 2020 in New York. - Wall Street stocks dove deeper into the red in afternoon trading on March 11, 2020, with losses accelerating after the World Health Organization declared the coronavirus a global pandemic. Near 1710 GMT, the Dow Jones Industrial was down more than 1,200 points, or 5.0 percent, at 23,777.17. The broad-based S&P 500 slumped 4.6 percent to 2,749.88, while the tech-rich Nasdaq Composite Index tumbled 4.4 percent to 7,979.15. (Photo by Bryan R. Smith / AFP)
FOTO: AFP

Trgovanje na Wall Streetu zaustavljeno je u četvrtak ujutro na 15 minuta nakon što je burzovni indeks S&P 500 skliznuo za 7 posto, javljaju američki mediji.

Rasprodaja na globalnom tržištu, koja je američke zalihe uvukla u tzv. medvjeđe tržište, i danas se nastavila žestokim tempom odmah nakon otvaranja burze.

Tako je u četvrtak ujutro Dow Jones pao za 1.700 bodova, dok je S&P 500 potonuo za 7 posto, što je aktiviralo automatski prekid trgovanja na njujorškoj burzi na 15 minuta. Masovnu rasprodaju na Wall Streetu pokrenuo je dugo očekivani odgovor predsjednika Donalda Trumpa na epidemiju koronavirusa.

Burze očekivale od Trumpa konkretnije mjere

Naime, sva tri glavna prosjeka potonula su nakon što Trump u svom obraćanju u srijedu navečer nije uspio zadovoljiti burzovne trgovce koji su očekivali oštrije mjere kako bi se smanjilo usporavanje američke ekonomije zbog epidemije koronavirusa. To je bio drugi put da je trgovanje privremeno zaustavljeno u četvrtak ujutro, nakon što su sva tri glavna prosjeka potonula ispod razine od 5 posto “limit down”.

Inače, u svom obraćanju u srijedu navečer iz Ovalnog ureda, Trump je najavio da će zaustaviti sve dolazne letove iz Europe u nastojanju da ograniči širenje koronavirusa. To je stvorilo trenutnu paniku kod Amerikanaca u inozemstvu koji su požurili kupovati last-minute avionske karte, a također je potaknulo zabrinutost trgovaca da će obustava putovanja i trgovine između Sjedinjenih Država i Europske unije doći uz velike ekonomske troškove.

Dionice putničkih kompanija nastavile su svoj dvoznamenkasti pad, a najviše su stradale aviokompanije i hoteli.