O devalvaciji kineske valute izjasnili su se predsjednik američkih Federalnih rezervi i drugi stručnjaci, evo što kažu

Liberalizacija valute ključna je za ulazak Kine na međunarodna financijska tržišta

Nagla devalvacija yuana koji je prilično potresao globalna financijska tržišta izazvala je podijeljene stavove ekonomskih analitičara i stručnjaka. Dok jedni upozoravaju na novi val valutnih ratova na globalnoj razini i ljute se na Kinu, drugi ovaj potez smatraju ispravnim putem.

“Korekcija kineske valute je vjerojatno primjeren potez ako je njihova ekonomija u lošijem stanju nego što su predviđale kineske vlasti”, kazao je šef američkih Federalnih rezervi, William C. Dudley, a prenio CNBC. Dudley također smatra da je još prerano za donošenje zaključaka o tome što će se zbog promjene valutne politike dalje događati u Kini.

Američka centralna banka odgađa podizanje kamatnih stopa

Sjedinjene Države pripremale su teren za podizanje kamatnih stopa u rujnu, no sada se čini da će FED ipak odgoditi ovaj potez.

Dudley je kazao da će do podizanja kamatnih stopa sigurno doći, ali da ne može odgovoriti na pitanje kada, jer to ponajprije ovisi o “podacima”, dodajući da “FED želi vidjeti snažan i stabilan ekonomski oporavak”. Više kamatne stope značile bi još jači dolar u odnosu na yuan i novo usporavanje gospodarskog rasta u Sjedinjenim Američkim Državama.

Moguće je nekontrolirano slabljenje yuana

Utjecajni ekonomist i nobelovac Paul Krugman smatra da je vrijednost yuana do prije korekcije bila svakako precijenjena, no njemu se pak čini da kineske vlasti djeluju prilično iznenađeno očekivanom reakcijom tržišta.

Inicijalna deprecijacija valute samo je početak, napisao je Krugman u svojem blogu u New York TImesu, i upozorio da kineske vlasti više neće moći kontrolirati daljnje slabljenje yuana.

Trump smatra da Kina sustavno podriva američku ekonomiju

Nakon prilično populističke eskapade kontraverznog republikanskog predsjedničkog kandidata Donalda Trumpa koji je na CNN-u optužio Kinu da devalvacijom yuana podriva američku ekonomiju te da ova korekcija predstavlja potpunu katastrofu za američku ekonomiju, David Kostin analitičar Goldman Sachsa, iznio je manje dramatična predviđanja.

Dvije trećine prihoda američkih tvrtki su domaćeg porijekla, rekao je Kostin u intervjuu za CNBC. Pravi pokretač ekonomije i tržišta je domaća potražnja i na tom polju ima nekih naznaka, pogotovo s obzirom na tržište rada, da stvari idu nabolje”.

Kina želi yuan u košarici valuta

Čelnici MMF-a u svojem su priopćenju istaknuli da pozdravljaju novi mehanizam za utvrđivanje pariteta kineske valute jer će omogućiti tržišnim silama snažniji utjecaj na devizni tečaj. U MMF-u smatraju da Kina može u roku od sljedećih dvije do tri godine uspostaviti učinkovit plutajući devizni tečaj te na taj način omogućiti integraciju yuana na globalna financijska tržišta.

Jedan od motiva zbog kojih su se kineske vlasti odlučile na korekciju yuana leži u tome što Kina želi da MMF uključi yuan u posebna prava vučenja (SDR) a nedostatak tržišno nametnutih fluktuacija tečaja dosad je bila ozbiljna prepreka za ulazak yuana u košaricu valuta.