Stigli službeni podaci: u Americi u travnju bez posla ostalo više od 20 milijuna ljudi. Burze odmah potonule

Agencija za zapošljavanje objavila je razorne brojke iz privatnog sektora

A man walks past a store going out of business on May 5, 2020 in the Brooklyn borough in New York City. (Photo by Angela Weiss / AFP)
FOTO: AFP

Na Wall Streetu su u srijedu Dow Jones i S&P 500 indeks pali, nakon što je objavljeno da je u američkom privatnom sektoru u travnju bez posla ostalo više od 20 milijuna ljudi. Dow Jones oslabio je 218 bodova ili 0,91 posto, na 23.664 boda, dok je S&P 500 skliznuo 0,70 posto, na 2.848 bodova. Nasdaq indeks ojačao je, pak, 0,51 posto, na 8.854 boda.

Pad Dow Jones i S&P 500 indeksa uslijedio je nakon što je agencija za zapošljavanje ADP objavila da je u privatnom sektoru SAD-a u travnju ugašeno rekordnih 20,2 milijuna radnih mjesta. I prije objavljeni podaci o rastu nezaposlenosti na tjednoj razini pokazivali su kolike je štete najvećem svjetskom gospodarstvu nanijelo širenje koronavirusa.

Uranjanje u duboku recesiju

“Jedna je stvar govoriti o velikom gubitku radnih mjesta, no kada se sve to vidi u jednom izvješću… Mislim da je to razlog za stanku na tržištu“, kaže Willie Delwiche, strateg u tvrtki Baird. Nakon što su u ožujku svjetske burze zbog izbijanja koronakrize oštro pale, u travnju su nadoknadile dio gubitaka zahvaljujući golemim fiskalnim i monetarnim mjerama vlasti.

No, sasvim je jasno da će, nakon oštrog pada u prvom tromjesečju, u drugom kvartalu najveća svjetska gospodarstva – od SAD-a i Kine do Japana i eurozone – uroniti u duboku recesiju. “Rast tržišta posljednjih tjedana vrlo je lomljiv“, kaže Michael Purves, direktor u tvrtki Tallbacken Capital Advisors.

Pad i na većini europskih burzi

U fokusu ulagača posljednjih je dana postupno popuštanje restrikcija u mnogim zemljama, što bi trebalo oživjeti gospodarske aktivnosti, dok bi poticajne fiskalne i monetarne mjere trebale podržati oporavak gospodarstava u drugoj polovici godine. No, ti bi procesi mogli potrajati dulje nego što se ulagači nadaju.

“Države se mogu otvarati kolikogod žele. Ako ljudima nije ugodno kada izlaze iz kuća, neće raditi ništa. Evidencija o oživljavanju aktivnosti isto je tako važna kao i poruke država o otvaranju gospodarstva“, kaže Delwiche. I na većini europskih burzi cijene su dionica jučer pale. Doduše, londonski FTSE indeks ojačao je 0,07 posto, na 5853 boda, no frankfurtski DAX pao je 1,15 posto, na 10.606 bodova, a pariški CAC 1,11 posto, na 4433 boda.