Od Nove godine Hrvatima će biti omogućena i štednja za europsku mirovinu. Otkrivamo kako će to funkcionirati

Ovo bi moglo biti zanimljivo mlađim ljudima koji se namjeravaju umiroviti za 20, 30 godina

07.10.2022., Zagreb - Sabor danas donosi izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju koje donose dvije znacajne novine za korisnike obiteljskih mirovina: mogucnost koristenja dijela obiteljske mirovine uz zadrzavanje osobne mirovine, te povecanje iznosa o
FOTO: Pixsell, Ilustracija

Osim što od Nove godine uvodimo euro i ulazimo u Schengen, građanima će biti omogućena i štednja u europskim dobrovoljnim mirovinskim fondovima, što bi moglo biti zanimljivo mlađim ljudima koji se namjeravaju umiroviti za 20, 30 godina. Naime, Sabor je krajem prošlog tjedna izglasao provedbu Direktive o paneuropskom osobnom mirovinskom proizvodu, što će i hrvatskim građanima proširiti mogućnost izbora mirovinske štednje.

Uz postojeći prvi mirovinski stup, iz kojeg se financiraju sadašnji umirovljenici, te drugi stup koji je obvezna individualna štednja te treći stup koji je dobrovoljna štednja, sada se otvara i mogućnost ulaganja u paneuropski mirovinski proizvod, koji je, poput trećeg stupa dobrovoljan, ali se očekuje da će građani imati daleko veći izbor fondova.

Postojeći mirovinski sustav u krizi

Znamo da je postojeći mirovinski sustav u Hrvatskoj na udaru kritika sa svih strana. Gotovo svi su složni da mirovinski fondovi ne funkcioniraju onako kako bi trebali. Bilo je niz upitnih ulaganja, a i ponuda fondova je vrlo ograničena, tako da ulagači nemaju previše izbora.

Dio kritičara smatra da bi obveznu privatnu štednju, odnosno drugi stup trebalo ukinuti, da ona nema smisla i da novac treba preusmjeriti u prvi stup, praktički u državnu blagajnu. S druge strane, ima i onih koji smatraju da bi postojeće mirovinske fondove trebalo reformirati, odnosno dozvoliti veću konkurenciju među njima što bi građanima omogućilo veći izbor ulaganja i možda zanimljivije prinose.

Europska unija, jednako kao i Hrvatska, suočava se sa starenjem stanovništva, pa solidarni sustavi postaju sve manje održivi. Omjer radnika i umirovljenika je sve nepovoljniji, pa je i potreba za individualnom štednjom za mirovinu sve izraženija. To je prepoznala i EU te su upravo zato i odlučili uvesti paneuropski mirovinski proizvod koji osim mirovinske štednje omogućuje i njeno prenošenje u druge države članice.

Inicijativa za paneuropske mirovine krenula 2017.

Europska komisija je prijedlog Uredbe o paneuropskom mirovinskom proizvodu donijela još sredinom 2017. godine, donesena je dvije godine kasnije, da bi na razini EU stupila na snagu ožujku ove godine.

Kako se radi o financijskim proizvodima koji su regulirani na razini cijele Europske unije, građani će moći ulagati i u inozemne fondove, jednako kao što će lokalni, hrvatski fondovi moći nuditi ulaganja građanima drugih država. S obzirom na to da se radi o novoj regulativi, za sada još nema institucija koje nude tu vrstu proizvoda, ali ne treba sumnjati da će se u dogledno vrijeme oni pojaviti i na hrvatskom tržištu.

To bi mogla biti konkurencija trećem stupu

Ovo će biti najveća konkurencija postojećim dobrovoljnim mirovinskim fondovima jer ciljaju na isti profil klijenata – one koji žele dobrovoljno štedjeti za mirovinu. Jedino što će građani s pojavom europskih mirovinskih proizvoda imati daleko veći izbor, a i fleksibilnost oko isplata je vrlo velika. Može se birati isplata rente, cjelokupna isplata ušteđenog iznosa kao i postupne isplate određenih iznosa novca.

Uglavnom, budućim umirovljenicima u Hrvatskoj ovo je svakako dobrodošla dodatna opcija štednje za mirovinu, kad već lokalni zakonodavci ne žele reformirati mirovinski sustav.