Odlazak moćnog Saudijca koji je na Jadranu htio graditi luksuzni resort, ali su ga Amerikanci uvjerili da će izbiti rat

Jučer je preminuo Ahmed Zaki Yamani, bivši saudijski ministar nafte koji je obožavao ljetovati na Jadranu

Apr. 04, 1974 - Assembly Hears Gabon, Yugoslavia, Soviet Union And Tunisia In Continuing Debate On Raw Materials And Development: Beginning the second day of debate on the problems of raw materials and development, the General Assembly this morning heard statements by the President of Gabon and the Foreign Minsters of Yugoslavia, the Soviet Union and Tunisia. The Assembly also decided to assign the item on raw materials and development - the subject of its current special session to the Ad Hoc Committee which it had set up on the opening day of the session, On Tuesday, 9 April. Seen here is the delegation of Saudi Arabia headed by Ahmed Zaki Yamani (right), Minister of Petroleum and Mineral Resources. Seated next to him is Jamil M. Barcody, Deputy Permanent Representative to the United Nations.,Image: 209864768, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no (Keystone Pictures USA
FOTO: Profimedia

Nije bilo svjetskog medija koji jučer nije objavio vijest da je u 90-toj godini umro Ahmed Zaki Yamani, dugogodišnji saudijski ministar nafte te jedan od najutjecajnijih poslovnih i političkih ličnosti na svijetu u drugoj polovici 20. stoljeća. Na vrhuncu svoje moći, između 1986. i 1989., Yamani je redovito dio svojih ljetnih odmora provodio krstareći svojim brodom pa Jadranu. Ali ne samo to: istarska i dalmatinska obala toliko su ga očarale da je odlučio sagraditi golemi turistički resort po uzoru na onaj koji je Aga Khan izgradio na Costi Smeraldi ili kakav se u to vrijeme gradio na španjolskoj Marbelli.

Koliko mu je Hrvatska bila prirasla srcu pokazao je u ljeto 1987. ili 1988. Tada ga je Vanja Špiljak – visoki dužnosnik INA-e, koji je bio jedan od organizatora sastanaka OPEC-a na Brijunima, gdje se upoznao s Yamanijem s kojim je uspostavio prijateljske odnose – odveo na Plitvice na čuvena skupna vjenčanja pod plitvičkim slapovima. Yamani je bio toliko oduševljen da je prihvatio ponudu da bude kum jednom mladom paru. Koliko mu se svidjelo pokazao je odlukom da s cijelom svojom svitom večera i prenoći na Plitvicama kako bi mogao obići cijeli nacionalni park. Gotovo istu pozornost koju je Yamani izazvao kod posjetitelja i gostiju Plitvica, privukla je, prisjećaju se svjedoci, njegova prelijepa mlada žena.

Sastanak OPEC-a na Brijunima

Prvi puta Yamani je boravio Jadranu 1986. kad je nazočio sastanku OPEC-a. U to vrijeme taj naftni kartel najvećih proizvođača i izvoznika nafte nije bio ono što je danas. Tada je, naime, svijet s velikom pozornošću i strepnjom pratio svaki potez i odluku te organizacije jer se to odražavalo na globalnu gospodarsku situaciju. Dobiti organizaciju skupa Organizacije zemalja izvoznica nafte, čije su članice Alžir, Angola, Ekvador, Ekvatorska Gvineja, Gabon, Indonezija, Irak, Iran, Kuvajt, Libija, Nigerija, Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati i Venezuela, bio je golemi politički i diplomatski uspjeh.

Na skup su došle stotine novinara i deseci televizijskih ekipa iz cijelog svijeta, brojni stručnjaci za energiju te direktori najvećih svjetskih naftnih kompanija, što je bila golema propaganda ne samo za Brijune nego i cijelu jadransku obalu. Stoga ne čudi što su pripreme za taj summit svjetskih naftnih moćnika trajale praktički više od godine dana. U to vrijeme Brijuni su već bili dosta zapušteni, valjalo je izgraditi dio nove infrastrukture, objekte u kojima će boraviti visoki gosti te urediti okoliš.

Bio je to ujedno i veliki sigurnosni izazov jer je u prosincu 1975. Carlos odnosno Šakal, sa svojom terorističkom skupinom zatočio u hotelu u Beču Yamanija i ostale ministre nafte OPEC-a. Kad se pročulo da Carlos namjerava likvidirati Yamanija i iranskog ministra nafte Jamshida Amuzegara, austrijska vlada dala je zrakoplov teroristima koji su s još nekoliko ministara odletjeli u Alžir. Stoga ne čudi da su sastanak na Brijunima, među ostalim, osiguravali vojnici i brodovi ratne mornarice. U ljeto 1986. sastanak OPEC-a na Brijunima bio je jedan od središnjih političkih i gospodarskih događaja u svijetu.

Ideja za gradnju resorta

Po dolasku na Brijune Yamanijeva obitelj boravila je na njegovom brodu, no nakon 3 dana, kad se saudijski ministar uvjerio da je otok potpuno siguran, smjestio je svoju obitelj u hotel. Inače, u svakom trenutku i na svakom mjestu Yamanija je okruživalo po 8 tjelohranitelja iz Velike Britanije. Od tada je Yamani počeo redovito dolaziti na Jadran, a tijekom jednog krstarenja, došao na ideju da tu sagradi luksuzni resort za najbogatiju svjetsku klijentelu.

Nakon što su on i njegovi suradnici odabrali tri lokacije, Yamani je u Beogradu posjetio tadašnjeg predsjednika jugoslavenske vlade Antu Markovića. Njih dvojica upoznala su se na Brijunima, a Yamani je detaljno izložio Markoviću svoje planove. Predsjednik vlade odmah je prihvatio tu ideju, pa su se detalji projekta nastavili razrađivati. Kako su planovi za projekt u ljeto 1989. bili skoro pri kraju, Ante Marković sastao se s Yamanijem na otoku Žutu na Kornatima gdje su raspravili posljednje detalje dogovora. U tim trenucima izgledalo je da više ništa ne stoji na putu realizacije te ambiciozne i važne ideje.

Upozorili ga na rat, pa se povukao

No, nekoliko tjedana kasnije Yamani je iz Washingtona iznenada nazvao Vanju Špiljka. Kazao je kako je upravo završio razgovore sa svojim američkim prijateljima, s kojima je, među ostalim, raspravljao o svojim planovima za gradnju resorta. Čim su, međutim, čuli za tu ideju, kazao je, njegovi američki prijatelji i partneri savjetovali su mu da odustane od te ideje. Yamani je kazao Špiljku kako su mu rekli da će u Jugoslaviji izbiti rat te da se mora što prije povući iz tog projekta. Zamolio je Špiljka da o tomu obavijesti Antu Markovića.

Yamani je postao saudijski ministar za naftu 1962., te je tu dužnost obavljao gotovo 25 godina. Svjetsku slavu stekao je 1973. nakon arapsko-izraelskog rata, kad je OPEC obustavio isporuku nafte SAD-u i drugim zapadnim državama zbog njihove potpore Izraelu. Posljedice su bile dramatične, premda iz današnje perspektive izgledaju prilično smiješno: cijene nafte porasle su s 3 na 12 dolara po barelu. Istodobno došlo je do dramatične nestašice nafte, a OPEC je ipak ustrajao na embargu tražeći od Izraela da se povuče s okupiranih palestinskih teritorija.

Tek nakon što su tadašnji državni tajnik SAD Henry Kissinger i američki ministar obrane iznenada doputovali u Rijad te zaprijetili saudijskom kralju da će vojno intervenirati jer je njihova ratna mornarica ostala bez goriva, embargo je u ruku od nekoliko dana ukinut. Yamani je bio visoko obrazovan, završio je pravo na Harvardu, studirao je u Egiptu, uživao je u luksuzu, bio je vjernik, uživao je u islamskoj poeziji te je bio kolekcionar starih vrijednih islamskih knjiga i tekstova. Posljednjih godina više nije bio aktivan jer se razbolio.