Nekad je nužno odabrati stranu

Oko uhićenja Huaweijeve šefice financija razvile su se razne teorije, donosimo pregled

Jedna od teza je da Amerika na ovaj način želi spriječiti dominaciju Huaweija

December 4, 2018.Huawei finance chief Meng Wanzhou arrested in Canada.undated file, Image: 400867279, License: Rights-managed, Restrictions: * France, Germany and Italy Rights Out *, Model Release: no, Credit line: Profimedia, Zuma Press - News
FOTO: Profimedia, Zuma Press - News

Glavni razlog uhićenja Meng Wanzhou, glavne financijske direktorice kineskog telekomunikacijskog diva Huawei Technologies Co., nije ilegalna trgovina s Iranom, tvrde neki mediji. Potpredsjednica Uprave, inače kćer osnivača tvrtke i njegova nasljednica, uhićena je na aerodromu u Vancouveru u Kanadi dok je mijenjala zrakoplov, pod optužbom da je koristila globalni bankarski sustav kako bi Huawei izbjegao američke sankcije protiv Irana.

No, pojavila se priča kako je pravi razlog nastojanje administracije predsjednika Donalda Trumpa da pod svaku cijenu spriječi dominaciju Huaweija na svjetskom tržištu nove 5G mreže, vjerojatno najvažnijeg telekomunikacijskog izuma posljednjih desetljeća. Tim uhićenjem Washington žestoko udara na ambicije predsjednika Xi Jinpinga da Kina izraste u tehnološku velesilu broj jedan na svijetu. Fang Xingdong, šef think-tanka ChinaLabs, čija je specijalnost tehnologija na aplikaciji za slanje poruka WeChat, objasnio je kako SAD političkim ucjenama i prijetnjama želi uništiti konkurentnost kineskih tvrtki na svjetskom tržištu.

Huawei bi mogao imati ključnu ulogu

Peking je žestoko protestirao protiv pritvaranja Weng: odmah je zatražio od Kanade i SAD-a da “razjasne razloge pritvora” te da je smjesta puste iz pritvora, upozoravajući da neće štedjeti napore kako bi zaštitio Huawei. Inače, Weng je u nedjelju prebačena u bolnicu zbog hipertenzije koja ozbiljno ugrožava njezino zdravlje. Američki vojni stratezi traže od Washingtona da odmah zaustavi ekspanziju Huaweija, jer bi ta tvrka, recimo u slučaju oružanog sukoba između Kine i SAD-a, na Južnokineskom moru mogla presretati ili ometati komunikacije između američkih pomorskih i zrakoplovnih snaga i njihovih saveznika.

Također bi mogla ugroziti lansiranje i putanju raketa, navođenje zrakoplova iz zračnih luka i nosača aviona, blokirati rad elektronskih centara uključenih u ratne operacije. Huawei bi također, ako bi se koristila njegova oprema i mobiteli, mogao bez problema prikupljati obavještajne podatke te pratiti kretanje vojnog osoblja i njihovih jedinica. Premda nikada nije dao niti jedan dokaz da je Huawei sudjelovao u špijuniranju ili cyber napadima, Washington neprestano ponavlja kako se Peking koristi Huaweiom kao Big Brotherom u SAD-u i drugim državama.

Borba za milijarde dolara

Nužno je, da bi se bolje razumjela tako značajna operacija kao što je uhićenje jedne od šefica Huaweija, slijediti također trag novca budući da je on ključan element politike Donalda Trumpa, smatraju neki. Budući da Huawei dominira globalnim telekomunikacijskim mrežama te je već pretekao finsku Nokiju i švedski Ericsson, u Washingtonu je procijenjeno da bi bilo previše kad bi ta tvrtka počela prevladavati i na tržištu SAD-a. U pitanju je, naime, bitka za milijarde dolara. U posljednjih nekoliko godina Huawei je utrošio više milijardi dolara samo u istraživanja 5G mreže koja će omogućiti novu tehnološku revoluciju.

Huawei je također već sada globalni lider u novoj generaciji mobilnih internetskih mreža koje će transformirati komunikacije u bliskoj budućnosti. Osin toga bežični pružatelji usluga žele nadograditi tehnologiju 5G mreže, jer će to omogućiti da se, među ostalim, proizvodni pogoni te automobili bez vozača, još brže i sigurnije, povezuju s internetom. Washington tvrdi da je Huawei ostvario dominaciju na potencijalnom tržištu 5G mreža jer dobiva goleme državne subvencije. U sljedećih sedam godina predviđa se da će veliki američki operatori investirati oko 275 milijardi dolara u implementaciju pete generacije mobilnih telekomunikacijskih mreža. S obzirom da je Huawei daleko odmaknuo konkurenciji u razvoju 5G tehnologije, realna je opasnost da američke tvrtke budu prisiljene jednog dana kupovati kinesku opremu budući su glavni konkurenti Huaweija na tržištu telekomunikacijskih uređaja ostali samo švedski Ericsson i finska Nokia jer su sve američke tvrtke ispale iz te utrke.

SAD optužuje Huawei za krađu

Američki dužnosnici priznaju kako nastoje uvjeriti savezničke zemlje da odbace tehnologiju Huaweia. Pitanje je hoće li uspjeti budući da kineske tvrtke ZTE i Huawei već kontroliraju tržište telekomunikacijskih uređaja u Aziji, Africi, Južnoj Americi. Svijet trenutno ima dvije vrste telekomunikacijskih mreža i dva internetska sustava: onaj koji koristi uglavnom Google, Facebook i ostale platforme Silicijske doline te drugi, kineski ekvivalent, koji koristi usluge svojih kompanija kao što su Tencenta, WeChata, Baidua…

Savjetnik za nacionalnu sigurnost Bijele kuće John Bolton iznio je ovih dana još jednu verziju uhićenja Meng Wanzhou. Osim što se pohvalio kako je unaprijed znao da će Meng biti uhićena u Kanadi, Bolton je kazao kako je ona zapravo odgovorna za krađu američkog intelektualnog vlasništva. “Godinama smo zabrinuti zbog prakse Huaweija i drugih kineskih tehnoloških tvrtki da koriste ukradenu američku intelektualnu imovinu, da upadaju u računalne sustave američke vlade i privatnih tvrtki, da se bave prisilnim transferima tehnologije…”. Mei Xinyu, analitičar u kineskom Ministarstvu trgovine, optužio je SAD za zlostavljanje i nastojanja da zagospodare svijetom, a uhićenje je protumačio kao “još jedan dokaz hegemonijske prirode SAD-a”.

Traži se zabrana poslovanja u SAD-u

Odbor za sigurnost i obavještajne poslove američkog Senata uputio je prije nekog vremena Saveznoj komisiji za komunikacije dopis u kojemu se navodi “da je Kongres već dugo zabrinut zbog kineske špijunaže u SAD-u i Huaweijeve uloge u tome” te je upozorio na njegove veze s “kineskom vladom kao i s njenim tajnim, obavještajnim i sigurnosnim službama”. Istaknuli su također da bi Huaweijevi mobiteli mogli biti potencijalna opasnost i sigurnosna prijetnja jer bi se mogli naći u rukama vladinih službenika. Američka savezna komisija predložila je stoga da se Huaweiju “zabrani poslovanje u SAD.” Da bi ojačala svoje optužbe navela je da postoje sumnje da je kineski telekomunikacijski div počinio “potencijalna kršenja” u vezi imigracije, podmićivanja, korupcije i kršenja autorskih prava.

Inače, Huawei je najveći svjetski proizvođač telekomunikacijske opreme, a premda ima zabranu prodaje mobitela u SAD, drugi je po veličini proizvođač mobilnih telefona na svijetu, iza Samsunga, budući je nedavno nadmašio prodaju Applea. Tvrtka zapošljava oko 180.000 ljudi, od kojih se 76.000 bavi istraživanjima i razvojem, prošle godine ostvarila je prihod od 92,5 milijardi dolara, a profit je dosegnuo 5,5 milijardi dolara. U istraživanje i razvoj Huawei je uložio čak 13 milijardi dolara, dok je Ericsson uložio 3,8 milijardi dolara, a Nokia 5,9 milijardi dolara. Oko 26 milijardi dolara Huawei je zaradio prodajom telekomunikacijske opreme i softvera, što ga čini liderom na globalnom tržištu.