Opet se ozbiljno priča o preklopnim uređajima koji bi, kao, trebali zamijeniti mobitele i računala; nismo baš optimistični

Post-računalna era, zasad, ne izgleda kao nešto što ćemu ubrzo gledati

FOTO: David Breyer/Twitter

Velike tehnološke kompanije već godinama pokušavaju osmisliti neki koncept koji bi nas konačno uveo u post-računalnu eru, odnosno u eru u kojoj više ne bismo trebali koristiti stolna računala i laptope. Neki od pokušaja bili su danas svepristuni smartphonei i pomalo zaboravljeni tableti, ali čini se kako im to nije bilo dovoljno.

Kompanije se, dakle, trude spojiti više kategorija uređaja u jedan, koji bi praktički mogao raditi sve i koji bi postao jedini uređaj koji će nam trebati. Jedan od mogućih koncepata o kojemu se priča posljednjih par godina su sklopivi mobiteli i tableti. No u posljednje vrijeme ponovno su se intenzivirale vijesti o tome kako će uskoro zbilja stići na tržište.

Koncept je krenuo prije desetak godina

Razgovori o takvim uređajima zapravo su počeli još 2008. godine, kada je Microsoft radio na prototipnom uređaju koji su nazvali Courier. Radilo se o sklopivom uređaju, koji je izgledao kao dva spojena tableta ugrađena u kožnu zaštitnu masku. Nije imao tipkovnicu pa se, prema ideji, jedan od dva ugrađena tableta, po potrebi mogao pretvoriti u tipkovnicu. Courier je trebao koristiti i “olovku”, odnosno stylus, koji se nakon par godina počeo prodavati uz njihov tablet Surface.

Projekt je službeno otkazan 2010. godine, a Microsoftu je trebalo nekoliko godina da priznaju kako su uopće radili na njemu. Microsoft je službeno izjavio kako naprosto tad nije bio pravi trenutak za predstavljanje takvog uređaja. Tad su gurali operativne sustave Windows Phone i Windows 8, a Courier je pokretao posebno prilagođenu verziju Windowsa, koja nije pronašla svoje mjesto u njihovoj ponudi.

Novi Microsoftov koncept je čini se ipak mrtav

Krajem prošloga tjedna, portal The Verge, pisao je kako je gotovo sigurno da će Microsoft predstaviti sklopivi mobitel, kodnog imena Project Andromeda. Zbog toga su se ponovno pokrenule teorije kako Microsoft eksperimentira s post-računalnom erom. Međutim, na ZDNetu, koji inače izlazi s prilično točnim pretpostavkama i vijestima o Microsoftu, pojavila se informacija kako je Project Andromeda odgođen na neodređeno vrijeme.

No, također pišu kako projekt možda nije posve ugašen. Moguće je kako je Microsoft odustao samo od koncepta mobitela te da će Andromedu preoblikovati u sklopivi tablet, koji bi mogao biti malo veći od prosječnog mobitela. Time bi se na uređaju mogle pokretati tradicionalne Windows aplikacije poput Photoshopa, a ne samo manji broj aplikacija koji se može instalirati s Microsoftove trgovine.

Nova i destruktivna kategorija

Microsoft je Andromedu opisao kao uređaj koji će stvoriti “novu i razornu” proizvodnu kategoriju, koja će postaviti nove smjernice za njihova Surface računala. Trebala bi, zapravo, izbrisati granicu između računalnog i mobilnog svijeta. Microsoft je predstavljanjem prvog Surface uređaja prije šest godina pobrisao granice između računala i tableta, pa su gotovo svi, čak i Apple s tabletima iPad Pro, počeli kopirati taj koncept.

Andromeda je navodno već bio u fazama internog testiranja, a imao je fleksibilni ekran koji bi omogućio sklapanje uređaja poput knjige. Time bi se u potpuno otvorenom stanju uređaj mogao koristiti kao tablet, a u polu otvorenom načinu, kao klasičan laptop. Donji dio ekrana bi pritom bio namijenjen za tipkovnicu, dok bi gornji bio namijenjen za prikaz ostatka sučelja. Dakle, koncept je istovjetan Courieru, ali malo moderniziran i manjih dimenzija.

Samsung ne kaska previše za Microsoftom

Samsung s druge strane, čini se da ne odustaje od svoje vizije sklopivog uređaja. O njihovom dugoočekivanom Galaxy X modelu priča se godinama, a na tržištu bi se navodno konačno mogao pojaviti tijekom 2019. godine. Samsungova ideja sklopivog uređaja nešto je drugačija u odnosu na Microsoftovu viziju. Prema pisanju BGR-a, Galaxy X ne bi se trebao u potpunosti sklapati, poput knjige ili novčanika.

Navodno bi jedan dio ekrana trebao biti uvijek vidljiv, kako bi korisnici mogli pročitati notifikacije, bez otvaranja uređaja. Uređaj bi također trebao imati snažniju bateriju od konvencionalnih mobitela, s preko 6.000 mAh kapaciteta, što bi mu u teoriji, dalo dovoljno autonomije da izdrži cijeli radni dan.

Samsung je imao funkcionalni prototip još 2011. godine

Samsung je, inače, prototip takvog koncepta sa savitljivim ekranom predstavio još 2011. godine. Tim uređajem su zapravo demonstrirali savitljivost svojih ekrana, a tek je u drugom planu bilo predstavljanje koncepta nove kategorije uređaja. Bio je previše debeo i posve nepraktičan za korištenje, no Samsung ga je, bez većih problema i oštećenja, u testiranjima otvorio i zatvorio 100.000 puta.

Samsungov sklopivi uređaj bi, za razliku od Microsoftovog, vrlo vjerojatno pokretao Android. Iako je Android od svojih začetaka do danas narastao do razine jednog sasvim potentnog operativnog sustava, adekvatnog i za nešto ozbiljnije stvari poput uredskih poslova, teško je vjerovati da će se raditi o nečemu boljem od atraktivnijeg tableta. Budući da bi njegova cijena trebala biti oko 1800 dolara, nekako nismo baš optimistični oko ideje da bi upravo ovaj uređaj mogao pokrenuti post-računalnu eru.