Osam stvari koje smo naučili iz Zuckerbergovog svjedočenja pred Kongresom

Nakon skandala Cambridge Analytica šef Facebooka svjedočio je pred Kongresom

FOTO: Screenshot/Youtube

Osnivač i CEO Facebooka Mark Zuckerberg u utorak je svjedočio na prvom od dva saslušanja pred američkim Kongresom. Ispitivanje pred 44 američka senatora trajalo je ukupno pet sati. Zuckerberg je odgovarao na pitanja povezana sa sve većim brojem skandala povezanih s Facebookom, od zlorabljenja korisničkih podataka oko 87 milijuna ljudi, do korištenje platforme za širenje ruske propagande.

Mark Zuckerberg, barem ovoga puta, nije napravio nikakve veće pogreške, a njegovo izlaganje pred senataom bilo je veoma uštogljeno, te se u odgovorima nije odmicao od ključnih točaka rasprave. Ulozi su bili ogromni, budući da na stolu stoji reputacija najveće svjetske društvene mreže. Međutim, na stolu je također osobna reputacija Zuckerberga, kojeg se često postavlja kao najvećeg krivca za cjelokupni debakl proteklih nekoliko godina. Izvukli smo ključne stvari.

1. Saslušani su i drugi zaposlenici

Zuckerberg je otkrio kako je neimenovani broj zaposlenika Facebooka bio pozvan na saslušanje pred posebnim odborom, koji je bio dio istrage Robera Muellera povezane s ruskom umiješanosti u američke predsjedničke izbore 2016. godine. Za razliku od zaposlenika, Zuckerberg nije bio prizvan na to saslušanje.

2. Izgleda da je Facebook prekršio naredbu Savezne trgovinske komisije

Savezna trgovinska komisija SAD-a (FTC) 2011. godine optužila je Facebook za obmanjivanje svojih korisnika po pitanju zaštite njihovih privatnih podataka i objava na društvenoj mreži. Kao dio nagodbe s FTC-om, Facebook je obećao kako neće dijeliti podatke svojih korisnika s drugim kompanijama bez suglasnosti korisnika. Senatori su sugerirali kako je skandal s Cambridge Analyticom dokaz kako je Facebook ipak prekršio tu nagodbu.

Zuckerberg se slabašno obranio s tvrdnjom kako su korisnici tehnički dali svoju suglasnost za dijeljenje podataka, unatoč tome što je Facebookov sistem očito bio manjkav. “Objasnili smo ljudima kako radi, a oni su se složili”, kratko je objasnio Zuckerberg.

3. Korisnici ne čitaju korisničke ugovore

Količina Facebookovih ugovora s kojima se korisnici moraju složiti je ogromna. Upravo su se ti korisnički ugovori spominjali više puta tijekom saslušanja. “Mislim da većina ljudi vjerojatno ne pročita cijelu stvar, no svi imaju priliku za čitanje. Većina se i složi s tim ugovorima”, priznao je čelnik Facebooka.

4. Zuckerberg je bio suočen s Facebookovim monopolom

Republikanski senator Lindsey Graham, Zuckerberga je zatražio da spomene Facebookovog najvećeg konkurenta. Pomalo smiješno, Zuckerberg se nije mogao sjetiti niti jednoga. Senatori su više puta isticali Facebookovu veličinu, te se u jednom trenutku zapitali da je Facebook ustvari premoćan.

Te tvrdnje, Zuckerberg je odbio. “Ja nemam takav osjećaj”, odgovorio je na pitanje senatora Grahama. Čini se kako senatori konačno shvaćaju koliko je Facebook ustvari ogroman i moćan, što do sada nisu. Međutim, čini se kako nemaju nikakvu realnu strategiju za povećanje konkurentnosti u tržištu društvenih mreža.

5. Postoji mogućnost stvaranja naplatne verzije Facebooka

Stvoritelja Facebooka senatori su više puta pitali za kompanijin poslovni model, odnosno, da li uopće može zaštititi korisničke podatke s obzirom na činjenicu kako zarađuju od prikupljanja podataka o životima, navikama i ponašanju korisnika.

Većina senatora je pitala razmatra li kompanija stvaranje plaćene verzije, odnosno verzije bez reklama u budućnosti. Zuckerberg je senatoru Orrinu Hatchu rekao kako će uvijek postojati besplatna verzija njegove društvene mreže, čime je ustvari sugerirao kako je stvaranje plaćene verzije moguće. Kasnije je drugom senatoru potvrdio kako je stvaranje plaćene verzije možda pametna ideja.

6. Facebook nas (vjerojatno) ne prisluškuje

Facebook se već godinama bori s urbanom legendom kako cijelo vrijeme prisluškuje korisnike putem mikrofona, zbog čega je njihov sustav targetiranih (ciljanih) oglasa toliko efikasan. Senator Gary Peters, postavio je jednostavno “da” ili “ne” pitanje Zuckerbergu o tome da li Facebook tajno prisluškuje korisnike. Zuckerberg je rekao odlučno “ne”, što je sada službeno ušlo u zapisnik Kongresa SAD-a.

7. Neki zastupnici razmatraju regulaciju

Nekoliko senatora izjavilo je kako bi se Facebook možda trebao zakonski regulirati kako bi se zaštitila privatnost korisnika, a neki su pak sugerirali kako Facebook mora dokazati da je sposoban regulirati samog sebe. Zagovornici zakonske regulacije pokušali su Zuckerberga natjerati da se složi s novim modelom, u kojem bi se korisnici trebali složiti sa dijeljenjem svojih podataka, umjesto dosadašnjeg odbijanja dijeljenja.

Jedan od primjera je predložena odredba CONSENT Act, koju je predložio senator Ed Murkey. Njome bi se tražila suglasnost za dijeljenje podataka prije nego što bi ih kompanija mogla prikupiti, dijeliti ili prodati. U sklopu te odredbe, kompanije bi trebale obavijestiti korisnike o svim prikupljenim i dijeljenim podacima, te obavijestiti ih o krađi podataka. Zuckerberg je pomalo izbjegnuo direktan odgovor, ali se uglavnom složio s točkama odredbe, pa je čak ponudio i stvaranje popisa načina na koje bi se ona mogla implementirati.

8. Senatori nemaju pojma o tome kako Facebook radi

Senatori su postavili mnogo pitanja o osnovnim praksama prikupljanja korisničkih podataka. Iako su pitanja “kako Facebook prikuplja i skladišti korisničke podatke” bitna za javnost, ona se mogu riješiti jednostavnim guglanjem. Time su ustvari neka dublja i višestruko bitnija pitanja ostala neodgovorena, kao primjerice što Facebook radi s tim podacima. Najdirektniji je bio senator John Kennedy, koji je jednostavno rekao “vaš korisnički ugovor je sranje”.