Osniva se nova organizacija u EU. Ljudima koji ne žele prestati pušiti, omogućit će korištenje manje štetnih proizvoda

Održan je veliki online No smoke summit

LONDON, ENGLAND - SEPTEMBER 14: A  man smokes a cigar outside a cafe next to Leadenhall Market in the square mile on September 14, 2020 in London, England. Many companies with headquarters in London's city centre have only a fraction of their total workforces back in the office, and nearby service-sector businesses are feeling the effects of decreased foot traffic. (Photo by Dan Kitwood/Getty Images)
FOTO: Getty Images

Brojni međunarodni stručnjaci prošlog su tjedna sudjelovali na online No smoke summitu na kojem se govorilo o prestanku pušenja te o smanjenju štetnosti duhanskih proizvoda. Na održanim panelima raspravljalo se o novim istraživanjima te o proizvodima koji su manje štetni od klasičnih cigareta. Osim toga, najavljeno je osnivanje Međunarodne asocijacije za kontrolu pušenja i smanjenje štetnosti duhana (SCOHRE).

Grčki organizatori, postdiplomski program toksikologije s odjela biokemije i biotehnologije na sveučilištu u Tesaliji te laboratorij molekularne biologije i imunologije s odjela farmacije na sveučilištu u Patrasu, rekli su kako će u Asocijaciji okupljati međunarodne stručnjake.

Što je uopće SCOHRE?

Kako je objašnjeno na posljednjem online panelu održanom u petak 25. rujna, Asocijacija želi u strategiju kontrole pušenja uključiti i mjere za smanjenje štetnosti duhana. Tako se doneseni zakoni i regulative ne bi odnosili samo na prestanak pušenja pod svaku cijenu, već bi se ticali i ljudi koji iz nekog razloga ne mogu ili ne žele prestati pušiti.

“Zakoni koji kontroliraju duhansku industriju ne smiju napustiti tu skupinu ljudi. Kada pokušaji prestanka pušenja neprestano ne uspijevaju, prelazak na manje štetne duhanske proizvode pozitivno će djelovati na mnoge pušače”, rekli su organizatori i dodali kako u posljednje vrijeme sve više zemalja razmišlja o dopuštanju prodaje potencijalno manje štetnih duhanskih proizvoda uz pravilno informiranje kupaca.

Ipak, priznaju organizatori, još uvijek se naveliko raspravlja o tome koliko je strategija smanjenja štetnosti duhana korisna. Osim toga, potrebno je napraviti još istraživanja na tu temu te edukacije javnosti i regulatornih tijela koji se još uvijek protive toj strategiji. Upravo zbog toga osniva se ova Asocijacija čiji će glavni cilj biti uspostavljanje dijaloga između znanstvenika, regulatornih tijela i javnosti.

Djelovat će u EU

SCOHRE će djelovati unutar EU, sjedište će biti u Bruxellesu, a financirat će se iz EU fondova. Države članice EU prve dvije godine neće morati plaćati članstvo u Asocijaciji. Organizatori naglašavaju kako od duhanske industrije nikada neće primiti ni izravna ni neizravna financijska sredstva.

Ipak, podaci istraživanja koje će SCOHRE prikupiti bit će dostupni proizvođačima u duhanskoj industriji. Sve je to, naglašavaju, u cilju smanjenja štetnosti duhanskih proizvoda. Predstavljanjem ove Asocijacije zaključena je dvodnevna serija online panela, na kojima je sudjelovalo 55 stručnjaka iz 26 zemalja svijeta.

U sam rad Asocijacije bit će uključeni liječnici, bihevioralni specijalisti, akademici i profesori te stručnjaci iz područja politike. Njihova uloga bit će poticanje dijaloga kako bi se osmislio novi i širi pristup za donošenje propisa kojima se kontrolira pušenje.

Ciljevi asocijacije

Organizatori su naglasili i četiri osnovna cilja SCOHRE-a. Prvi je da će se tijekom svog djelovanja uvijek voditi znanstvenim otkrićima i rezultatima znanstvenih istraživanja koje će pravovremeno objavljivati za javnost. Drugo, koncentrirat će se na pušače, kako one koji žele prestati pušiti, tako i na potrebe onih koji ne žele.

Naime, pokušat će shvatiti koje potrebe imaju oni koji pokušavaju prestati pušiti, kao i naći efektivne načine na koje mogu pomoći onima koji ne žele prestati. Toj drugoj skupini žele pružiti proizvode koji će biti manje štetni, a ipak će zadovoljiti njihovu potrebu za nikotinom.

Naglasili su i kako će nastojati uspostaviti dijalog između istraživača, pušača i regulatornih tijela. Konkretno, žele se fokusirati na ljude koji iz nekog razloga ne žele prestati pušiti. Žele da regulative obuhvate na njih, ali na način da im omoguće konzumaciju manje štetnih duhanskih proizvoda.

Saznanja o nikotinu

Na ovom online summitu puno se govorilo i o samom nikotinu te su izneseni neki novi rezultati istraživanja. Tako su govornici na panelima zaključili kako nikotin može potencijalno izazivati ovisnost, ali da ima minimalnu ulogu kada se radi o smrtnosti od pušenja.

“U vrijeme kada se percepcija o štetnosti nikotina razlikuje od medicinskog konsenzusa o utjecajima nikotina, naš cilj je da dioničarima damo znanstveno utemeljene informacije o toj temi. Nikotin izaziva ovisnost, ali ga se također uspješno koristi i za prestanak pušenja te bi ga se moglo koristiti i u manje štetnim duhanskim proizvodima”, zaključili su organizatori.