Ova tvornica u Švicarskoj počela je hvatati CO2 iz atmosfere, želi od njega raditi nove proizvode i smanjiti zagađenje

Ako uspiju mogli bi potencijalno stvoriti revolucionarni sistem

Climeworks tvornica u Švicarskoj
FOTO: Julia Dunlop/Climeworks press

Švicarci su u okolici Züricha prije par dana otvorili tvornicu koja je krenula s komercijalnim uklanjanjem CO2 iz atmosfere. Pokušaji izvlačenja u laboratoriju do sada su bili uspješni, no ovo je prvi puta da se ovakav sustav koristi na ovakav način. U planu im je sakupljeni CO2 pretvoriti u nove i korisne proizvode, uz, naravno, smanjenje CO2 zagađenja atmosfere.

Climeworks planira uhvaćeni CO2 pretvoriti u gnojivo, putem kojega će pospješiti uzgoj biljaka u staklenicima. Biljke bi time trebale rasti 20-30 posto brže. Pravi izazov će im biti širenje, budući da im je krajnji cilj smanjiti zagađenje atmosfere 1 posto na globalnoj razini do 2025. godine. Za takav pothvat će im trebati još 250.000 postrojenja veličine onog u Zürichu.

Potrebno je smanjiti već nastalu štetu

Redukcija korištenja fosilnih goriva na nulu nije dovoljna za oporavak atmosfere, već je bitno i ukloniti već sada nastalu štetu. Hvatanjem CO2 iz atmosfere suzbilo bi se dugoročno skupljanje i zadržavanje CO2. Među dugoročnijim ciljevima im je doći što bliže “negativnim emisijama”, tj. postići više hvatanja CO2 nego što ga trenutno proizvode.

Istraživanja međunarodnog panela za klimatske promjene pokazuju da bi u sljedeće 22 godine moglo biti premašeno dozvoljeno zagrijavanje Zemlje za 2 stupnja. Znanstvenici u panelu smatraju da je takvo zagrijavanje izrazito opasno, a njegovo suzbijanje bi trebao biti glavni cilj Pariškog sporazuma, iz kojeg je Amerika nedavno najavila povlačenje.

Industrija hvatanja CO2 je još u povojima, pa testiranje na ovakvoj skali još nije testirano. Ustvari se još niti ne zna hoće li ovaj projekt biti uspješan te hoće li uspjeti uhvatiti dovoljno CO2 da se smanji zagađenje. Sabine Fuss, znanstvenica Mercator Research Institute on Global Commons and Climate Change u Berlinu ističe da je hvatanje CO2 tek pola priče.

Koristit će se za karbonizaciju raznih pića?

Bitno je i kako će se taj CO2 skladištiti, budući da se dugotrajno skladištenje može jedino protumačiti kao proizvodnja negativnih emisija. Climeworks ne planira skladištiti CO2, već ga pretočiti u druge proizvode poput onog za zagrijavanje staklenika, ali i za proizvodnju sintetičkih goriva. Među drugim proizvodima stoji i mogućnost iskorištavanja CO2 za karbonizaciju raznih pića.

Climeworks trenutno koristi 18 sakupljača na krovu spalionice smeća, čija generirana toplina pokreće ventilatore unutar sakupljača, a na koncu se putem filtera hvata CO2. Filteri se zagrijavaju, te se od njih odvaja uhvaćeni plin, koji se potom putem cjevovoda vodi do staklenika. Godišnje ovim postrojenjem planiraju uhvatiti 900 tona CO2. Trenutna cijena rada je oko 400 dolara po toni, a Glen Peters, istraživač u CICERO-u, tvrdi da se cijena mora spustiti na 100 dolara kako bi se postigla skalabilnost.