Nekad je nužno odabrati stranu

Ovaj tip prijavio je Twitteru poruke govora mržnje, ali nisu reagirali pa im ih je ispisao ispred sjedišta u Hamburgu

Smatra kako ih i oni trebaju čitati kad ih već on sam mora gledati

FOTO: screenshot YouTube

Facebook i Twitter nerijetko kritiziraju jer ne poduzimaju pretjerano učinkovite radnje kako bi na svojim platformama zaustavili govor mržnje. Upravo zbog toga, Njemačka je nedavno donijela zakon prema kojem će enormnim iznosima kažnjavati drušvene mreže koje ne reagiraju na prijavljene slučajeve govora mržnje.

Zakon će stupiti na snagu u listopadu, ali jedan njemačko-izraleski umjetnik odlučio je i ranije Twitteru natuknuti kako bi bilo dobro riješiti ovaj problem. Shahak Sharipa tako je ispred Twitterova sjedišta u Hamburgu ispisao niz poruka koje uključuju govor mržnje s ciljem da skrene pažnju na inertnost kod rješavanja tog problema.

Na 300 prijava dobio samo 9 odgovora

Shapira kaže da je Twitteru prijavio više od 300 tvitova koji sadrže, kako sam kaže u svom videu, “u potpunosti ozbiljne i prijeteće poruke nasilnog, homofobnog i ksenofobnog sadržaja, te one koje negiraju holokaust”. U posljednjih šest mjeseci dobio je svega 9 odgovora, a u svakom je stajalo da sporne poruke ne krše pravila društvenih mreža.

“Ako me Twitter prisiljava da čitam takve poruke, onda bi ih i oni svakako trebali vidjeti”, rekao je Shapira u svom videu. Facebooku je prijavio oko 150 poruka govora mržnje, a oni su kod njihovog uklanjanja bili znantno uspješniji od Twittera. U roku tri dana maknuli su oko 80 posto prijavljenih poruka.

Većina korisnika pružila mu je podršku

Glasnogovornik Twittera je rekao da neće komentirati pojedine slučajeve zbog zaštite privatnosti korisnika, no istaknuo je da kompanija strogo provodi pravila u vezi bilo kakvog govora mržnje, te da trenutno obrađuju 10 puta više prijava nego u isto vrijeme prošle godine.

Shapira je svoju offline protestnu kampanju nazvao #HEYTWITTER, a neki od korisnika su ga optužili da promiče cenzuru i ograničava slobodu govora. No, većina mu je ipak pružila podršku porukama na Twitteru.