Ovih 37 brojki objašnjava zašto je ISIS najbogatija teroristička organizacija u povijesti

Žive od šverca i iznude, zato moraju stalno širiti okupaciju

FOTO: AFP

Ako zapadni obavještajci nešto dobro znaju o ISIS-u, onda je to njihov poslovni model. Na temelju dosad poznatih podataka i intervjua s nizom vojnih eksperata i financijskih istražitelja, CNNMoney pokušao je rekonstruirati financijsku konstrukciju te terorističke tvorevine i načine na koji održava svoj kalifat.

Poznato je da ISIS kupuje bombe na tržištu i da koristi određeni broj plaćenika, dok dobrovoljci plaću i neku vrstu socijalnog osiguranja za obitelji. ISIS financira i održavanje osnovne infrastrukture u gradovima i naseljima koje kontrolira. Većina novca dolazi od naftnih polja, rafinerija, rudnika i banaka koje je ISIS zauzeo na okupiranim područjima u Iraku i Siriji. Na tim područjima stanovnicima se naplaćuju porez i niz drugih nameta. Ovo su dosad poznate stvari o ISIS-ovoj ekonomiji, koje pokazuju da je njihova najveća vrijednost i temelj opstanka teritorij koji drže pod okupacijom.

Samo u 2014. zaradili su 2 milijarde dolara

Prema analizama stručnjaka za borbu protiv terorizma, američkih ministarstava financija i obrane, Ujedinjenih naroda, britanske vlade i nekoliko instituta za istraživanje terorizma na koje se poziva CNNMoney, jedan od glavnih razloga žilavosti ISIS-a je njegova ekonomska samodostatnost. ISIS je odbacio stari al-Qa’idin model koji se temeljio na donacijam bogatih pristaša iz arapskih zemalja i razvio vlastiti sustav financiranja. Smatraju ih najbolje financiranom terorističkom organizacijom u povijesti, ponajviše zbog toga što osvaja teritorije na kojima trenutno nema vlasti i uspostavlja svoju vlast.

Sustavom poreza i iznuda ISIS je prema podacima eksperata Jeana-Charlesa Brisada i Damiena Martineza 2014. zaradio 360 milijuna dolara, a ove se godine zarada procjenjuje puno više na 800 milijuna dolara. Ako se uračuna i šverc nafte, droge i ljudi, ISIS je 2014. zaradio 2 milijarde dolara.

Pomno razrađeni sustav poreza i iznuda

1,3 milijarde dolara godišnje vrijednosti minimalno se proizvede na područjima pod okupacijom ISIS-a

360 milijuna dolara zaradio je ISIS 2014. od poreza i nameta.

800 milijuna dolara zaradit će ISIS 2015. od poreza i nameta

2 milijarde dolara procijenjeni su ukupni prihodi ISIS-a za 2014.( koji dolaze od šverca nafte, droge, ljudi i poreza).

Veliki troškovi kalifata

400 do 1200 dolara mjesečno iznosi plaća za vojnike

50 dolara mjesečno dobiva svaki vojnik za uzdržavanje supruge

25 dolara po djetetu mjesečno dobiva svaki vojnik

1500 dolara mjesečno mogu zaraditi visoko kvalificirani inženjeri i tehničari

ISIS subvencionira kruh za stanovništvo na okupiranim područjima.

Porez su proglasili vjerskom obvezom

Veliki dio novca naplaćuju od 8 miljuna civila koji žive i rade na teritorijima koje su okupirali. ISIS je proglasio da su porezi zekat, četvrti stup islama po tradicionalnom poretku i vrsta obveznog milodara koji plaćaju svi vjernici koji zadovoljavaju točno određene kriterije. Prema podacima Ženevskog centra za sigurnosnu politiku, stope su slijedeće:
Porez na dohodak: 10%

Porez za poduzeća i obrte: 10-15%

Porez na prodaju: 2%

Provizija na podizanje gotovine: 5%

Porez na lijekove: 10-35%

Ali zarađuju milijune i od iznude

Iako je porez zekat, ISIS dodatni novac ubire institucionaliziranom iznudom novca od stanovništva. Roditelji koji žele slati djecu u školu to moraju platiti. Riječ je o nametu koji prije ISIS-a nije postojao na tim područjima.:

22 dolara mjesečno plaća se osnovna škola za svako dijete

43 dolara mjesečno plaća se za stariju djecu i srednjoškolce

65 dolara mjesečno plaćaju studenti

1000 dolara treba platiti ISIS-ovim stražarima za propusnicu kojom se moće putovati po cestama na okupiranim područjima.

1000 dolara iznosi porez na napuštanje ISIS-ova teritorija za stanovnike koji žele otputovati, primjerice, u posjet obiteljima. Dok su na putu ISIS preuzima vlasništvo nad njihovom imovinom, u slučaju da stanovnici pobjegnu, nemaju se gdje vratiti.

50 % poreza na dohodak plaćaju zaposlenici iračke vlade koji žive na sjeveru zemlje pod kontrolom ISIS-a. Kako bi izvlačio novac iz iračkog državnog proračuna, ISIS te ljude prisiljava da podižu plaće u obližnjem gradu Tikritu i onda im uzima pola plaće da bi ih pustili natrag kući.

Kršćani plaćaju poseban porez, Jizyah, koji je prema hvalisanju u ISIS-ovim časopisima, ustrojen slično “zaštiti” koju mafija naplaćuje lokalima u svojim zonama.

Naftna polja i rafinerije

ISIS je prisvojio naftna polja i rafinerije, ali nema stručnog kadra ni opreme da iskoristi njihov puni kapacitet. ISIS šverca nafru starim rutama koje je iraki diktator Sadam Husein 90tih koristio za zaobilaženje UN-ovih sankcija. Prodaja preko posrednika ruši im cijenu, a naftu prodaju neprijateljima. Zna se da dio prodaju sirijskom diktatoru Bašaru al-Asadu, dio prodaju sirijskim pobunjenicima. Rusija je nedavno optužila obitelj turskog predsjednika Tayyipa Erdogana da se obogatila na preprodaji ISIS-ove nafte tvrdeći da Turska propušta 1,5 milijuna dolara vrijedne nafte dnevno na svoj teritorij. Predsjednik Erdogan to je odbacio. ISIS nema problem s prodajom nafte neprijateljima jer im je primarni cilj širiti teritorij.

1,6 milijuna dolara dnevno ISIS-ovi su prihodi od prodaje nafte, prema podacima UN-a.

50.000 barela dnevno procjenjuje se maksimalna proizvodnja 2014. na ISIS-ovim područjima

<50% potencijala proizvodnje nafte ISIS ostvaruje na svojim područjima.

25 % tržišne cijene nafte može naplatiti ISIS

20 dolara po barelu plaćala se ISIS-ova nafta na crnom tržištu dok je legalna cijena barela bila 80 dolara, pokazuju podaci Radne skupine za financijsku akciju, specijalista za praćenje kretanja novca terorističkih organizacija.

260 naftnih postrojenja ISIS-a uništeno je u zračnim napadima pod vodstvom SAD-a

500 barela dnevno ISIS može preraditi u svakoj svojoj mobilnoj rafineriji

30 takvih rafinerija Amerikanci i Saudijci uništili su u zadnjem valu zračnih napada

Otmice i otkupnine

ISIS-ova zarada od otkupnina za otete civile konstantno podbacuje jer većina zemalja ne želi plaćati. Poznato je da otkupnine plaćaju Francuska, Itaija i Španjolska, dio otkupnina organiziran je i plaćen privatnim kanalima. Ipak, većinu prihoda od otkupnina ISIS osigurava masovnim otmicama lokalnog stanovništva, najviše Jazida i kršćana.

20-35 milijuna dolara godišnje zaradi ISIS od otkupnina za otete civile.

132 milijuna dolara otkupnine tražili su za otetog američkog novinara Jamesa Foleya. SAD nije htio platiti. Pogubili su ga.

200 milijuna dolara, rekordan iznos, tražili su za dvojicu japanskih talaca, Kenji Goto Joga i Haruna Yukawu. Japan nije htio platiti. Pogubili su ih.

30 milijuna dolara otkupnine tražili su za otetog Hrvata Tomislava Salopeka. Pregovori nisu uspjeli. Pogubili su ga.

28 milijuna dolara navodno je za otkupnine dosad platila francuska vlada, koja to demantira

3000 dolara stoji otkupnina za otete članove obitelji Jazida na okupiranim područjima, pokazuju podaci Ženevskog centra za sigurnosnu politiku.

1700 dolara stoji otkupnina za otete članov obitelji asirskih kršćana, prema istraživanju AFP-a.

Pljačkanje banaka

Svoj početni kapital ISIS je osigurao pljačkom banaka na područjima koje je okupirao. Dobra strana takvih izvora je što nisu obnovljivi, ali učinili su ISIS najbogatijom terorističkom organizacijom. ISIS pljačka samo državne banke, privatne ne dira već novac iz njih izvlači porezima i provizijama na podizanje gotovine. Nakon što je okupirao Mosul i počeo pljačkati isturene trezore iračke središnje banke, ISIS je objavio da je počeo sam kovati svoje zlatnike.
1 milijardu dolara opljačkao je ISIS 2014. iz banaka na okupiranim područjima, prema podacima američkog Ministarstva financija.

450 milijuna dolara u gotovini i zlatu lani je opljačkao ISIS iz podružnica iračke središnje banke

Poljoprivreda i rudnici

ISIS je razvio dosta učinkovit sustav izvlačenja novca iz privatnog sektora, od poljoprivrednika do obrtnika i vlasnika malih tvrtki.
33 posto proizvodnje pšenice i ječma u Iraku pod kontrolom je ISIS-a, tvrdi UN-ova Organizacija za hranu i poljoprivredu

Iznajmljivanje poljoprivrednih strojeva značajan je izvor prihoda u ruralnim krajevima, samo što je riječ o proizvodima koje ISIS krade ratarima pa im ih onda iznajmljuje.

Rudnici ISIS je preuzeo veliki rudnik fosfora i kemijsku industriju na sjeveru Iraka te nekoliko cementara koje prema procjenama stručnjaka mogu proizvesti nekoliko stotina milijuna dolara vrijednosti godišnje.