Ovih 8 grafova dosta jasno pokazuju kakav će biti utjecaj Brexita na ekonomiju Ujedinjenog Kraljevstva

Manji rast BDP-a, rast inflacije i nezaposlenosti, rast duga...

British Conservative party leadership candidate Theresa May speaks to members of the media at The St Stephen's entrance to the Palace of Westminster in London on July 7, 2016.
Conservative lawmakers in Britain Thursday selected interior minister Theresa May and junior energy minsiter Andrea Leadsom as the two candidates to be prime minister and the choice will now go to party members. May won 199 votes out of the party's 329 MPs, while Leadsom won 84 votes, a party official said, meaning third challenger Michael Gove -- Britain's justice minister -- has been rejected.
 / AFP PHOTO / Ben STANSALL
FOTO: AFP
Ured za proračunsku odgovornost Ujedinjenog Kraljevstva je objavio je projekcije koje pokazuju znatno lošiju situaciju u javnim financijama od prognoza iz ožujka ove godine. Značajna uloga u pogoršanju pripisuje se negativnom utjecaju Brexita – ne samo kratkoročni utjecaj referendumske odluke nego i utjecaj konačnog izlaska Velike Britanije iz Europske unije u 2019. godini, piše Independent.
U njihovim se projekcijama vide zanimljivi trendovi, a ovdje su neki detalji.

1. Smanjeni rast BDP-a


Nove projekcije ureda predviđaju osjetni pad rasta BDP-a u 2017. i 2018. godini. Projekcije rasta BDP-a za sljedeću godinu smanjene su s 2,2 posto koliko se prognoziralo u ožujku, na 1,4 posto. Prognoza za 2018. godinu smanjena je s 2,1 posto na 1,7 posto.

Ukupno, Ured za proračunsku odgovornost procjenjuje da će BDP do 2020. godine biti za oko 2,4 posto manji nego što se prognoziralo u ožujku. Slabiji rast BDPa se objašnjava smanjenju investicija jer su kompanije srezale potrošnju zbog nesigurnosti koju je donijela odluka o napuštanju Europske unije.

2. Rast inflacije


Kao i mnoge druge analize, Ured za proračunsku odgovornost predviđa da će osjetna deprecijacija funte nakon referendumske odluke rezultirati rastom cijena u sljedeće dvije godine. Prema njihovim projekcijama, stopa inflacije bit će veća od ciljanih dva posto u 2017. godini, i skočiti na 2,5 posto u 2018. Zatim bi se, tvrdi analiza, trebala vratiti u okvir od dva posto.

3. Niže realne plaće


Projekcije kažu kako će inflacija smanjiti kupovnu moć građana. Predviđaju i da će prosječni rast plaća biti znatno manji nego što se mislilo u ožujku. Te ranije projekcije su pokazivale rast od 3,5 posto u 2017. godini, a sada se očekuje znatno slabiji rast od oko 1,1 posto. Isto tako, Ured za proračunsku odgovornost predviđa da će realni rast plaća (prosječni rast plaća minus inflacija) usporiti na gotovo nula u 2017. godini.

Potrošnja kućanstava koja predstavlja oko 60 posto BDP-a također bi trebala pasti jer će zbog nižih realnih plaća doći do pada potrošnje.

4. Rast stope nezaposlenosti


Ured za proračunsku odgovornost, jednako kao i engleska centralna banka, smatraju da će usporavanje britanske ekonomije u 2017. i 2018. godini povećati i stopu nezaposlenosti. Stopa nezaposlenosti sada iznosi oko 4,8 posto, a Ured za proračunsku odgovornost predviđa da će do 2018. godine narasti na 5,4 posto.

5. Rast zaduživanja


Uglavnom kao rezultat usporavanja ekonomije, projekcije kažu da će javno zaduživanje biti znatno veće nego što su to prognozirale ranije analize iz ožujka. Bivši šef britanske riznice, odnosno ministar financija George Osborne ciljao je suficit od 10,4 milijarde funti u 2019.-20. godine. No, novi ministar financija Philip Hammond napustio je taj plan. Projekcije iz studenog prognoziraju da će javno zaduživanje iznositi oko 21,9 milijardi funti u 2019. i 20,7 milijardi funti u 2020. godini. U odnosu na prognozu iz ožujka, nove projekcije pokazuju da će se u sljedećih pet godina država zadužiti za dodatnih 122 milijarde funti.

6. Povećanje državnog duga


Povećanje zaduživanja automatski znači i rast državnog duga. Ured za proračunsku odgovornost očekuje da će omjer duga u odnosu na BDP nastaviti rasti i u 2018. dosegnuti 90,2 posto BDP-a. Analiza tvrdi da će državni dug u 2020. i 2021. iznositi 1,95 bilijuna funti, znatno više od ranije prognoziranih 1,74 bilijuna funti.

7. Smanjen rast produktivnosti


Možda najvažniji pokazatelj ureda za proračunsku učinkovitost odnosi se na rast potencijalne produktivnosti – koji je u svojoj biti predstavlja maksimalni potencijal za gospodarski rast. U odnosu na projekcije iz ožujka, nove prognoze pokazuju na znatni pad u sljedećih nekoliko godina. Do 2021. godine, rast potencijalne produktivnosti je na 1,8 posto, drastično ispod prosječnih 2,2 posto u razdoblju od 1971. i 2007. godine. Niži rast potencijalne produktivnosti znači da će Velika Britanija biti osjetno siromašnija nego što se predviđalo u ožujku.

8. Stvarni trošak Brexita


Na kraju, pogledajmo koliko je Brexit, prema analizi Ureda za proračunsku odgovornost, kriv za ovakav fiskalni i ekonomski scenarij. Njihov graf pokazuje da se Brexitu pripisuje oko 59 milijardi od ukupno 122 milijardi funti štete koju će prema njihovim projekcijama pogoditi javne financije do 2020. i 2021. godine. To ukupno iznosi oko 47 posto.

Negativni utjecaj razdvojen je na nekoliko kanala. Prvo, pretpostavlja se da će smanjeni priljev imigranata u negativno utjecati na rast poreznih prihoda. Drugo, procjenjuju da izlazak iz EU doprinosi manjem rastu potencijalne produktivnosti. Treće, Brexit će rezultirati rastom inflacije. Četvrto, za sljedeće dvije godine ured za proračunsku odgovornost prognozira ciklički pad (ali ne i recesiju).

Oko 20 posto ili 26 milijardi funti od ukupnih 122 milijardi štete je rezultat većeg zaduživanja države, kojim će se pokušati potaknuti ekonomski rast i smanjiti pritisak inflacije na potrošnju. To uključuje rast državnih troškova na infrastrukturu, odgoda dizanja trošarina na potrošnju fosilnih goriva i prilagodbu državnih subvenicija za nezaposlene.