Ovo je prvih 60 od 12.000 satelita koje će Musk lansirati u svemir. Želi stvoriti posve novi način pristupa internetu

Lansiranjem Starlink sustava Musk želi cijelom svijetu omogućiti brzi i jeftini pristup internetu

FOTO: Elon Musk/Twitter/Screenshot/Youtube

Šef SpaceX-a Elon Musk objavio je fotografiju prvih satelita koje u sljedećih nekoliko dana planiraju lansirati sa svemirskog centra Cape Canaveral. U raketi Falcon 9 nalazi se 60 satelita, koji su spremni za lansiranje i koji su prvi od 12.000 satelita koje planiraju lansirati. Tih 12.000 satelita tvorit će mrežu Starlink, kojom Musk želi stvoriti mrežu koja će ljudima pružati jeftin i brz pristup internetu, bilo gdje na svijetu.

Musk je u nizu tvitova preko vikenda objavio fotografije satelita, za koje je rekao da su “gusto popunile” unutrašnjost rakete. Musk je također pokušao biti realan pa je rekao da su sasvim velike šanse da će sve poći po krivu tijekom ovog prvog lansiranja. Dodao je da će još šest lansiranja s po 60 satelita pružiti manju pokrivenost, a prva bolja mreža, osrednje pokrivenosti, bit će moguća nakon još 12 takvih lansiranja.

Projekt ih košta 10 milijardi dolara

SpaceX u početku planira lansirati 4425 satelita Starlink na nižoj orbiti te još 7518 na višoj obriti oko Zemlje. Viši sateliti će orbitirati na visini između 1110 i 1325 kilometara te će služiti kao temeljni dio sustava, dok će oni niži biti na visinama između 335 i 346 kilometara. Sateliti na nižim orbitama služit će za povećanje kapaciteta sustava i smanjenja latencije, odnosno odaziva interneta. Ti niži sateliti će biti ključni u područjima gdje je gušća naseljenost, budući da će se tamo više ljudi spajati na sustav istovremeno.

Do sada, SpaceX je lansirao samo dva satelita unutar Starlink sustava, koji se zovu Tintin A i Tintin B. Njih su uspješno lansirali još u veljači 2018. godine, što je potaknulo kompaniju na daljnji razvoj i proširenje Starlink sustava. Lansiranjem ove rakete će ustvari ambicioznije krenuti stvaranje tog sustava. SpaceX procjenjuje da će ih taj sustav koštati oko 10 milijardi dolara, u što je uključen trošak lansiranja, dizajniranja i postavljanja sustava.