Pfizer je danas za 14 milijardi dolara kupio Medivation i to je najvažnije farmaceutsko preuzimanje godine

Najvažnije ovogodišnje preuzimanje u farmaceutskoj industriji

NEW YORK, NY - NOVEMBER 12: Pfizer's corporate headquarters stand in midtown Manhattan on a morning where volunteers with Doctors Without Borders dumped $17 million in fake money outside of the building to protest high vaccine prices on November 12, 2015 in New York City. The morning action outside of the pharmaceutical giant specifically targeted high pneumonia vaccine prices. According to Doctors Without Borders the pneumonia vaccine is the world's best-selling vaccine and earns Pfizer over $17 million in sales every day.   Spencer Platt/Getty Images/AFP
FOTO: AFP

Američka farmaceutska kompanija Pfizer preuzet će biotehnološku kompaniju Medivation za 14 milijardi dolara, odnosno 81,50 dolara po dionici, javlja Financial Times.

Riječ je o jednoj od najzanimljivijih ovogodišnjih akvizicija u farmaceutskoj industriji, jer su za kupnju Medivationa bili zainteresirani važni farmaceutski igrači. Sanofi ih je pokušao kupiti za oko 10 milijardi dolara u travnju, a interes za preuzimanje su iskazali Merck te još dvije američke biotehnološke kompanije Gilead i Celgene.

Njihov Xtandi je bestseller

Pfizer je u globalnim okvirima druga najveća farmaceutska kompanija s tržišnom vrijednosti od oko 212 milijardi dolara, a preuzimanjem Medivationa dobivaju važno pojačanje koje bi moglo postati ključno za njihovu diviziju lijekova za maligne bolesti.

Medivation proizvodi trenutno najprodavaniji lijek za rak prostate Xtandi, čija je prodaja u proteklih četiri kvartala dosegnula 2,2 milijarde dolara. Prema nekim procjenama, prodaja Xtandija će do 2020. godine narasti na 5,7 milijardi dolara.

Golem potencijal novog onkološkog lijeka

No glavna privlačnost Medivationa sadržana je u eksperimentalnom lijeku za rak dojke nazvanog Talazoparib. Iako se još čeka na odobrenje američke Agencije za hranu i lijekove, posljednja ispitivanja su pokazala da lijek im veliki potencijal za tretiranje pacijenata s dijagnosticiranim karcinomom pluća, rak grlića maternice ili karcinomom jajnika.

Iz kompanije kažu da bi njihov Talazoparib mogao biti najbolje što postoji u razredu tzv. PARP inhibitora, nove vrste lijeka koji blokira enzime za obnavljanje stanica tumora već oštećenih kemoterapijom ili zračenjem.

Pfizer s druge strane posljednjih nekoliko godina ima ozbiljne ambicije u proizvodnji lijekova za maligne bolesti. Njihov lijek za rak dojke Ibrance je u kliničkim ispitivanjima dokazao djelotvornost u zaustavljanju progresije bolesti. “Predložena akvizicija Medivationa nadogradnja je na Pfizerov uspjeh s lijekom za metastatski rak dojke Ibrance, dodatno će osnažiti naš imuno-onkološki portfelj i transformirati Pfizer u vodeću onkološku kompaniju”, kazao je Albert Bourla predsjednik Pfizerove grupacije Pfizer Innovative Health.

Propalo spajanje s Allerganom

Pfizer je u travnju ove godine odustao od 160 milijardi dolara vrijedne akvizicije proizvođača Botoxa, irskog Allergana, čime bi nastala najveća farmaceutska kompanija na svijetu.

Spajanje je podrazumijevalo selidbu Pfizerovog sjedišta iz Sjedinjenih Američkih Država u Irsku i izazvalo žestoke reakcije u javnosti, zbog sumnji da Pfizer tom transakcijom pokušava izvesti najveću poreznu inverziju ikad i skratiti američki državni proračun za stotine milijardi dolara poreznih prihoda.

Od svega se odustalo nakon što je Obamina administracija donijela nove zakonske mjere s ciljem onemogućavanja američkih kompanija da prebacivanjem sjedišta u druge zemlje smanjujuju porezne obveze.