Nekad je nužno odabrati stranu

Pitali smo poduzetnike i poslodavce što misle o novim Vladinim mjerama za spas gospodarstva. Evo prvih reakcija

Dražen Oreščanin iz Udruge Glas poduzetnika smatra da su mjere dobre, ali da bi ih novi lockdown uništio

Premijer Andrej Plenković danas je predstavio nove mjere za pomoć gospodarstvu. Zapravo se radi o modifikaciji dosadašnjih mjera, pa će se tako dosadašnje potpore za očuvanje radnih mjesta dodjeljivati po razredima, ovisno o padu prometa. Na primjer, firma s padom prometa od 40 posto dobit će za svakog radnika 2000 kuna, za pad od 45 do 50 posto 2500 kuna itd.

Osim toga, pad prometa više se neće uspoređivati na mjesečnoj bazi, već kvartalno tako da se uspoređuje promet u drugom i trećem kvartalu 2020. s prometom u drugom i trećem kvartalu 2019. čime bi se trebala dobiti realnija slika nečijeg poslovanja.

Dražen Oreščanin iz udruge Glas poduzetnika kaže da su zadovoljni mjerama, ali i upozorava da bi novi lockdown mogao biti poguban.

‘Mjere su dobre, ali novi lockdown ne dolazi u obzir’

“Ovo su dobre mjere za zaposlenike i za osiguranje plaća. Ono što je ustvari najbitnije jest da se epidemiološka slika ne pogoršava, da slučajno ne dođe do nekakvog lockdowna kakvi se uvode u drugim zemljama. To bi bio knockdown našeg gospodarstva. Osim kratkoročnih mjera treba što prije pokrenuti strukturne reforme koje bi osigurale dugoročnu održivost i konkurentnost”, kaže Oreščanin.

Glas poduzetnika danas je objavio i rezultate dviju anketa koje su proveli među svojim članovima i simpatizerima kako bi utvrdili što poduzetnici i obrtnici misle o novim protuepidemiološkim mjerama te potencijalnom lockdownu.

Prema podacima iz anketa, čak 92 posto poduzetnika i obrtnika spremno je aktivno se uključiti i podržati ideju zatvaranja svih poslova u Hrvatskoj na jedan dan u znak prosvjeda. Također, jedno od pitanja odnosilo se na značajno povećanje broja novozaraženih u Hrvatskoj i bi li poduzetnici i obrtnici podržali parcijalni lockdown. Više od 79 posto poduzetnika i obrtnika ne podržava novi lockdown jer smatraju da bi u potpunosti uništio gospodarstvo.

‘Troškovi radne snage nisu jedini troškovi poslovanja’

Hrvatska udruga poslodavaca također pozdravlja danas najavljene mjere, a kažu da su dijelom prihvaćeni i neki njihovi prijedlozi. “Tu prvenstveno mislim na stupnjevanje potpore sukladno padu prometa te oslobađanje korisnika potpore od plaćanja doprinosa”, kaže direktor HUP-a Damir Zorić.

No HUP upozorava da troškovi radne snage nisu jedini troškovi poslovanja te da je likvidnost poslovanja za mnoge djelatnosti i dalje ozbiljno ugrožena. “Za mnoge poduzetnike, posebno male i srednje, pad prihoda i manji od 40% predstavlja potencijalno gašenje poslovne aktivnosti”, kaže Zorić.

‘Poslodavci niti u kriznom vremenu ne pribjegavaju otpuštanjima’

Prema anketi koju je HUP proveo među svojim članicama iz sektora prerađivačke industrije u listopadu, naredna će godina donijeti tek blagi oporavak te smatraju da je potrebno nastaviti s mjerom skraćivanja radnog vremena te osigurati dostupna i povoljna sredstva za likvidnost, ali i za investicije.

Gotovo polovica anketiranih poslodavaca istaknulo je manjak novougovorenih poslova i narudžbi, 40% njih je istaknulo kašnjenje u isporukama sirovina i 40% ispitanika probleme u likvidnosti. Usprkos krizi u sektoru prerađivačke industrije, nije dolazilo do većih otpuštanja. Poduzetnici koji su sudjelovali u istraživanju zbog nedostatka posla otpustili su samo 2.7% svojih zaposlenika.

“To nam s jedne strane ukazuje na to da poslodavci niti u kriznom vremenu ne pribjegavaju otpuštanjima kao prvoj reakciji na krizu, a s druge strane da su mjere za spas radnih mjesta u prvom valu donesene pravovremeno”, kaže Zorić.