Pitali smo poduzetnike što misle o ukidanju mjera. Ne odustaju od tužbi protiv države i tražit će odštetu

Telegram je razgovarao s Draženom Oreščaninom, direktorom udruge Glas poduzetnika

FOTO: Vjekoslav Skledar

Ministar rada Josip Aladrović danas je još jednom najavio ukidanje mjera za pomoć gospodarstvu. Da će Vlada ići na ukidanje potpora postalo je jasno nakon što su najavili ublažavanje protuepidemijskih mjera, odnosno da će dozvoliti rad kafića i u interijerima. Prema Aladrovićevim izjavama, potpore ipak neće biti ukinute za sve, nego će i dalje vrijediti za neke od najugroženijih djelatnosti.

Dražen Oreščanin, direktor udruge Glas poduzetnika očekuje da će potpore i dalje vrijediti za djelatnosti koje još uvijek imaju značajan pad prometa.

U listopadu idu tužbe protiv države

U principu, potpore bi trebalo ostaviti svima onima kojima je pad veći od 50, 60 posto. To su prvenstveno event industrija, putničke agencije i povremeni prijevoz. Sezona je bila dobra i ugostitelji su većinom dobro radili ali isto tako treba imati na umu da su turisti dolazili u vlastitoj organizaciji, pa su agencije i povremeni prijevoz i dalje u teškoj situaciji te da su svi veći eventi su bili odgođeni. No, tih poduzetnika nema puno i država se ne bi trebala bojati da će to biti preveliko opterećenje za proračun”, kaže Oreščanin.

Glas poduzetnika, sredinom srpnja ove godine, najavio je tužbe protiv države zbog diskriminacije određenih djelatnosti. U ime pet tvrtki Državnom odvjetništvu tada su uručili pet zahtjeva za mirno rješenje spora u kojima se traži obeštećenje zbog odluka Stožera za koje smatraju da su bile diskriminatorne, kao i zbog ekonomskih mjera za koje tvrde da su neadekvatne. Ako Vlada ne pristane na nagodbu, slijede tužbe, kaže Oreščanin.

“Sada se čeka hoće li država pristati na nagodbu. Ako ne pristanu, onda se negdje sredinom listopada kreće s tužbama. U svakoj od tih tužbi piše po čemu je tužitelj, odnosno djelatnost u kojoj posluje diskriminirana. Svaka od tih firmi koje su spremne tužiti državu izračunale su koliko su zbog diskriminacije izgubile, i ako država pristane to platiti nagodit će se. Iskreno, ne vjerujem da će država biti spremna platiti odštetu, tako da će se ići na tužbe”, kaže Oreščanin.

HUP: Turizam je imao velike gubitke

Hrvatska udruga poslodavaca smatra da potpore treba zadržati dok god poduzetnici mogu dokazati da im koronakriza i dalje ugrožava poslovanje, a smatraju da bi turističkom sektoru trebalo osigurati pomoć tijekom zime, kako bi zadržali radna mjesta i spremni dočekali sljedeću turističku sezonu.

“Bez obzira na dobre pokazatelje u protekla dva mjeseca turistička je industrija zbog pandemije zabilježila veliki pad prihoda i poduzetnici u turizmu su u zadnjih 18 mjeseci normalno radili četiri mjeseca. Kao primjer možemo istaknuti da je samo jedanaest najvećih turističkih društava izlistanih na Zagrebačkoj burzi tijekom 2020. i prvih 6 mjeseci 2021. ostvarilo operativni gubitak od 1,48 milijardi kuna koji je nemoguće nadoknaditi u kratkom roku”, navode iz HUP-a.

Dodaju i da je upravo primjena potpora za očuvanje radnih mjesta, u kontinuitetu od izbijanja koronakrize do danas, omogućila je poslodavcima da sačuvaju radna mjesta koja su, kako kažu, presudna za uspješnost turističke sezone i bez kojih ne bi mogli danas imati ovakve rezultate.