Nekad je nužno odabrati stranu

Pojavila se čudna vijest, Erdoganov glavni savjetnik vrlo ozbiljno poziva da Turska kupi Deutsche Bank

Već mjesecima navija za to da Turci kupuju europske kompanije

(FILES) This file photo taken on May 19, 2016 shows the logo of Germany's biggest lender Deutsche Bank during the company's annual shareholders' meeting in Frankfurt am Main, western Germany.
Shares in Deutsche Bank hit a record low on September 26, 2016 after reports at the weekend that Berlin had refused state aid for the embattled lender. / AFP PHOTO / DANIEL ROLAND
FOTO: AFP

Pad cijene dionica Deutsche Bank AG-a izaziva neke prilično neočekivane špekulacije o tome tko bi mogao preuzeti tu njemačku banku, piše Bloomberg.

Tako je Yigit Bulut, glavni savjetnik turskog predsjednika Recepa Erdogana, izjavio kako bi Turska trebala kupiti spomenutu kompaniju. Objavio je to na svom Twitteru poručivši kako bi banka koja najviše posuđuje Njemačkoj trebala postati turska.

Bulut ozbiljno poziva na kupovinu Deutsche Banke

Dionica najveće europske investicijske banke strmoglavila se u prošlih godinu dana za više od 50 posto, a najnižu točku dosegnula je u utorak. Zanimljivo je i kako je Bulutov komentar stigao samo par dana nakon što je Moody’s Turskoj kreditni rejting spustio na kategoriju ‘smeće’.

“Već mjesecima pozivan turski privatni i javni kapital: ‘Neke prilično dobre europske kompanije završit će uskoro u problemima i moramo biti spremni kupiti i kontrolirati njihove dionice'”, napisao je na Twitteru. “Ne biste li bili sretni da najveća njemačka banka postane turska banka!!”

Turska radi na golemom investicijskom fondu

Njegov prijedlog mogao bi, doduše, u Njemačkoj naići na protivljenje političke elite s obzirom na činjenicu da se Detsche Bank, usprkos svim svojim problemima, dugo smatrala nacionalnim prvakom te je igrala integralnu ulogu u njemačkom gospodarstvu.

Turski premijer Binali Yildirim najavio je u srpnju kako njegova vlada planira oformiti fond kako bi financirala investicije u infrastrukturnim megaprojektima, stabilizirala tržište i vratila godpodarski rast. A taj fond bi mogao, kako je to u kolovozu najavio turski ministar komunikacija, raspolagati s 200 milijardi dolara. No, zasad se ne zna odakle bi Turska namakla taj novac.

Osim toga, stručnjaci smatraju kako turske banke ne bi svoj novac investirale u Deutsche Bank, s obzirom na to da su i same u dosta velikim problemima zbog slabog gospodarskog rasta zemlje.