Poslovna inteligencija upravo je objavila softver koji bi mogao biti užasno važan za biznis i znanost u EU. Evo zašto

Učenjem strojeva da razlikuju bitno od nebitnog, obradu podataka dižu na novi nivo

FOTO: nina djurdjevic/Poslovna inteligencija

Tvrtka Poslovna inteligencija, poznati hrvatski specijalisti za big data tehnologije i analitiku, objavila je prvi open source softver u sklopu projekta FERARI (Flexible Event Processing for Big Data Architectures) Europske unije. Riječ je o softveru koji omogućuje da se pomoću pametnih senzora u realnom vremenu upravlja velikim podacima (Big Data) u distribuiranim sistemima.
Jezikom Zemljana, zbog informatizacije industrije i usluga, interneta i interneta stvari (IoT) ljudi na strojevima, a pogotovo strojevi u međusobnoj komunikaciji, stvaraju toliku količinu i promet podataka, da je postalo preteško sve to obrađivati u smislene informacije, posebno kad su informacije višestruko povezane i kolaju široko rasprostranjenim mrežama.

Spore procese prebacili su u realno vrijeme

S ambicijom da taj problem što bolje riješi, Europska unija pokrenula je projekt FERARI. Riječ je vrlo naprednom znanstveno-tehnološkom projektu za koji je Poslovna inteligencija izabrana među samo pet partnera, među kojima su IBM i ugledni njemački Institut Fraunhofer – Institut für Intelligente Analyse und Informationssysteme (IAIS).

Koristeći metode obrade kompleksnih međuovisnih događaja (CEP) u višestruko povezanim tokovima podataka, sada se u realnom vremenu mogu pronalaziti važne korelacije.

Kako naučiti strojeve da razlikuju bitno od nebitnog

Ili kako je to jednostavnije objasnio voditelj projekta na IAIS-u Dr. Michael Mock: “Pojedinačni senzori uključenih strojeva u konačnici odlučuju žele li komunicirati informacije koje prikupe i koje druge komponente u sustavu smatraju relevantnima. To znači da se tok podataka reducira na minimum.”
Tehnološku podlogu projektu dao je IBM-ov istraživački laboratorij u Haifi svojim alatom Proton (IBM Proactive Technology Online), posebno dizajniranim za obradu složenih događaja. Za FERARI su ga morali prilagoditi za rad na više kompjutora istovremeno kako bi obrađivao velike tokove podataka, pa su softver integrirali s Apache Storm platformom.

Softver će biti vrlo jednostavan za korištenje

Poslovna inteligencija na projektu je radila algoritme za anonimizaciju podataka. “Izuzetno nam je zadovoljstvo što smo dio ovog inovativnog projekta zajedno s našim partnerima”, rekao je predsjednik Uprave Poslovne inteligencije Dražen Oreščanin “Ocjene koje smo dobili za prvu godinu projekta i ova objava softvera potvrđuju da smo na dobrom putu. Algoritme za anonimizaciju podataka u idućoj fazi planiramo prezentirati široj stručnoj javnosti.”

Dr. Mock je objasnio da su softver otvorili javnosti jer su još u fazi razvoja osjetili da će biti presudno omogućiti korisnicima da se što prije upoznaju sa softverom. “Iz tog i drugih razloga, odlučili smo integrirati cijelu programsku konfiguraciju u tzv. docker container” koji omogućuje korisnicima da čim preuzmu softver počnu jednostavno razvijati početne aplikacije i raditi, bez dodatne instalacije. Konačni cilj je omogućiti maksimalnu distribuciju modernih big data aplikacija za znanost i gospodarstvo.

Osim Fraunhofer IAIS-a, IBM Haifa Research Labs i Poslovne inteligencije, ostali suradnici na projektu FERARI su Technion – Izraelski institut za tehnologiju, Tehničko Sveučilište s Krete i Hrvatski Telekom. Projekt se ukupno 36 mjeseci financira u sklopu Sedmog okvirnog programa EU za istraživanje (FP7).