Povijesni potez Kine, omogućit će strancima da u financijskim firmama imaju 51 posto vlasništva

Nakon Trumpovog posjeta, Kina podiže dopušteni vlasnički udio stranim kompanijama

China's President Xi Jinping makes a toast during a state dinner for US President Donald Trump and First Lady Melania Trump in the Great Hall of the People in Beijing on November 9, 2017.
Donald Trump urged Chinese leader Xi Jinping to work hard and act fast to help resolve the North Korean nuclear crisis during talks in Beijing Thursday, warning that "time is quickly running out". / AFP PHOTO / POOL / THOMAS PETER
FOTO: AFP/AFP

Kina je danas službeno najavila planove s kojima će ukloniti neke restrikcije vezane za banke, javlja Business Insider. Vlada će smanjiti ili eliminirati vlasničke limite za strane kompanije u komercijalnom bankarstvu te kompanijama koje se bave vrijednosnicama, upravaljanjem imovinom i osiguranjima u sljedeće tri godine.

Ova odluka uključuje povišenje dopuštene razine stranog vlasništva u fondovima i kompanijama koje se bave ročnicama, vrijednosnicama, fondovima i lokalnim kompanijama koje pružaju financijske usluge na 51 posto. Do sada su strane banke smjele imati samo 49 posto udjela u takvim kompanijama i fondovima, što im je onemogućavalo kontrolu nad kompanijama unutar Kine.

Odluku je objavio zamjenik kineskog ministra financija Zhu Guangyao, koji je istaknuo da su vlasti u procesu izrade detaljnijih pravila te da će detalje objaviti veoma brzo. Prema pisanjima Reutersa, Zhu tvrdi da je sada idealno vrijeme za najavu otvaranja kineskog financijskog sektora strancima. Financijski indeks CSI300 prati 300 najvećih šangajskih i shenzhenskih kompanija, a prema njemu, kompanije su ove godine zabilježile ukupan rast od 18 posto. Od ove objave, zabilježen je i dodatni skok od 0,83 posto.

Kina otvaranjem tržišta želi postati još veći globalni igrač

Današnja objava dolazi nakon ovotjednih najava kineskih vlasti koje su prvi puta najavile ublažavanje restrikcija u bankovnom i financijskom sektoru. Ublažavanje restrikcija jučer je najavio kineski predsjednik Xi Jinping, prilikom susreta s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom tokom njegove azijske turneje.

Predsjenik kineske regulatorne agencije za bankarski sektor Guo Shuqing, tokom prošlomjesečnog sastanka komunističke partije Kine izjavio je da strani udio u kineskim bankama opada, što nikako nije dobro za konkurentnost zemlje. Stoga je ovaj kineski potez sljedeći korak u postepenom otvaranju kineskog tržišta, kojim žele postati još veći igrač u globalnom ekonomskom sektoru.

Big Bang moment za Kinu

Bloomberg ovaj potez naziva Big Bang momentom za kinesku ekonomiju. Smatraju da iako je Kina već i ranije napravila velike pomake u otvaranju tržišta, da su dosadašnji investitori i internacionalne banke bile frustrirane ograničenjem udjela u kompanijama na 49 posto. Time su ustvari bili marginalizirani spram kineskih investitora u jednom od najbrže rastućih financijskih tržišta na svijetu.

Oni koji su do sada sudjelovali na kineskom tržištu su bili suočeni s velikim rizicima, ponajviše zbog državnih investicija, te zbog mogućih bankrota. No, otvaranje bi moglo stvoriti nove prilike za strane firme i kinesko financijsko tržište učiniti efikasnijim. Strane banke su krajem 2016. godine držale samo 436 milijardi dolara, odnosno 1,26 posto bankarskog sektora, što je najmanji udio zabilježen od 2003. godine.